Poznań

Poznań

Poznań stawia na murale. Poezja na ścianach kamienic

Wiersze Szymborskiej, Herberta, Różewicza, a od wtorku także Barańczaka widnieją na ścianach poznańskich kamienic. Łącznie 8 murali z utworami wielkich poetów powstało w różnych lokalizacjach, aby urozmaicić szary, miejski krajobraz. Reporter TVN24 postanowił zapytać poznaniaków co sądzą o takim pomyśle. Niektórych udało się namówić także do interpretacji "ściennych" utworów.

Postrzelony przez policjantów 17-latek usłyszał zarzuty

17-latek z Konina usłyszał zarzuty prowadzenia samochodu bez uprawnień i pod wpływem alkoholu, a także "wpływania przemocą na policjanta, żeby odstąpił od czynności służbowych". Podczas próby ucieczki został postrzelony w bark. Nastolatek, według policjantów, próbował wcześniej przejechać jednego z funkcjonariuszy.

Dewastował groby radzieckich żołnierzy, pobił policjanta

Kaliska prokuratura postawiła 37-latkowi zarzut znieważenia miejsca spoczynku zmarłych żołnierzy radzieckich. Policjanci interweniowali, kiedy mężczyzna dewastował jeden z nagrobków. To go jednak nie uspokoiło, a wręcz przeciwnie. Rzucił się na jednego z policjantów.

Urodził się w Mandżurii, wybrał Polskę. Czen De Fu walczył w Powstaniu Wielkopolskim

Urodził się ponad 7 tysięcy kilometrów od Poznania. Gdy w 1919 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, mieszkał już jednak w Barcinie. Długo się nie zastanawiał, chwycił za broń i walczył dla Polski, stając się tym samym jednym z najbardziej egzotycznych żołnierzy polskich w historii. W wolnej już Polsce przyjął imiona Józef Zdzisław. Jego losy zbadał Aleksander Przybylski.

Stanęły autobusy, ruszyli biegacze. Poznań upamiętnił powstanie

W niedzielę o 16.40 Poznań zatrzymał się na minutę. Zawyły syreny, kursy wstrzymały autobusy i tramwaje. To część obchodów 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Nowością był bieg, którego trasę wyznaczyły miejsca związane z walkami. Biegacze wystartowali w godzinę ich wybuchu.

Święta spędzają w więzieniu. Napisały "Opowiadania Wigilijne"

Święta Bożego Narodzenia dla kobiet osadzonych w areszcie w Lesznie (woj. wielkopolskie) to czas refleksji i wybaczenia. Na niemal 100 stronach stworzyły oparte na własnych wspomnieniach „Opowiadania Wigilijne”, dzięki którym za kratami ponownie odkrywają magię świąt. Zbiór opowiadań stworzyło siedem kobiet, które w areszcie odbywają kary od roku do 15 lat więzienia. Dla niektórych z nich będą to pierwsze święta za kratami.

Morsowanie na Boże Narodzenie. "Atmosfera rekompensuje temperaturę"

Poznańskie morsy jak zwykle aktywnie spędzą święta. Członkowie Poznańskiego klubu morsa spotykają się od 2006 roku. Razem przez cały sezon oddają się zimnym kąpielom w Jeziorze Kierskim. Wspólnie świętują także ważne dni w roku, takie jak np. Święta Bożego Narodzenia. Przyznają, że bycie morsem to nie tylko świetna zabawa, ale też duże korzyści dla zdrowia, a przede wszystkim odporności i dobrego nastroju.

Policjantki pozowały do kalendarza. Tak zbierają na leczenie Mai

"Uratujmy serduszko Mai - córeczki naszego kolegi" – pod takim hasłem policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Pile pozowały do kalendarza na rok 2016. Maja to kilkumiesięczna córeczka policjanta z Poznania. Dziewczynka urodziła się z wadą serca. Jej leczenie kosztuje 150 tysięcy złotych. Kalendarze dostępne są w Komendzie Powiatowej Policji w Pile, gdzie znajduje się również specjalna puszka przekazana z fundacji.

20 bomb na Poznań, 15 na Warszawę, dziesiątki na inne miasta. Plany USA na III wojnę światową

Nowo odtajnione dokumenty amerykańskiego wojska pokazują dokładnie, co stałoby się z Polską, gdyby w 1959 roku wybuchła III wojna światowa. Najpierw na kluczowe bazy lotnictwa spadłyby potężne bomby termojądrowe, a potem druga fala bombowców miała przeprowadzić „systematyczną destrukcję” przy pomocy mniejszych ładunków. Zagłada miała spotkać między innymi Łebę, Tarnów, Mrągowo, Gliwice, Wałbrzych i Warkę. Na liście celów jest jeszcze wiele innych polskich miast.

Mieszko I obok Jezusa. Tak wygląda największy w Polsce żłóbek

Ma 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości. Takie rozmiary ma żłóbek przygotowywany przez poznańskich franciszkanów w kościele przy pl. Bernardyńskim. Ich zdaniem to największa konstrukcja zbudowana wewnątrz świątyni w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie. W tym roku znalazły się w nim nawet figury Mieszka I, Dobrawy i biskupa Jordana.

Pomogły mu byłe pacjentki? Zamieszany w zabójstwo, uciekł przez okno ze szpitala

Prokuratura w Gorzowie Wielkopolskim wystosowała wniosek o wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania za Piotrem Korcalą. Podejrzewany o pomoc w zabójstwie mężczyzna uciekł w sobotę ze Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu. Jak podaje prokuratura, 29-latek wyskoczył z okna. Prawdopodobnie pomogły mu byłe pacjentki lecznicy.

Utknęli na przejeździe, musieli ręcznie podnosić szlabany

Na przejeździe kolejowym na poznańskim Karolinie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Między rogatkami uwięzionych zostało dwóch kierowców - ciężarówki i samochodu osobowego. - Wjechali na przejazd, mimo, że dalej auta stały w korku - informuje tvn24.pl autor nagrania.

Prof. Gutowski: nowa ustawa o TK zagraża ustrojowi państwa

- Trybunał Konstytucyjny powinien stwierdzić jak najszybciej niezgodność nowej ustawy z Konstytucją - mówił na antenie TVN24 prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Zdaniem Gutowskiego, ustawa forsowana przez PiS "zagraża ustrojowi państwa" i "narusza Konstytucję".