Kilkadziesiąt monet, bursztyny, paciorki, bransolety, naszyjniki i noże - na to wszystko natknęli się archeolodzy pracujący na budowie obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Archeolodzy przebadali jak dotąd 14 hektarów.
W Ostrowie Wielkopolskim trwa budowa obwodnicy na drodze ekspresowej S11 wraz z rozbudową ul. Kaliskiej (krajowa "25"). Oprócz drogowców, pracują tam także archeolodzy. Przebadali w sumie 14 hektarów.
- Odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie piece i paleniska - wymienia Krzysztof Borkowski z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
165 grobów i mnóstwo monet
Najcenniejsze znaleziska wiążą się jednak z cmentarzami, na których chowano spalone zwłoki. Odkryto tam 165 grobów popielnicowych a wewnątrz nich gliniane naczynia, metalowe szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu, wyroby z krzemieni i kamieni oraz paciorki szklane.
Na stanowisku Wtórek odkryto dwa cenne skarby. Pierwszy to depozyt monet, na który składało się 39 denarów rzymskich z I i II wieku. - Towarzyszyło im 26 szklanych i bursztynowych paciorków i ich fragmentów - podaje Borkowski.
Znaleziono też dwie srebrne zapinki z połowy V wieku.
Drugi ze skarbów odkryto około 30 metrów dalej - tam natrafiono na 67 monet. - Podczas wstępnej konserwacji udało się rozpoznać emisje monet z czasów pomiędzy początkiem panowania Wespazjana (69 r. n.e.) a końcem panowania Kommodusa (192 r. n.e.) - podaje Borkowski.
Obecnie trwa opracowywanie wyników badań prowadzonych na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. - Co najmniej kilka stanowisk wniesie trwały wkład w stan wiedzy o przeszłości tej części Polski - uważa Borkowski.
Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA O/Poznań