Poznań

Poznań

Ławki zamiast foteli w gimbusie. Tak dzieci jechały do szkoły

Niesprawne światła cofania, a wewnątrz gimbusa zamiast siedzeń ławki. Taki, zupełnie nieprzystosowany do przewozu dzieci bus szkolny, zatrzymali do kontroli policjanci w miejscowości Ruszków (woj. wielkopolskie). Policja zatrzymała prawo jazdy kierowcy, teraz sąd zadecyduje czy zabronić mu także prowadzenia pojazdów.

300 atrakcji poznańskiej Nocy Naukowców. Tysiące ludzi na politechnice

Zabawa symulatorem koparki, pokazy robotów, eksperymenty chemiczne czy uruchomienie silnika odrzutowego – to niektóre z blisko 300 atrakcji poznańskiej Nocy Naukowców. - W akcji chodzi o to, by naukowiec nie kojarzył się z taką dziwną zamknięta osobą, tylko pokazać, że to fajni i sympatyczni ludzie z pasją, o której potrafią ciekawie opowiadać - mówi Jolanta Szajbe z Politechniki Poznańskiej.

To on stał za kradzieżą aut z trumnami? Jest akt oskarżenia

Poznańska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi S., który w 2012 r. miał zorganizować na terenie Niemiec kradzież trzech samochodów. W jednym z nich było 12 trumien ze zwłokami. W 2013 r. wyroki w tej sprawie usłyszało czterech innych mężczyzn.

Burzliwe losy poznańskiego orła. Tak Polacy wykiwali Niemców

75 lat temu z wieży poznańskiego ratusza zniknął orzeł. Symbol polskości nakazali zdjąć hitlerowcy, którzy zajęli Poznań i chcieli zamienić go w modelowe miasto III Rzeszy. Na ich wniosek orzeł miał trafić do Berlina. Ale w wojennym bałaganie poznaniakom udało się wyprowadzić Niemców w pole.

Pokłócili się o skradziony rower. Do rozstrzygnięcia sporu wezwali policję

Dwóch mieszkańców Kalisza (woj. wielkopolskie) odpowie przed sądem za kradzież roweru. Chwilę po jej dokonaniu, mężczyźni o skradziony jednoślad się pokłócili i wezwali policję, aby ta pomogła w rozwiązaniu konfliktu. Stało się inaczej, ponieważ funkcjonariusze szybko odkryli, że rower nie należy do żadnego z nich.

Pijany pomylił budynki. Włamał się do przedszkola zamiast do plebanii

Policjanci z Jarocina zatrzymali na gorącym uczynku 29-letniego mężczyznę, sprawcę włamania do przedszkola w Cielczy (woj. wielkopolskie). Jak się okazało, pijany włamywacz pomylił budynki. Ostatecznie trafił do jarocińskiej komendy, gdzie usłyszał zarzuty. Teraz może trafić za kratki nawet na 10 lat.

"Jedz, rycz, kochaj". Światowe media o osiołkach z Poznania

Historia Napoleona i Antosi, dwóch osiołków z poznańskiego Starego Zoo, zainteresowała zagraniczne media. Piszą o "seksskandalu" i oburzeniu, jakie w Polsce wywołała para kopulujących zwierząt, która za karę została rozdzielona. Zauważają też szczęśliwe zakończenie tej sprawy.

Złotówka za każdy głos. Czy tak  może wyglądać budżet obywatelski?

Jak przekonać do głosowania na projekt w Poznańskim Budżecie Obywatelskim? Jedna z fundacji próbowała zatrudnić osoby do zbierania podpisów i oferowała im złotówkę za każdy zdobyty głos: - To był tylko pomysł pracownika. Ogłoszenie już zniknęło z sieci - zapewniają przedstawiciele organizacji.

Napoleon i Antosia znowu razem. ZOO przeprasza i zaprasza

Napoleon i Antosia, dwa osiołki z poznańskiego Starego Zoo, znów na jednym wybiegu. Samca wcześniej oddzielono od samicy po interwencji radnej PiS, która odpowiedziała na skargi matek oburzonych widokiem kopulujących zwierząt. Zoo przeprasza, przyznaje się do błędu i zapewnia, że "nigdy nie było jego intencją, aby jakiekolwiek zwierzęta czuły się niekomfortowo z racji swoich naturalnych zachowań".

Radna interweniuje ws. kopulujących osiołków. Dyrekcja zoo rozdziela zwierzęta

W kalendarzu jesień, ale zwierzęta z poznańskiego zoo wciąż czują wiosnę. Para osłów, za nic mając spojrzenia zwiedzających, kopulowała na wybiegu, na oczach dzieci. Oburzone matki interweniowały u radnej PiS Lidii Dudziak. Zwierzęta są obecnie rozdzielone. - Przez ludzką głupotę osiołki będą cierpieć - komentuje dla tvn24.pl lekarz weterynarii.

Pociągiem z Poznania do Trójmiasta w mniej niż 3 godziny

Już w grudniu skróci się czas jazdy pociągiem między Poznaniem a Trójmiastem. Pasażerowie zyskają około 20 minut, co oznacza, że najszybsze pociągi pokonają tę trasę w czasie poniżej 3 godzin. To efekt drugiego etapu prac rewitalizacyjnych przeprowadzonych na tym odcinku.

Zarzut po szarży BMW. 32-latka namierzyli dzięki nagraniu

Dysponowali tylko nagraniem niebezpiecznej sytuacji i zeznaniami świadków. Po miesiącu pilscy policjanci namierzyli podejrzanego o bezmyślną szarżę BMW w sierpniu tego roku. Mężczyzna usłyszał zarzut. Przyznał się. Grozi mu utrata prawa jazdy i grzywna.

Gigant z rurek idzie na śmietnik historii. Trafi do muzeum

Przez blisko 50 lat kilkumetrowy neon baru Tempo zdobił poznańską ulicę Święty Marcin. Dziś pozostał z niego już tylko napis "BAR". Wkrótce jego los podzieli neon Restauracji Dietetycznej, w którego miejscu może zawisnąć neon marketu Biedronka. Świetlne reklamy znikają, bo choć są dziełami sztuki, nie chronią ich żadne przepisy.

10 tys. złotych za śpiew. Wdowa po Niemenie wygrywa w sądzie

10 tys. zł musi zapłacić Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia wdowie po Czesławie Niemenie - orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Małgorzata Niemen-Wydrzycka domagała się zadośćuczynienia w związku z publicznym wykonaniem utworu artysty bez jej zgody.

Pędził 55km/h za szybko, wyprzedzał na zwężeniu. Policji tłumaczył, że świetnie zna trasę

Wyczyny nieodpowiedzialnego kierowcy z Wrocławia nagrali żagańscy policjanci, pełniący służbę na drodze krajowej nr 18. Kierowca zignorował zakaz wyprzedzania, ograniczenie prędkości do 60 km/h i ostrzeżenie o zwężeniu drogi. Policjantom tłumaczył, że świetnie zna drogę i nie stwarza zagrożenia w ruchu. Funkcjonariusze mieli inne zdanie i ukarali kierowcę mandatem oraz punktami karnymi.

Wojskowy star wjechał do rowu. Ośmiu żołnierzy rannych

W poniedziałek rano nieopodal miejscowości Pieski (woj. lubuskie) wojskowa ciężarówka zjechała do rowu i przewróciła się na bok. Rannych zostało ośmiu żołnierzy, którzy zostali przewiezieni do szpitala. Droga wojewódzka 137 jest zablokowana.

Ile stoimy w korkach? Najdłużej w Warszawie

9 godzin miesięcznie tracą w korkach kierowcy dojeżdżający codziennie 10 km do pracy w Warszawie. W innych dużych polskich miastach sytuacja wygląda nieco lepiej. Stanie w korkach to nie tylko strata czasu ale też pieniędzy. Przy okazji Europejskiego Dnia bez samochodu eksperci zachęcają do zamiany "czterech kółek" na inne środki transportu.

Kierowcy autobusów stanęli w szranki. Walczyli o tytuł najlepszego w Poznaniu

W niedzielę na Torze Poznań, 10 kierowców komunikacji miejskiej walczyło o tytuł najlepszego szofera stolicy Wielkopolski. Przygotowano dla nich dwie konkurencje: test na ekonomiczną jazdę oraz zestaw manewrów sprawdzających płynność kierowania, prawidłową obsługę przystanków, czy też zachowanie wobec osób niepełnosprawnych. Pośród najlepszej dziesiątki, znalazło się miejsce dla jednej kobiety. Zawody wygrał Wojciech Klarzyński, na co dzień jeżdżący na liniach 69, 75, 64 i 79.

Ostrzeszów ustanowił rekord w nieprzerwanej resuscytacji

W Ostrzeszowie (woj. wielkopolskie) około 130 osób podjęło się próby ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa w nieprzerwanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej na 3 fantomach. Uczestnicy, w ciągu kilku godzin, pod czujnym okiem kontrolera z Towarzystwa Rekordów Niecodziennych, spełnili warunki wymagane do ustanowienia rekordu. Ten musi zostać teraz zatwierdzony przez oficjalną komisję.