TVN24 | Poznań

Pięcioraczki z Gniezna po 10 miesiącach od urodzenia. Od władz miasta rodzina ma dostać działkę pod budowę domu

TVN24 | Poznań

Autor:
aa//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Pięcioraczki przyszły na świat w Poznaniu. "W cztery minuty się urodziły!" (materiał 19.11.2021)
Pięcioraczki przyszły na świat w Poznaniu. "W cztery minuty się urodziły!" (materiał 19.11.2021)TVN 24
wideo 2/3
TVN 24Pięcioraczki przyszły na świat w Poznaniu. "W cztery minuty się urodziły!" (materiał 19.11.2021)

Zarówno rodzice, jak i ich maleństwa są w dobrej formie - informuje gnieźnieński magistrat. Urzędnicy podsumowali, jaką pomoc dotychczas zaoferowano rodzinie, w której na początku roku przyszły na świat pięcioraczki. Zgodnie z zapowiedziami władze miasta chcą jej przekazać działkę pod budowę domu.

Dziesięć miesięcy temu w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu urodziły się pięcioraczki: Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian.

Pięcioraczki to pierwsze dzieci pochodzącego z Gniezna małżeństwa. Są też pierwszymi pięcioraczkami w najnowszej historii Gniezna. - Sprawdziliśmy dokumenty w USC, po II wojnie światowej nie natrafiliśmy na ślad żadnych innych pięcioraczków w historii miasta – mówił tuż po narodzinach dzieci prezydent miasta Tomasz Budasz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Obejrzeli miejsca, gdzie może stanąć ich dom

- Do tej pory rodzina pięcioraczków otrzymała świadczenie jednorazowe w łącznej wysokości 20 tysięcy złotych oraz świadczenie roczne w wysokości 2 tysięcy złotych na każde z dzieci – powiedziała Anna Dzionek, rzeczniczka gnieźnieńskiego magistratu. Taką pomoc przewiduje przyjęta w marcu uchwała Rady Miasta, ustalająca zasady przyznawania świadczeń na rzecz rodzin wieloraczków. Zgodnie z jej przepisami świadczenie roczne przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 18 lat.

Anna Dzionek zapewniła, że maleństwa i ich rodzice są w bardzo dobrej kondycji. Urzędnicy utrzymują stały kontakt z rodziną. - Rodzice pięcioraczków obejrzeli kilka potencjalnych działek, na których mógłby powstać ich wspólny, szczęśliwy dom. Sprawa jest w toku. Analizujemy, w jaki sposób prawnie przekazać tę nieruchomość rodzicom dzieci – poinformowała rzeczniczka. Jak podaje urząd miasta, rodzina korzysta z usług opiekunki finansowanej z budżetu miasta i otrzymała wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych, a na potrzeby rodziny udostępniono pomieszczenie z zasobu lokalowego miasta, które stanowi magazyn dla akcesoriów i darów przekazanych dla dzieci.

Rodzina otrzymała też wsparcie od sponsorów. Chętne do pomocy firmy dostosowały pomoc do listy potrzeb, sporządzonej przez rodziców. Jeszcze w szpitalu rodzina otrzymała roczny zapas pieluszek. Cennym darem był też samochód dostosowany do potrzeb siedmioosobowej rodziny.

Pierwsze pięcioraczki w Gnieźnie

Według statystyk, szansa na to, że kobieta urodzi pięcioraczki, wynosi 1 do 50 milionów Poprzednie dwa porody pięcioraczków w poznańskiej klinice miały miejsce w 2006 i w 2007 roku.

15 lutego 2007 roku na świat przyszły: Emilia, Kamil, Karol, Maja i Wiktoria Górkowie z Brzeska.

Dzieci państwa Katarzyny i Grzegorza Górków (wideo z 2007 r.)
Dzieci państwa Katarzyny i Grzegorza Górków (wideo z 2007 r.)18.01.TVN 24

Trzy miesiące wcześniej, 2 listopada 2006 roku urodziły się pięcioraczki: Natalia, Ola, Adam, Sebastian i Bartek z Pławców koło Środy Wielkopolskiej.

Narodziny pięcioraczków w Poznaniu (wideo z 2006 r.)
Narodziny pięcioraczków w Poznaniu (wideo z 2006 r.)Fakty TVN

Są też pierwszymi pięcioraczkami w najnowszej historii Gniezna. - Sprawdziliśmy dokumenty w USC, po II wojnie światowej nie natrafiliśmy na ślad żadnych innych pięcioraczków w historii miasta. Jesteśmy bardzo prorodzinnym samorządem, mamy wiele ulg dla rodzin wielodzietnych, kilka lat temu gościliśmy u nas Zjazd Dużych Rodzin. W dobie spadku dzietności musimy dbać o rozwój rodzin – dla samorządu to nie są duże pieniądze – powiedział prezydent miasta Tomasz Budasz.

Autor:aa//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej w Poznaniu

Pozostałe wiadomości