Biskupem jest od 25 lat. W ramach prezentu księża pomogą 25 syryjskim rodzinom

W marcu abp Gądecki świętować będzie 25-lecie sakry biskupiej (wideo z 2015 r.)
W marcu abp Gądecki świętować będzie 25-lecie sakry biskupiej (wideo z 2015 r.)
Źródło: tvn24
Wsparcie dla 25 syryjskich rodzin zadeklarowali księża z archidiecezji poznańskiej w ramach jubileuszowego prezentu dla przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. W marcu hierarcha świętować będzie 25-lecie sakry biskupiej.

Srebrny jubileusz biskupstwa metropolity poznańskiego przypada 25 marca. Uroczystości jubileuszowe odbędą się dzień później w katedrze poznańskiej.

Pomagać będą przez rok

Jak poinformował we wtorek rzecznik prasowy poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak, abp Gądecki "szczerze się ucieszył" z propozycji prezentu. Księża dzięki zebranym środkom pomogą przez rok 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii.

Rzecznik przekazał, że ofiarodawcy wzięli pod uwagę zaangażowanie abp. Gądeckiego w sprawę uchodźców. Stąd pojawiła się propozycja włączenia się w realizację prowadzonego przez Caritas programu "Rodzina Rodzinie", który polega na "adoptowaniu" na jakiś czas konkretnej rodziny potrzebujące pomocy.

Ks. Szczepaniak dodał, że według danych organizacji międzynarodowych, 80 proc. Syryjczyków żyje w ubóstwie, a co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci.

Dla abp Stroby wyremontowali kaplicę

Wcześniej księża w darze jubileuszowym dla biskupów zazwyczaj włączali się w renowację zabytkowych kościołów. - W 1992 r. z okazji 50-lecia święceń kapłańskich abp. Jerzego Stroby ufundowali renowację kaplicy Krzyża Świętego w katedrze poznańskiej – przypomniał ks. Szczepaniak.

Abp Stanisław Gądecki przyjął sakrę biskupią 25 marca 1992 r. z rąk kard. Józefa Glempa w katedrze gnieźnieńskiej. Od 2002 r. jest arcybiskupem metropolitą poznańskim, a od 2014 r. przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Autor: FC/gp / Źródło: PAP

Czytaj także: