- Miałem długi, widziałem biedę moich dzieci i żony. Wtedy pojawili się oni i powiedzieli, że wszystkie problemy mogą zniknąć - mówił śledczym Krzysztof W., mężczyzna, który udając konwojenta, dwa lata temu ukradł ponad 8 mln złotych. Swoją rolę odegrał perfekcyjnie. Jak chciał się wycofać, organizatorzy skoku grozili mu i jego rodzinie, twierdzi. Jego zeznania zostały dziś odczytane w łódzkim sądzie.
Podczas drugiego dnia procesu w sprawie "skoku stulecia" odczytane zostały wyjaśnienia Krzysztofa W., który przez kilka miesięcy wcielał się w rolę "Mirosława Dudy". Pracownika ochrony, który 10 lipca 2015 roku odjechał sprzed banku w Swarzędzu (Wielkopolska) furgonetką pełną pieniędzy.
Krzysztof W. twierdzi, że do przestępstwa namówił go Adam K., jeden z twórców skoku.
- Nie znałem go wcześniej. Dowiedziałem się, że jest od naszego wspólnego znajomego, Marka K. - zapewnia.
Krzysztof W. w niczym dziś nie przypomina mężczyzny, którego twarz była widoczna na nagraniu, które po kradzieży w Swarzędzu opublikowała policja. Kiedy sędzia odczytywał jego zeznania, mężczyzna kilka razy się popłakał.
- Zgodziłem się, bo miałem duże długi. Moja firma krawiecka zbankrutowała i musiałem spłacać kredyt, który wziąłem na prośbę znajomych. Oni mnie oszukali, zostawili moją rodzinę z olbrzymimi długami - odczytywał zeznania Krzysztofa W. sędzia.
Z wersji nieuchwytnego przez kilka miesięcy konwojenta wynika, że początkowo Adam K. nie mówił, na czym ma polegać akcja.
- Powiedział, że siedzą w tym bardzo poważni ludzie. Związani z policją i służbami specjalnymi. Powiedział, że jak się zgodzę to nie będzie już odwrotu - mówił W.
"Bili, oblali wrzątkiem"
Z zeznań Krzysztofa W. wynika, że za przestępstwem stał głównie Adam K. Miał mu, za udział w kradzieży, zaproponować 100 tys. złotych.
- Jak się zgodziłem, to usłyszałem, że mam być ochroniarzem, który zabierze pieniądze. Adam mówił, że dostanę duże pieniądze tylko za to, że przez chwilę będę świecił twarzą - mówił śledczym Krzysztof W.
Oskarżony twierdzi, że dostawał dokładne instrukcje, co i jak ma robić.
- Oni załatwiali mi mieszkanie, dokumenty i umawiali spotkania w sprawie przeniesienia do Poznania. Myślałem, że wszystko kontrolują - zeznawał. On sam, jak zapewniał, bardzo źle znosił presję, z którą musiał się zmierzyć.
- Bałem się, że mnie zdemaskują. W pewnym momencie powiedziałem, że się wycofuję. Adam K. powiedział wtedy, że muszę im dać 100 tys. złotych, bo tyle we mnie już zainwestowali - twierdzi W.
Niedługo potem - zeznał - został dotkliwie pobity przez "kogoś z otoczenia Adama K.".
- Pobił mnie przed moim domem. Powiedział, że to samo zrobi moim dzieciom i żonie - brzmią odczytane zeznania.
Po przenosinach do Poznania, fałszywy konwojent miał mieć też drugi moment zwątpienia.
- Rodzinie mówiłem, że jadę na kurs do Niemiec. Adam mówił, że to będzie trwało kilka dni, a trwało tygodnie. Nie wytrzymywałem psychicznie. W pewnym momencie chciałem się znowu wycofać, wtedy ktoś mnie napadł w wynajmowanym pokoju i oblał mi rękę wrzątkiem - opowiadał śledczym Krzysztof W.
"Zniknęli, już ich nie widziałem"
Adam K. - według W. - mówił, jak konwojent ma zacierać ślady. - Dawał mi telefony do kontaktowania się z nim. Mówił, kiedy mam wyłączać telefon. Dał mi proszek do zacierania śladów i urządzenie do tłumienia sygnału GPS - zeznał.
Twierdzi, że po skoku nie dostał żadnych pieniędzy. - Adam powiedział, że jest za gorąco. Że pieniądze dostanę później. Ale później już nigdy nie widziałem ani Adama K., ani Marka K. - mówi.
Po skoku - jak przyznał W. - pojechał z rodziną na wczasy nad morzem. Potem zabrał ze sobą starszego syna i wybrał się na "tanią podróż po Europie". Był m.in. w Berlinie i Chorwacji. Skąd miał pieniądze? Twierdzi, że po skoku sprzedał działkę. Dzięki temu udało mu się też spłacić część długów.
Dziś, na sali sądowej odezwał się tylko raz. Powiedział, że chce uzupełnić zeznanie. Ze dziś już wie, że Adam K. mógł być szefem, a nie, jak się przedstawiał, pośrednikiem między konwojentem a "górą".
Krzysztof W. zgodził się odpowiadać tylko na pytania swojego adwokata. Mecenas nie miał pytań.
Dariusz D. "tylko" przeładowywał pieniądze
Po odczytaniu zeznań Krzysztofa W. sąd zaczął przesłuchiwać też Dariusza D. Według ustaleń śledczych nie uczestniczył on w planowaniu "superskoku". Został wynajęty do udziału w kluczowym momencie akcji: pomagał przerzucać worki z pieniędzmi z furgonetki konwojowej do podstawionych przez sprawców samochodów.
Dariusz D. przyznaje się do obu przestępstw, o które jest oskarżony. Odpowiadał na pytania sądu. Stwierdził m.in., że fałszywy konwojent "nie wyglądał jak ktoś, kto jest do czegokolwiek przymuszany".
- Wydawał mi się nawet najbardziej zdeterminowany, żeby zrobić ten skok - mówił przed sądem.
Pytany o to, czy Krzysztof W. bał się któregoś z oskarżonych, Dariusz D. odpowiedział, że nie.
- Nie byłem świadkiem jakiegoś zastraszania. Jeżeli były emocje, to głównie związane z nerwami. Czy się uda i czy nie wpadniemy - wyjaśnił.
Dariusz D. - podobnie jak troje innych oskarżonych - odpowiada za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i kradzież 8 mln złotych. Wszystkim im grozi 10 lat więzienia.
"Kolejna oscarowa rola"
Po czwartkowej rozprawie bliscy innych oskarżonych powiedzieli redakcji tvn24.pl, że "konwojent gra kolejną spektakularną" rolę.
- Jest geniuszem gry. Wtedy wszystkich wywiódł w pole jako ochroniarz, a teraz chce to zrobić jako ofiara złych ludzi. Obie role są wymyślone - mówiła kobieta, która przyszła na rozprawę.
Marek K. i Krzysztof W. są na rozprawy doprowadzani z aresztu. Pozostali oskarżeni odpowiadają z wolnej stopy. Obrońcy Marka K. i Krzysztofa W. złożyli wniosek o uchylenie im aresztu. Argumentowali, że materiał dowodowy został już zabezpieczony a oskarżeni przedstawili swoje wersje. Sąd oddalił jednak ten wniosek tłumacząc, że zachodzi ryzyko, że usłyszą oni surowy wyrok.
W odpowiedzi obrońcy stwierdzili, że Adam K. i Dariusz D. mają identyczne zarzuty i im też grozi wysoka kara. Przewodniczący składu sędziowskiego odpowiedział, że sąd nie będzie oceniał prokuratorskich decyzji o uchyleniu im aresztu. - Wniosek dotyczył Marka K. i Krzysztofa W. i w tej materii sąd podjął decyzję - uciął sędzia Robert Świecki.
"Mówił, że to g***o, a nie przestępstwo"
Wielkim nieobecnym na ławie oskarżonych jest Grzegorz Łuczak. To wiceprezes firmy ochroniarskiej, która zatrudniła fałszywego konwojenta. Łuczak jest wciąż poszukiwany listem gończym. Oskarżeni, którzy już zostali przesłuchani twierdzą, że to właśnie Łuczak wymyślił "superskok". Marek K. zeznał m.in., że Łuczak do przestępstwa przekonywał innych tym, że "ewentualna wtopa nie będzie tragedią".
- Mówił, że to g***o, a nie przestępstwo. Mówił, że nikomu nie stanie się krzywda, a możemy zgarnąć grube miliony - podkreślał K. Plan był zuchwały, ale udało się go zrealizować dzięki brawurowej roli Krzysztofa W., który wcielał się w rolę konwojenta Mirosława Dudy. Przez dwa miesiące zmieniał swój wygląd: ściął włosy i brał leki na przyrost masy. Zapuścił też brodę i zaczął chodzić w okularach.
Na ławie oskarżonych zasiądą jeszcze 47-letnia Agnieszka K. i 71-letni Wojciech M., którzy oskarżeni są o pomoc w ukryciu zrabowanych pieniędzy i wpłacenie na założone konto w jednym z banków 250 tys. zł.
Kolejna rozprawa w tej sprawie odbędzie się 31 stycznia.
Autor: Bartosz Żurawicz/i / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: tvn24