TVN24 | Pomorze

Legendy okazały się prawdziwe. Pod zamkiem odkryli średniowieczne tunele, zeszli do nich grotołazi

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin
Do tuneli pod zamkiem zeszli grotołazi
Do tuneli pod zamkiem zeszli grotołazitvn24
wideo 2/16
tvn24Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ponad 270 metrów nieznanych dotąd korytarzy pod szczecińskim Zamkiem Książąt Pomorskich odkryli specjaliści. Ostrzegli także, że konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań, by sprawdzić, czy nie grożą zawaleniem. Część z nich pochodzi z czasów średniowiecza.

Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich poinformowała o odkryciu tuneli, o których dotychczas nie wiedziano. – Słyszeliśmy legendy o labiryncie korytarzy pod zamkiem, ale nigdy nie było dowodów na to, że rzeczywiście istnieją – informuje Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Jednak najpierw doszło do katastrofy budowlanej – w maju 2017 roku zapadł się jeden z filarów, a wraz z nim część sklepienia północnego skrzydła Zamku. Prokuratura uznała, że prawdopodobnie winna była erozja gleby i śledztwo w tej sprawie umorzono.

Krempa, kierownik działu inwestycji Zamku, przyznaje, że odkrycie tuneli opóźni remont zabytku
Krempa, kierownik działu inwestycji Zamku, przyznaje, że odkrycie tuneli opóźni remont zabytkutvn24

Miał być remont, była katastrofa

Dyrekcja zamku, która od lat chce wyremontować północne tarasy, przy okazji tej inwestycji i biorąc pod uwagę katastrofę, zleciła szereg badań konstrukcji i gruntu. W trakcie tych badań specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie około 16 metrów pod ziemią odkryli labirynt tuneli.

- Pod skarpą i skrzydłem północnym istnieje rozgałęziona sieć korytarzy o długości ponad 270 metrów – opowiada nam Adamowska. Jednak, niestety, pracownicy ITB ustalili również, że tunele nie są w dobrym stanie.

– To bardzo poważna sytuacja. Tunele przykryte są gruzowiskiem, którym umacniano skarpę i wytworzyły się nad nimi puste przestrzenie, kawerny i zwaliska – kontynuuje Adamowska. Dodatkowo w tym miejscu są wody gruntowe. To wymaga szybkich działań związanych z umocnieniem skarpy oraz dokładnego zbadania korytarzy i rzuca nowe światło na niedawną katastrofę, do której podziemne konstrukcje mogły się przyczynić.

Część korytarzy powstało w średniowieczuMateriały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Nie spodziewali się tuneli ze średniowiecza

Do tuneli prawdopodobnie od strony północnej są wejścia, do których trzeba się dokopać. Niestety, specjaliści nie chcą tego na razie zrobić, bo wtedy zawalić się na nich mogłyby drzewa, które porastają tę część zbocza, na którym stoi zamek. Miejski konserwator zabytków 8 lutego wydał zgodę na wycięcie drzew.

Na razie do tuneli poprzez wywiercony pionowy szyb zeszli grotołazi. Pobrali próbki do badań i sporządzili dokumentację fotograficzną. Wtedy okazało się, że poniemieckie korytarze z czasów II wojny światowej połączone są z tunelami murowanymi z czasów średniowiecza. To dla naukowców i dyrekcji była niespodzianka.

Ustalenia potwierdziły badania próbek zaprawy i cegieł wykonane zarówno w zamkowej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki, jak i w Pracowni Badań Laboratoryjno-Konserwatorskich z Krakowa.

Dyrektor zamku o odnalezionych tunelach: to ważne odkrycie
Dyrektor zamku o odnalezionych tunelach: to ważne odkrycietvn24

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dyrekcja zamku podkreśla, że działa zgodnie z wytycznymi specjalistów i podejmuje odpowiednie kroki, by zabezpieczyć zabytek i jednocześnie zbadać nowe odkrycie. Przyznaje jednocześnie, że wydłuży to modernizację tarasów.

Zamek Książąt Pomorskich to jeden z najważniejszych zabytków regionu – historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców księstwa pomorskiego. Pierwszy gród słowiański zbudowano na wzgórzu zamkowym w XII wieku, ale współczesny obiekt budowany był od połowy XIV wieku.

– Zamek odsłonił przed nami swoją kolejną tajemnicę. To bardzo ważne odkrycie. Jeśli okaże się, że tunele powstały w czasie dynastii Gryfitów, będzie to dużą niespodzianką dla całego naszego środowiska. Nie wykluczam, że może się stać w dalekiej przyszłości atrakcją dla zwiedzających – komentuje nam odkrycie Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: Materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Pozostałe wiadomości