Kolejny samorząd tnie koszty. Wyłączyli oświetlenie, rezygnują z miejskiego sylwestra

Autor:
mm/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Do zdarzenia doszło we Włocławku
Do zdarzenia doszło we WłocławkuGoogle Earth
wideo 2/10
Google EarthWłocławek. Samorząd tnie koszty. Oszczędności na prądzie i cieple

Włocławek (województwo kujawsko-pomorskie) wprowadza wariant oszczędnościowy w związku z wysokimi cenami prądu i ciepła. Prezydent Marek Wojtkowski podjął decyzję o wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych oraz obniżeniu temperatury w budynkach użyteczności publicznej. Wiadomo też, że nie odbędzie się miejski sylwester.

Włocławek, podobnie jak inne samorządy, decyduje się na wprowadzenie wariantu oszczędnościowego. To pokłosie podwyżek cen energii i ciepła.

Czytaj też: Jedni się buntują, inni rozpaczliwie tną koszty. Samorządowa mapa podwyżek

- Przed miesiącem został rozstrzygnięty przetarg na dostawę energii dla naszego miasta. Po otwarciu oferty, odnotowaliśmy siedmiokrotny wzrost ceny w porównaniu z rokiem 2022. Wiemy, że to niejedyne medium, które generuje ogromne koszty dla jednostek samorządu terytorialnego. Kolejnym jest ciepło. Nasza energetyka jest oparta na węglu kamiennym, w związku z czym ceny energii od 12 sierpnia wzrosły o 105 procent - powiedział podczas konferencji prasowej Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Włocławek tnie kosztyShutterstock

Wyłączyli oświetlenie, szykują się do kolejnych zmian

W niedzielę (25 września) rozpoczęto wdrażanie planu oszczędnościowego od wyłączenia w godzinach nocnych oświetlenia. - Jestem po dwóch spotkaniach sztabu kryzysowego i została podjęta decyzja o wyłączeniu od niedzieli oświetlenia miejskiego, na razie w ograniczonym zakresie, od godziny 24 do 3 w nocy - mówił prezydent.

Po 1 stycznia 2023 roku - ze względu na zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej - godziny te zostaną jeszcze wydłużone i zaciemnienie będzie trwało od godziny 23 do 4 rano. - Jestem po rozmowach ze strażą miejską i policją. Służby zostały uwrażliwione i liczba patroli będzie w tych godzinach większa - zapewnił Wojtkowski.

Czytaj też: Nie będzie jarmarku świątecznego i sylwestra. "Ceny energii elektrycznej przelały czarę goryczy"

I podkreślił: - Staramy się dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, dlatego w kluczowych miejscach miasta jak plac Wolności i ulica Konstytucji 3 Maja, oświetlenie będzie utrzymane.

Czytaj też: Miasta zaciskają pasa, w nocy wyłączają latarnie

Włocławek. Ratusz tnie koszty i wyłącza oświetlenie w nocyMarek Wojtkowski Prezydent Włocławka/Facebook

Nie będzie miejskiego sylwestra, w urzędach będzie chłodniej

Wojtkowski zaznaczył też, że miasto rezygnuje z iluminacji na obiektach użyteczności publicznej i sakralnych. Wiadomo już, że nie odbędzie się miejski sylwester, a jarmark bożonarodzeniowy odbędzie się w okrojonej formie. Na tym jednak nie koniec cięć.

- Oszczędzamy również ciepło w obiektach urzędu miasta oraz budynkach ratusza. Podjęliśmy decyzję o obniżeniu temperatury do 19 stopni. Nie mamy innego wyboru, musimy zacząć oszczędzać - zakończył prezydent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości