TVN24 | Pomorze

"Mamy jedną z najlepszych sytuacji epidemicznych w kraju, możemy przyjąć pacjentów z Wielkopolski"

TVN24 | Pomorze

Autor:
eŁKa/gp
Źródło:
TVN24 Szczecin/PAP
Szczecin gotowy przyjąć pacjentów z Wielkopolski
Szczecin gotowy przyjąć pacjentów z Wielkopolskitvn24
wideo 2/10
tvn24Szczecin gotowy przyjąć pacjentów z Wielkopolski

Szpitale covidowe w Szczecinie są gotowe na przyjęcie pacjentów, także tych z Wielkopolski, jeśli zajdzie taka potrzeba – zapowiadają władze województwa zachodniopomorskiego. Na otwarcie wciąż czeka też szpital tymczasowy w Szczecinie. Wojewoda podkreśla, że jest to ostatnia linia oporu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji - po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - mówił o relokacji pacjentów do sąsiednich województw z regionów, które samodzielnie nie mogą poradzić sobie z napływem pacjentów i z obciążeniem infrastruktury szpitalnej.

Chodzi między innymi o Śląsk, Podkarpacie, a także Dolny Śląsk i Wielkopolskę, które – jak powiedział minister – "w ostatnim czasie odczuły bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań". Wielkopolska wciąż ma wolne łóżka covidowe i respiratory, ale szybko się one kończą. W ciągu ostatniej doby odnotowano tam 2767 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 

Niedzielski: województwa wielkopolskie i dolnośląskie odczuły bardzo wysoką liczbę zachorowań
Niedzielski: województwa wielkopolskie i dolnośląskie odczuły bardzo wysoką liczbę zachorowańTVN24

Wciąż są wolne miejsca

Pacjenci z Wielkopolski mieliby trafiać na oddziały covidowe szczecińskich szpitali. W czwartek rano w całym województwie zachodniopomorskim było ponad 500 wolnych miejsc i ponad 100 respiratorów.

– Sytuacja na Pomorzu Zachodnim jest stabilna, choć notujemy z dnia na dzień przyrosty, jeżeli chodzi o łóżka covidowe i o zajętość respiratorów – ocenił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Jednocześnie uspokajał, że "na razie nie ma sygnału, który by wskazywał, że przewożenie pacjentów między naszymi województwami nastąpi". – Ale jesteśmy na to gotowi – dodał.

Jak przypominał minister Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej, w Szczecinie jest jeszcze jedyny w Polsce nieotwarty szpital tymczasowy w Netto Arenie. To on, według słów szefa resortu zdrowia, miałby wspomóc wielkopolską służbą zdrowia w przypadku dojścia do limitu wykorzystywanych łóżek.

Ostatnia linia oporu

Jednak wojewoda zapytany o możliwość uruchomienia drugiej lokalizacji szpitala tymczasowego w szczecińskiej Netto Arenie, odpowiedział, że "ten wariant jest cały czas brany pod uwagę", a szpital patronacki na Pomorzanach wciąż szuka personelu.

– Uważam, że jest to ostatnia linia oporu. Dziś mamy 93 miejsca wolne w szpitalu tymczasowym na Pomorzanach. Nie ma takiej potrzeby, żeby uruchamiać szpital w Netto Arenie, tym bardziej że, pamiętajmy, odbywają się tam szczepienia masowe. To największy punkt szczepień w całym województwie – powiedział Bogucki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Magda Wiśniewska, kierownik szpitali tymczasowych w Szczecinie oraz prezes Okręgowej Izby Lekarskiej, przyznaje, że brakuje kadry, która miałaby zacząć pracę w szpitalu tymczasowym. – Pielęgniarki i lekarze nie rosną na drzewach – mówi nam. Podkreśla jednak, że Zachodniopomorskie ma w tym momencie jedną z najlepszych sytuacji epidemicznych w kraju i wolne miejsca covidowe wciąż są, więc można przyjąć pacjentów z Wielkopolski.

Autor:eŁKa/gp

Źródło: TVN24 Szczecin/PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości