Poznań

Poznań

Nie tylko rogale. Atrakcje imienin ulicy Święty Marcin

Barwny korowód o godz. 13 rozpocznie imieniny poznańskiej ulicy Święty Marcin. Przez cały dzień ulica na odcinku między al. Niepodległości a ul. Ratajczaka wyłączona będzie z ruchu. Pod Zamkiem stanie scena a wzdłuż całej ulicy pojawią się stragany, na których będzie można zakupić m.in. słynne rogale świętomarcińskie. Imprezę zakończy pokaz sztucznych ogni.

Przegląd prasy: Dlaczego zginął Ziętara?

Dziennikarza Jarosława Ziętarę najpierw pobito, a potem próbowano przekupić. Odmówił współpracy, dlatego został zamordowany. Miał zebrać informacje o przemycie alkoholu, za którym stał Aleksander G, a tropy ws. zabójstwa wiodą do ochroniarzy Elektromisu - pisze "Gazeta Wyborcza".

Kaloryczny hit z Poznania. Przepis na rogale świętomarcińskie

Możliwość wypieku rogali świętomarcińskich to największa chluba poznańskich cukierni. Jedną z nich jest zakład Zbigniewa Piskorskiego, który odwiedziliśmy z naszą kamerą. Zdradził on, jak robi się rarytasy, którymi objadają się 11 listopada poznaniacy, ale nie tylko. Smakołyk zyskuje coraz większą popularność. W zeszłym roku sprzedano ok. 600 ton takich rogali!

Z fragmentem deski w głowie trafił do szpitala

Do szpitala w Koninie trafił mężczyzna z kawałkiem deski w głowie. Do wypadku doszło najprawdopodobniej w trakcie prac budowlanych. Odłamek był na tyle duży, że głowa pacjenta nie mieściła się w tomografie. Strażacy pod nadzorem lekarza skrócili deskę.

Wrócił neon dawnego Kina Wilda. Świeci nad... marketem

Po latach nieobecności, neon, który świecił nad kinem Wilda wrócił do Poznania. - Pracowaliśmy nad tym prawie rok. Chcemy, żeby był to symboliczny gest odradzającej się dzielnicy oraz pretekst do spotkań mieszkańców - mówi Marta Milczarek z fundacji SPOT, pomysłodawca akcji. Na jego rozświetlenie przybyły tłumy poznaniaków.

Poznań zbuduje własny tramwaj. "Całkowicie polska koncepcja"

W 2016 r. na tory ma wyjechać nowy tramwaj niskopodłogowy, skonstruowany przez polskich inżynierów. Za jego powstanie odpowiada firma Modertrans Poznań, której właścicielem pośrednio jest miasto Poznań. Konstrukcja ma być cichsza od używanych w kraju tramwajów.

PKP Intercity stawia na FLIRT

20 nowoczesnych pociagów FLIRT trafi na polskie tory już w przyszłym roku - chwali się PKP Intercity. Przewoźnik chce skusić podróżnych wygodniejszymi fotelami, klimatyzacją oraz ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z dziećmi. Trwa budowa pierwszego składu.

Długi weekend bez tramwajów. "Ostatni remont był w 1988 r."

Do 12 listopada remontowane będą tory tramwajowe na ul. Dąbrowskiego w Poznaniu. W sobotę nie dojedziemy tramwajem na pętlę na Ogrodach. Od niedzieli do wtorku z ruchu wyłączony będzie odcinek między Rynkiem Jeżyckim a ul. Żeromskiego. MPK uruchomi na tej trasie autobusy "za tramwaj".

10 lat więzienia dla pedofila. Ukarani także rodzice krzywdzonych dzieci

Na 10 lat więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp. oskarżonego o pedofilię Jacka C. Uznał, że 51-latek wielokrotnie przy użyciu przemocy doprowadzał pięcioro dzieci swego brata do kontaktów seksualnych. Ponadto C. ma 10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych i kontaktowania się z nimi. Wyrok nie jest prawomocny.

Brutalnie pobili i okradli taksówkarza. Wytropił ich Poro

Zielonogórska policja zatrzymała dwóch młodych mężczyzn, którzy brutalnie pobili, a następnie okradli taksówkarza. Funkcjonariusze zrobili to już po kilku godzinach od zdarzenia. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie czuły węch Poro, policyjnego psa, który wytropił rabusiów.

Bezdomny seryjnym mordercą? Znaleziono zwłoki kobiety, szukają kolejnych

W Zielonej Górze przy ul. Sulechowskiej trwają poszukiwania zwłok osób, które zaginęły w ciągu ostatnich 10 lat. To efekt odnalezienia ciała zaginionej Beaty N. Zarzut morderstwa usłyszał bezdomny. Mężczyzna już przebywał w areszcie, podejrzany o usiłowanie zabójstwa innej osoby. Śledczy przypuszczają, że może on odpowiadać za inne zbrodnie.

Golf wjechał w tył ciężarówki. Nie żyją dwie osoby

Do tragicznego wypadku doszło na drodze wojewódzkiej nr 305, na wysokości miejscowości Hetmanice (woj. lubuskie). Osobowy VW golf wjechał w tył ciężarówki. Dwie osoby podróżujące osobówką zginęły na miejscu. Droga jest zablokowana i jak zapowiada policja, utrudniania mogą potrwać jeszcze kilka godzin.

To była sterylizacja bez pytania. Lekarka dostała karę w zawieszeniu

Pani Wioletta swój wyrok usłyszała już pięć lat temu - poza swoją córką Różą nie będzie mogła mieć więcej dzieci, bo podczas porodu została wysterylizowana. Dziś zapadł wyrok w sprawie lekarki - za dramatyczne wydarzenia z sali porodowej i ubezpłodnienie kobiety dostała rok więzienia w zawieszeniu. Tym samym Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wcześniejszy wyrok.

Dwa lata błąkała się przy S3. W końcu udało się złapać Misię

Happy endem zakończyły się próby wyłapania owczarka niemieckiego, który od dwóch lat błąkał się przy drodze ekspresowej S3, w miejscowości Racula (woj. lubuskie). Misia (bo tak psiaka nazywano) przeszła już pierwsze badania weterynaryjne i obecnie przebywa w zwierzęcym hoteliku.

Śmierć Ziętary. "Werbowanie dziennikarza w nowej Polsce? Bardzo brzydko to się kojarzy"

Jaką rolę odegrały w sprawie śmierci Jarosława Ziętary służby specjalne? To pytanie zadają sobie bliscy dziennikarza i jego dawni koledzy z pracy. Według rodziny, przed zniknięciem Ziętara dostał propozycję pracy w Urzędzie Ochrony Państwa, ale odmówił. Nie są tego jednak tak do końca pewni dziennikarze, którzy prowadzili swoje śledztwo i którzy zwracają uwagę na aktywność służb już po zniknięciu Ziętary. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Kim jest Aleksander G.?

Podejrzany nie przyznaje się do winy. Teraz czeka na decyzje o tymczasowym areszcie. Jeśli w czwartek rano sąd przychyli się do wniosku prokuratury, dla Aleksandra G. będzie to powrót za kraty. Spędził tam blisko 8 lat za wielomilionowe wyłudzenia VAT-u. Człowiek, który był symbolem narodzin polskiego kapitalizmu, szybko stał się uosobieniem jego ciemnej strony. Król cinkciarzy - mówiono o nim, gdy otwierał pierwszą w Polsce sieć kantorów i został najbogatszym Polakiem. Witek - to pseudonim nadany mu w SB. Postać tajemnicza, powiązana nie tylko ze służbami, ale też światem przestępczym. Długo skrywał się za immunitetem senatora. Bogactwo, jak sam twierdzi, stracił, ale nie pewność siebie. Kim jest Aleksander G.?

Co wiedział Ziętara?

Wydawało się, że ta sprawa już nigdy nie zostanie wyjaśniona. A po 22 latach jest przełom. Prokuratura twierdzi, że ma mocne dowody i jeszcze w tym roku zakończy śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia Jarosława Ziętary. Zarzut podżegania do zabójstwa dziennikarza usłyszał Aleksander G. - były senator i jeden z najbardziej znanych biznesmenów epoki transformacji, czyli początku lat 90. Czasu, gdy szybko rosły wielkie fortuny, gdy kontrola państwa była słaba lub żadna, gdy pole do nadużyć i przekrętów było ogromne. To właśnie podejrzane biznesy, na tropie których był młody reporter śledczy, miały doprowadzić do jego śmierci. Tak podejrzewano niemal od początku, ale dopiero teraz prokurator potwierdza, że dziennikarz miał informacje niewygodne dla interesów najbogatszego wtedy Polaka. Co takiego wiedział Ziętara, że zapłacił za to życiem?

Efekt Biedronia? Kandydaci "wychodzą z szafy": Ludzie, rety, wszędzie geje!

- Chyba powinniście zrobić mapkę - piszą internauci na stronie Fundacji Replika, na której pojawiają się zdjęcia kolejnych kandydatów na radnych miast i miasteczek. Janusz z Warszawy, Piotr z Poznania, Eryk z Kielc, Marta z Kożuchowa. - Ale mamy też pierwszego kandydata ze ściany wschodniej - pokazują Sławka z gminy Siedliszcze działacze Repliki. Jak mówią, są zasypywani zgłoszeniami ludzi, którzy, poza tym, że mają program, mają też odwagę, żeby głośno mówić o własnej orientacji.

Ziętara zginął, bo wiedział za dużo? Podejrzewany o zlecenie zabójstwa czeka na decyzję sądu o areszcie

Prokuratura prowadząca śledztwo ws. zabójstwa poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary wystąpiła w środę z wnioskiem o aresztowanie Aleksandra G., podejrzanego o podżeganie do tej zbrodni. Były senator został już dowieziony do Krakowa. Grozi mu nawet dożywocie. Aleksander G. odmówił zeznań. - Stwierdził, że nie wie za bardzo, o co chodzi - mówi TVN24 Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Śledczy podejrzewają, że zamordowany dziennikarz wiedział dużo o niejasnych interesach byłego polityka.

Łukasz Trałka na dłużej w Lechu Poznań

Łukasz Trałka przedłużył kończący się w czerwcu 2015 roku kontrakt z Lechem Poznań. Kapitan "Kolejorza" podpisał trzyletnią umowę, z opcją przedłużenia o kolejny rok.

Gdzie głosować? Poznaniacy dowiedzą się z smsa lub po mszy

Przez SMS-y, specjalną infolinię, listownie a także poprzez informacje w autobusach i tramwajach oraz ogłoszenia po mszach świętych - tak Poznań będzie informował mieszkańców o zmianach okręgów i obwodów głosowania przed wyborami samorządowymi. Akcja ma wyeliminować problemy, które pojawiły się przy eurowyborach.

Jechał blisko 200 km/godz. na S3. "Śmignął lewym pasem obok radiowozu"

Na drodze S3 w rejonie Świebodzina kierujący samochodem osobowym pędził z prędkością aż o ponad 70 km/h wyższa niż obowiązująca. Jednym z wyprzedzanych przez niego samochodów był radiowóz. Policjanci zatrzymali pirata drogowego, a za popełnione wykroczenie ukarali mandatem w kwocie 500 złotych i 10 punktami karnymi.