Podwyżki cen ciepła w Szczecinku. "Chyba będziemy w kożuchach po mieszkaniu chodzić"

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin
Podwyżka opłat za ciepło w Szczecinku
Podwyżka opłat za ciepło w Szczecinkutvn24
wideo 2/6
tvn24Podwyżka opłat za ciepło w Szczecinku

Mieszkańcy kolejnych miast dowiadują się o podwyżkach rachunków za ciepło. Stawka w Szczecinku od sierpnia wzrasta o blisko 75 procent. Jak przekazuje Miejska Energetyka Cieplna, powodem są rosnące ceny węgla i prawdopodobnie nie będzie to ostatnia podwyżka.

Jak potwierdził nam Marek Szabłowski, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Szczecinku, ceny za ciepło dla mieszkańców wzrosną średnio o 74 procent. – Wzrost opłat wynika głównie z cen miałów węglowych, które wzrosły ponad pięciokrotnie w ciągu roku. Niestety nie mieliśmy żadnego wyboru – zarzeka się Szabłowski.

Jak zapewnia, to najniższa możliwa podwyżka. Prezes MEC dodaje, że to najtrudniejszy okres w historii spółki. Przekonuje, że spółka walczy o jak najniższe ceny węgla i finansowanie także z innych źródeł, ale sytuacja jest trudna.

"Będziemy w kożuchach ubrani chodzić"

- Mamy obawy przed nadchodzącą zimą. Mamy zapasy jedynie na pół zimy – przekazał nam Szabłowski. Zgromadzone po podwyżkach środki posłużą do zakupu drugiej części zapasów.

Mieszkańcy rachunki dostaną po 16 sierpnia. Już wiedzą jednak, co ich czeka. – Na pewno trzeba będzie z czegoś zrezygnować, z jakiejś kurtki, z jakiegoś jedzenia. Przy takiej emeryturze na takie ciepło nas nie stać. Będziemy w kożuchach ubrani chodzić po mieszkaniu – komentowali w rozmowie z naszym dziennikarzem.

MEC nie wyklucza także programów oszczędnościowych, bo nie wiadomo, czy uda się zgromadzić cały potrzebny węgiel. Nie są wykluczone także kolejne podwyżki opłat.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości