Po raz 18. poznańscy przewodnicy PTTK kwestują na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Celem prowadzonej od wtorku do czwartku zbiórki jest renowacja nagrobków tej nekropolii. Spoczywa tu blisko 700 osób, w tym były premier Stanisław Mikołajczyk czy byli prezydenci Poznania. Tu też znajduje się symboliczny grób "ludzi gór".
Punktualnie o godz. 12, jak co roku na Wzgórzu Św. Wojciecha pojawili się marszałek Wielkopolski Marek Woźniak i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Złożyli wiązanki kwiatów na mogiłach wielkopolskich bohaterów i swoich poprzedników.
- Pamiętamy o najbliższych i pamiętamy również, o tych, którzy zrobili bardzo wiele dla Poznania i Wielkopolski - mówił Jaśkowiak.
Malownicza nekropolia
Cmentarz znajdujący się na Wzgórzu Św. Wojciecha powstał w 1810 r. jako cmentarz parafii farnej św. Marii Magdaleny. W cmentarz zasłużonych przekształcono go w 1948 r. Uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych w Poznaniu.
- Są tutaj pochowani prezydenci, lekarze, adwokaci, generałowie... - wymienia Stefan Żurek, prezes koła przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu. Jak co roku członkowie koła zbierają na Wzgórzu Św. Wojciecha pieniądze na renowacje grobów na tej nekropolii. Przez 18 lat udało im się zebrać 123 tys. złotych.
Prezydenci, politycy, ludzie kultury i bohaterowie
Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan spoczywa blisko 700 osób. Wśród nich m.in. Stanisław Mikołajczyk, były premier Polski, którego prochy w 2000 roku sprowadzono do Poznania i złożono przy alei głównej nekropolii, a także byli prezydenci Poznania: Cyryl Ratajski, Jarogniew Drwęski czy Wojciech Szczęsny-Kaczmarek. Jest tu także symboliczny grób Hipolita Cegielskiego oraz pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego - Stanisława Taczaka.
Ponadto swoje nagrobki mają tu weterani wojen napoleońskich i powstań narodowych, społecznicy, ludzi nauki i kultury.
Autor: fc/pm / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań