Poznań

Poznań

3 marca 2015 roku Rudnica skończy z Bierutem

Po apelu Instytutu Pamięci Narodowej władze gminy Krzeszyce zdecydowały się zlikwidować ulicę Bolesława Bieruta w Rudnicy (woj. lubuskie). Urzędnicy już przystępują do ściągania tablic a od 3 marca obowiązywać będzie nowa nazwa. - W naszym kraju nie ma ulic Hitlera czy Stalina i nie powinno być Bieruta. Nadanie ulic patrona jest jego uhonorowaniem - tłumaczy Andrzej Zawistowski z IPN.

Pędził 170 km/h. Uniknął wypadku, ale stracił prawo jazdy

Policjanci ze Strzelec Krajeńskich (woj. lubuskie) zatrzymali kierowcę, który pędził krajową "22" niemal 170 km/h oraz wyprzedzał na linii podwójnej ciągłej. - Jego nieodpowiedzialne manewry omal nie zakończyły się czołowym zderzeniem - podkreśla Tomasz Bartos ze strzeleckiej policji. Wszystkie "wyczyny" kierowcy nagrała kamera w nieoznakowanym radiowozie. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie za wykroczenia w sądzie.

Dwa lata koczowała w Poznaniu. Strażnicy zabrali bezdomną do Gdańska

O świcie funkcjonariusze straży miejskiej i policji pojawili się u pani Elżbiety, bezdomnej mieszkającej przy nasypie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Kobieta decyzją sądu została przetransportowana do Gdańska, gdzie trafi do domu pomocy społecznej. Koczowisko zostało zlikwidowane. - Wszystkie cenne rzeczy trafią do właścicielki - zapewnia Przemysław Piwecki ze straży miejskiej.

Większy Poznań? Luboń chcieli przyłączyć już w 1923 r.

Prezydent Jacek Jaśkowiak chciałby przyłączyć do Poznania gminy ościenne. Podobne aspiracje miały władze stolicy Wielkopolski w 1923 r. Wnioskowano wówczas o przyłączenie aż 17 gmin. Rząd przystał na tą propozycję tylko częściowo. 90 lat temu, po przyłączeniu siedmiu miejscowości, Poznań stał się czwartym co do wielkości miastem w Polsce. Do dziś poza granicami miasta znajduje się Luboń.

Poznań mniejszy tylko od Warszawy? Prezydent chce powiększyć miasto

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania chce powiększyć miasto. Za osiem lat Poznań miałby być większy o wszystkie podmiejskie gminy. - Nadszedł czas, by pomyśleć o stworzeniu nowego, wspólnego organizmu miejskiego - powiedział w jednym z wywiadów i wywołał niemałe zamieszanie. Wójtowie gmin, które miałyby stać się dzielnicami Poznania są zdecydowanie przeciw.

Naciskali na świadków ws. Ziętary? Jest prokuratorskie śledztwo

- Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie wywierania nacisków na świadków zeznających w śledztwie dotyczącym zabójstwa Jarosława Ziętary – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty. Dzisiaj zapadła formalna decyzja w tej sprawie.

Studenci budują bolid. Będą się ścigać na torze F1

Zespół PUT Motorsport z Politechniki Poznańskiej buduje bolid na największe międzynarodowe zawody dla studentów mechaników. Pojazd zaprojektowali od podstaw, sami go również zbudują. Bolidem będą się ścigać ze studentami z innych uczelni z całego świata. Wystartują w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Węgrzech.

Rozkopali powojenne "zrzutowisko", szukają pojazdów pancernych. Znaleźli hełmy, medale i szczątki żołnierzy

Pasjonaci militariów z Towarzystwa Perkun, wraz z muzealnikami przy użyciu ciężkiego sprzętu "otworzyli" stary rów przeciwczołgowy na terenie Twierdzy Kostrzyn, w którym według relacji świadków, miały zostać zaraz po wojnie zasypane pojazdy pancerne. Do tej pory odnaleziono przemieszane szczątki ok. 16 żołnierzy, zarówno niemieckich, jak i czerwonoarmistów, a także ich wojskowy ekwipunek.

Zielone światło do przechodzenia na czerwonym? Walczą o zmianę przepisów

"Czekanie na czerwonym świetle, gdy ulica jest pusta i przejście nie stanowiłoby żadnego zagrożenia jest marnotrawstwem czasu" - pisze Stefano Tompson, autor petycji "Żądamy depenalizacji przechodzenia przez ulicę na czerwonym świetle", którą podpisało już ponad 8 tys. internautów. Policjanci są sceptyczni. - Przy naszej niskiej kulturze jazdy liberalizacja tego prawa nie byłaby niczym dobrym. Zbyt dużo pieszych ginie na drogach - mówią.

Dzieci leżą w szpitalnej świetlicy, nie ma oddziału zakaźnego. "To co wyprawia NFZ jest niedopuszczalne"

- Od miesiąca na moim oddziale dzieci leżą na świetlicy, bo w salach brakuje miejsc. Nie ma już oddziału zakaźnego, więc ryzyko zakażeń wewnątrzszpitalnych jest ogromne. Na naszej pediatrii jest 20 łóżek, a pacjentów 23. Na 12 sal są tylko 3 izolatki. Powinniśmy ich mieć co najmniej 10, aby bezpiecznie hospitalizować dzieci - mówi Tomasz Jarmoliński, ordynator oddziału dziecięcego. Nie lepiej jest w innych szpitalach.

Drużyna pierścienia obrączki policjanta nie odnalazła. "Śledztwo zmierza ku umorzeniu"

Policja w Żarach zrobiła niedawno poranny nalot na 5 mieszkań pracowników miejskiego ośrodka sportowego. Były przeszukania i przesłuchania, choć nie chodziło o żaden groźny gang przestępczy, a o zaginioną obrączkę jednego z policjantów. Śledztwo, które ruszyło z wielkim rozmachem - teraz otoczone jest wielką tajemnicą - choć raczej nie ze względu na dobro tego śledztwa. Zobacz materiał "Czarno na białym".

Mieszkają przy ul. Bieruta, zmiany nie chcą. "Są ważniejsze sprawy"

W Rudnicy, małej wsi w województwie lubuskim, po 25 latach od upadku komunizmu, nadal znajduje się ulica upamiętniająca pierwszego przywódcę Polski Ludowej - Bolesława Bieruta. Choć nazwa budzi kontrowersje i dziwi samych urzędników, mieszkańcy wsi wcale nie chcą jej zmieniać. - Są tu ważniejsze sprawy do załatwienia niż ta ulica - odpowiadają.

Po Poznaniu kiedyś jeździły trolejbusy. 12 lutego świętowałyby 85. urodziny

12 lutego 1930 r., ledwie pięć lat po uruchomieniu pierwszych linii autobusowych w Poznaniu, z Rynku Śródeckiego na Główną wyruszył pierwszy trolejbus. Wydarzenie to nie bez powodu budziło sporą ciekawość - była to pierwsza linia w Polsce. Poznań wyprzedził też Berlin i wszystkie miasta Związku Radzieckiego. Historia poznańskich "tramwajów bez szyn" - jak pisały wówczas gazety - trwała 40 lat.

Ślinka cieknie na sam widok. Sołtysowa smaży wyjątkowe pączki

Pani Ewa Jurasz jest sołtysem podpoznańskiej wsi Chyby, jednak kilka razy w roku bierze do ręki przyrządy cukiernika i smaży wyjątkowe pączki. Własnoręcznie wyrabia ciasto, formuje je w kulki, a następnie smaży na tłuszczu. Następnie nadziewa je tradycyjnymi powidłami i polewa lukrem. W tym roku zrobiła ich 2 tysiące. Jak sama mówi, cukiernictwo to jej pasja. Jak mówią inni, jeśli raz spróbuje się pączków Pani Ewy, to już nigdy żadne nie będą tak dobrze smakować.

Podpalił choinkę, bo chciał zabić żonę?

Nie zwarcie instalacji elektrycznej, a podpalenie było przyczyną pożaru, jaki wybuchł przed tygodniem na os. Zwycięstwa w Poznaniu. Zdaniem prokuratury, Artur P., podpalając choinkę, chciał pozbawić życia swoją żonę. Kobieta przeżyła. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Grozi mu dożywocie.

Bierut wiecznie żywy. IPN apeluje o zmianę nazwy ulicy

We wsi Rudnica (woj. lubuskie) znajduje się ulica upamiętniająca pierwszego przywódcę Polski Ludowej Bolesława Bieruta. Dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Zawistowski zaapelował do lokalnej społeczności o zmianę nazwy ulicy. Wójt oraz sołtys jednak przekonują, że mieszkańcy wsi nie widzą takiej potrzeby.

Niemowlę w szpitalu z urazem mózgu. Prokuratura oskarża ojca o pobicie

Prokuratura Rejonowa Poznań-Wilda skierowała akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi J., zarzucając mu popełnienie przestępstw wobec swojej kilkumiesięcznej córki Anastazji. Dziewczynka doznała bardzo poważnych urazów mózgu i, jak mówią lekarze, już nigdy nie powróci do pełni zdrowia. Mężczyźnie grozi 10 lat więzienia.