Veriko Tchumburidze została zwyciężczynią 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę w Poznaniu. Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się tej wygranej – powiedziała po ogłoszeniu zwyciężczyni.
Konkurs rozpoczął się 8 października. Jury przewodniczył wybitny skrzypek Maxim Wengerov. Finałowe przesłuchania trwały od czwartku do soboty, uczestniczyło w nich siedmioro skrzypków, w tym Polka - Maria Włoszczowska, która zajęła szóste miejsce.
Finaliści wykonywali wybrane koncerty skrzypcowe, w tym obowiązkowo jeden z koncertów Wieniawskiego, występując z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego.
Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się tej wygranej – powiedziała po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze (reprezentująca Gruzję i Turcję). - Jestem bardzo szczęśliwa, ale i zaskoczona wygraną, nie spodziewałem się jej. Gdy usłyszałam, że to ja wygrałam, nie miałam w sobie żadnych emocji. To były dwa tygodnie ciężkiej pracy, starałam się grać jak najlepiej – powiedziała dziennikarzom Tchumburidze po ogłoszeniu wyników.
"Gram to, co czuję"
W finałowym, czwartym etapie Veriko Tchumburidze wykonywała II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego i I Koncert skrzypcowy a-moll op.77 Dymitra Szostakowicza. Jak przyznała dziennikarzom, kocha muzykę Szostakowicza, jego twórczość jest jej bardzo bliska.
- On jest bardzo głęboki, żył w tak trudnych czasach, zrozumiałych także dla mnie, bo moi rodzice żyli w Związku Radzieckim. Kiedy gram jego muzykę przed publicznością, staram się przekazać jak najlepiej moje emocje - gram to, co czuję - powiedziała. Laureatami drugiej nagrody (po 20 tys. euro) zostali Bomsori Kim (Korea Południowa) i Seiji Okamoto (Japonia). Czwartą nagrodę (10 tys. euro) zdobył Luke Hsu (USA), piątą (10 tys. euro) – Richard Lin (Tajwan/USA). Na szóstym miejscu uplasowała się Maria Włoszczowska, siódme miejsce przypadło Ryosuke Suho(Japonia). Oboje zdobyli po 5 tys. euro. W trwającym od 8 października w Poznaniu wydarzeniu brało udział 40 muzyków z całego świata, w tym dziesięcioro Polaków. W niedzielę odbędzie się Gala i Koncert Laureatów, dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Dyrygent: konflikt osobowości w finale
Łukasz Borowicz, który dyrygował koncertami finalistów, w rozmowie z TVN24 podkreślił, że Tchumburidze "doskonale wybrała repertuar" i zaprezentowała "absolutną werwę, absolutne emocje".
- Była rozpacz i ona doskonale rozplanowała w kadencji suspens - podkreślił. Wyjaśnił, że u Tchumburidze emocje rosły jak u Hitchocka, czyli "najpierw trzęsienie ziemi, później napięcie rośnie".
Borowicz podkreślił, że laureaci drugiego miejsca to "osoby dużo bardziej wyważone i dużo bardziej doświadczone", więc w finale doszło do "konfliktu spojrzeń na muzykę, konfliktu osobowości".
Wysoki poziom finalistów
Przewodniczący jury Maxim Vengerov podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Konkurs Wieniawskiego był dla niego niezwykłym wydarzeniem. - Poziom uczestników finałowego etapu był bardzo wysoki, każdy z nich miał w sobie coś specjalnego. Ale niektórzy mają ten niesamowity przekaz do publiczności - silniej niż inni potrafią przekazać to, co stworzył kompozytor. Muzycy powinni być perfekcyjnymi "posłańcami" od kompozytora do słuchaczy - powiedział. - W ostatecznym rozrachunku, w konkursie takim jak ten, najistotniejszy jest artysta, stojący przed publicznością, który dzieli się swoją pasją. Wszyscy oni (uczestnicy finału - red.) są młodzi, rozwijają swoje talenty, wciąż zdobywają wiedzę. Jestem pewien, że znakomicie się rozwiną - dodał.
Kim jest zwyciężczyni?
Veriko Tchumburidze (Gruzja/Turcja) urodziła się w 1996 roku. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Kształciła się w Państwowym Konserwatorium w Mersinie oraz pod kierunkiem Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule fuer Musik jako stypendystka "Young Musicians on World Stages". Zdobyła pierwsze nagrody w Konkursie Skrzypcowym "Gulden Turali" (2004), Państwowym Konkursie w Gruzji (2006) oraz VII Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (2012). W 2013 r. otrzymała zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim organizowanym przez Akademię Seiji Ozawy oraz w Festiwalu Verbier w Szwajcarii, gdzie doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Any Chumachenco. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Eskisehirze, Stambule, Izmirze i Bursie oraz z Brandenburską Orkiestrą Kameralną. Obecnie kontynuuje naukę w klasie Any Chumachenco w Musik Hochschule w Monachium.
Medal i tysiące euro
Zwycięzca konkursu otrzymuje złoty medal i 30 tys. euro.
Galę i Koncert Laureatów zaplanowano na niedzielę; dwa dni później Koncert Laureatów zostanie powtórzony w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Autor: AG/kk / Źródło: PAP