TVN24 | Pomorze

Kwarantannę mają odbywać w budynku na cmentarzu

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24
Budynek przy cmentarzu komunalnym będzie miejscem kwarantanny
Budynek przy cmentarzu komunalnym będzie miejscem kwarantannyTVN24
wideo 2/9
TVN24Budynek przy cmentarzu komunalnym będzie miejscem kwarantanny

Władze Lipna (województwo kujawsko-pomorskie) na miejsce kwarantanny zbiorowej wyznaczyły budynek na cmentarzu komunalnym. Jak tłumaczy burmistrz, "nie jest to hotel czterogwiazdkowy", ale spełnia warunki. Z decyzją nie zgadza się część radnych. - Jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu? To nie jest miłe patrzeć na nagrobki, patrzeć na pogrzeby - mówi jedna z nich.

Przy cmentarzu komunalnym w Lipnie jest chłodnia i cmentarna kaplica. Do tego samego budynku, decyzją władz miasta, mieszkańcy będą kierowani na kwarantannę. Burmistrz Lipna Paweł Banasik poruszył ten temat na sesji Rady Miejskiej.

- Tam są pomieszczenia socjalne. Ja wiem, że to nie jest hotel czterogwiazdkowy, ale kwarantanna to jest coś, na co możemy się nie zgadzać, ale jesteśmy zmuszeni do tego, żeby się jej poddać. I tutaj nie szukajmy luksusów - mówił burmistrz.

Dodał, że chociaż lokalizacja budzi skrajne emocje, to są tam pomieszczenia, które spełniają warunki do kwarantanny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

"Jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu"

Z decyzją burmistrza nie zgadza się część radnych. Jak mówią, osoby na kwarantannie "żyją w strachu o swoje zdrowie", często wymagają też wsparcia, a nie "odosobnienia na cmentarzu".

- Wydaje mi się, że nie jest to przystosowane dla ludzi chorych. Odmawiają kategorycznie. Mówią, że jak można ludzi za życia umieszczać na cmentarzu. To nie jest miłe patrzeć na nagrobki, patrzeć na pogrzeby. Może się komuś wydawać, że jest spokój, cisza. Nieprawda, to działa na psychikę, samo miejsce - mówi Wiesława Tyfczyńska, radna Lipna.

Radna Anna Domeradzka przyznaje z kolei, że sama nie zgodziłaby się na kwarantannę w takim miejscu.

- Prosiłabym pana burmistrza o to, aby znalazł inne miejsce, jeśli bym nie miała własnego lokum. - mówi. - Dlatego, że bym się bała, psychika człowieka pracuje w takim przypadku - dodaje Domeradzka.

W tej sprawie wypowiedziała się również Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipno.

- Czy cmentarz jest dobrym miejscem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na dzień dzisiejszy jest jedynym miejscem, jakim miasto dysponowało i które mogło wskazać do odbywania kwarantanny zbiorowej - powiedziała.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości