Poznań

Poznań

Biegle obsługuje faks i laptop, wysyła e-maile. Zdobędzie fotel burmistrza?

Być dobrym burmistrzem. Co to znaczy? Wielu kandydatów na to stanowisko zadaje sobie to pytanie. Kandydaci z Nowego Tomyśla (woj. wielkopolskie) musieli na nie odpowiedzieć zapytani przez społeczników. I tak, jedni próbowali przekonywać do swojej kandydatury zdobytym przez lata doświadczeniem politycznym i prawniczym, inni zaś znajomością obsługi biurowych urządzeń elektronicznych.

Kandydat promuje się ulotkami z "darmowym biletem". Kłopoty ma gimnazjalista

Jeden z pilskich gimnazjalistów, podczas kontroli w autobusie, zamiast biletu pokazał ulotkę wyborczą. Wdrukowana jest na niej imitacja biletu z ceną 0 złotych. Kontroler nabrać się nie dał i wlepił młodzieńcowi mandat. Kandydat, którego ulotka jest przyczyną kłopotów nastolatka deklaruje możliwość pokrycia kosztów.

2,4 mld euro dla Wielkopolski? Negocjacje z Unią na finiszu

Ponad 2,4 mld euro z Unii Europejskiej ma otrzymać Wielkopolska do 2020 roku. Władze województwa liczą, że jeszcze w tym tygodniu zakończą się negocjacje z Komisją Europejską. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na modernizację kolei i dróg lokalnych oraz budowę nowego szpitala.

Poznań świętuje spokojnie. Strzał z armaty, rekonstruktorzy i kuchnia polowa

Poznań świętuje 11 listopada nie tylko imieniny ulicy, ale tak jak cała Polska obchodzi także Święto Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności. Po apelu poległych, wojewoda wielkopolski Piotr Florek oddał strzał z zabytkowej armaty. Grupy rekonstrukcyjne zademonstrowały uzbrojenie, wyposażenie i umundurowanie XX-wiecznych formacji wojskowych. Na Placu Wolności stanęły kuchnie polowe.

Otworzyli fort na Święto Niepodległości. "To ostatnia taka wycieczka w tym roku"

Po raz ostatni w tym roku można zwiedzić Fort Va na poznańskim Piątkowie. - W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy poznaniaków i turystów do odwiedzenia naszego fortu. To ostatnia okazja, by zobaczyć obiekt w takim stanie. Zimą czeka nas sporo prac, w przyszłym roku wiele się tu zmieni - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk.

Kandydaci warci Poznania? Ryszard Grobelny kontra reszta świata

Ryszard Grobelny chce stawiać na autobusy - wszyscy inni kandydaci przekonują do tramwaju na Naramowice. Przeciwnicy oceniają, że trzeba zadbać o zagospodarowanie brzegów Warty, urzędujący prezydent uważa, że brzegi są zadbane. Walka o władzę w Poznaniu coraz bardziej przypomina rywalizację Ryszard Grobelny kontra pozostali kandydaci.

Wyjęli deskę z głowy pacjenta. "Niesamowity łut szczęścia"

W sobotę wieczorem do poznańskiego szpitala przy ul. Przybyszewskiego trafił pacjent z Konina. Mężczyzna miał wbity w głowę drewniany element. Wbił się tuż pod okiem i przeszedł na wylot. 40-latek może mówić o niesamowitym szczęściu - przeżył ten nieszczęśliwy wypadek i póki co wszystko wskazuje na to, że jego obrażenia nie są poważne.

Nie tylko rogale. Atrakcje imienin ulicy Święty Marcin

Barwny korowód o godz. 13 rozpocznie imieniny poznańskiej ulicy Święty Marcin. Przez cały dzień ulica na odcinku między al. Niepodległości a ul. Ratajczaka wyłączona będzie z ruchu. Pod Zamkiem stanie scena a wzdłuż całej ulicy pojawią się stragany, na których będzie można zakupić m.in. słynne rogale świętomarcińskie. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Przegląd prasy: Dlaczego zginął Ziętara?

Dziennikarza Jarosława Ziętarę najpierw pobito, a potem próbowano przekupić. Odmówił współpracy, dlatego został zamordowany. Miał zebrać informacje o przemycie alkoholu, za którym stał Aleksander G, a tropy ws. zabójstwa wiodą do ochroniarzy Elektromisu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kaloryczny hit z Poznania. Przepis na rogale świętomarcińskie

Możliwość wypieku rogali świętomarcińskich to największa chluba poznańskich cukierni. Jedną z nich jest zakład Zbigniewa Piskorskiego, który odwiedziliśmy z naszą kamerą. Zdradził on, jak robi się rarytasy, którymi objadają się 11 listopada poznaniacy, ale nie tylko. Smakołyk zyskuje coraz większą popularność. W zeszłym roku sprzedano ok. 600 ton takich rogali!

Z fragmentem deski w głowie trafił do szpitala

Do szpitala w Koninie trafił mężczyzna z kawałkiem deski w głowie. Do wypadku doszło najprawdopodobniej w trakcie prac budowlanych. Odłamek był na tyle duży, że głowa pacjenta nie mieściła się w tomografie. Strażacy pod nadzorem lekarza skrócili deskę.

Wrócił neon dawnego Kina Wilda. Świeci nad... marketem

Po latach nieobecności, neon, który świecił nad kinem Wilda wrócił do Poznania. - Pracowaliśmy nad tym prawie rok. Chcemy, żeby był to symboliczny gest odradzającej się dzielnicy oraz pretekst do spotkań mieszkańców - mówi Marta Milczarek z fundacji SPOT, pomysłodawca akcji. Na jego rozświetlenie przybyły tłumy poznaniaków.

Poznań zbuduje własny tramwaj. "Całkowicie polska koncepcja"

W 2016 r. na tory ma wyjechać nowy tramwaj niskopodłogowy, skonstruowany przez polskich inżynierów. Za jego powstanie odpowiada firma Modertrans Poznań, której właścicielem pośrednio jest miasto Poznań. Konstrukcja ma być cichsza od używanych w kraju tramwajów.

PKP Intercity stawia na FLIRT

20 nowoczesnych pociagów FLIRT trafi na polskie tory już w przyszłym roku - chwali się PKP Intercity. Przewoźnik chce skusić podróżnych wygodniejszymi fotelami, klimatyzacją oraz ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi. Trwa budowa pierwszego składu.

Długi weekend bez tramwajów. "Ostatni remont był w 1988 r."

Do 12 listopada remontowane będą tory tramwajowe na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu. W sobotę nie dojedziemy tramwajem na pętlę na Ogrodach. Od niedzieli do wtorku z ruchu wyłączony będzie odcinek między Rynkiem Jeżyckim a ul. Żeromskiego. MPK uruchomi na tej trasie autobusy "za tramwaj".

10 lat więzienia dla pedofila. Ukarani także rodzice krzywdzonych dzieci

Na 10 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. oskarżonego o pedofilię Jacka C. Uznał, że 51-latek wielokrotnie przy użyciu przemocy doprowadzał pięcioro dzieci swego brata do kontaktów seksualnych. Ponadto C. ma 10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i kontaktowania się z nimi. Wyrok nie jest prawomocny.

Brutalnie pobili i okradli taksówkarza. Wytropił ich Poro

Zielonogórska policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, którzy brutalnie pobili, a następnie okradli taksówkarza. Funkcjonariusze zrobili to już po kilku godzinach od zdarzenia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie czuły węch Poro, policyjnego psa, który wytropił rabusiów.

Bezdomny seryjnym mordercą? Znaleziono zwłoki kobiety, szukają kolejnych

W Zielonej Górze przy ul. Sulechowskiej trwają poszukiwania zwłok osób, które zaginęły w ciągu ostatnich 10 lat. To efekt odnalezienia ciała zaginionej Beaty N. Zarzut morderstwa usłyszał bezdomny. Mężczyzna już przebywał w areszcie, podejrzany o usiłowanie zabójstwa innej osoby. Śledczy przypuszczają, że może on odpowiadać za inne zbrodnie.

Golf wjechał w tył ciężarówki. Nie żyją dwie osoby

Do tragicznego wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 305, na wysokości miejscowości Hetmanice (woj. lubuskie). Osobowy VW golf wjechał w tył ciężarówki. Dwie osoby podróżujące osobówką zginęły na miejscu. Droga jest zablokowana i jak zapowiada policja, utrudniania mogą potrwać jeszcze kilka godzin.

To była sterylizacja bez pytania. Lekarka dostała karę w zawieszeniu

Pani Wioletta swój wyrok usłyszała już pięć lat temu - poza swoją córką Różą nie będzie mogła mieć więcej dzieci, bo podczas porodu została wysterylizowana. Dziś zapadł wyrok w sprawie lekarki - za dramatyczne wydarzenia z sali porodowej i ubezpłodnienie kobiety dostała rok więzienia w zawieszeniu. Tym samym Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wcześniejszy wyrok.