TVN24 | Pomorze

Mijają trzy lata od śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk upamiętni swojego prezydenta

TVN24 | Pomorze

Autor:
MAK/
tam
Źródło:
PAP, TVN24
Paweł Adamowicz (2.11.1965 - 14.01.2019)
Paweł Adamowicz (2.11.1965 - 14.01.2019)tvn24
wideo 2/8
tvn24Rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Mijają trzy lata od 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas którego zaatakowany został Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Samorządowiec zmarł następnego dnia. W geście pamięci na ulicach miasta ponownie rozbrzmi utwór "The Sound of Silence". Miasto zaplanowało również szereg wydarzeń upamiętniających trzecią rocznicę śmierci swojego prezydenta.

Dokładnie trzy lata temu, 13 stycznia 2019 roku na Targu Węglowym w Gdańsku odbywał się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku na scenie pojawił się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam - powiedział tuż przed Światełkiem do Nieba.

Kiedy odliczanie się skończyło i rozbłysły zimne ognie, do prezydenta podbiegł Stefan W. i zadał mu trzy ciosy nożem. Następnego dnia Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu.

Od tego tragicznego zdarzenia mijają właśnie trzy lata. Miasto, by upamiętnić śmierć swojego prezydenta, zorganizowało szereg wydarzeń. O programie poinformowała Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Mieszkańcy ponownie usłyszą "The Sound of Silence"

Główne uroczystości rozpoczynają się w czwartek. O godzinie 19.30 w okolicy Katowni, w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do zamachu, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą między innymi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz jego bliscy: wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w Gdańsku w dniu śmierci Adamowicza. Utwór zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak. Tego samego dnia o godzinie 20.15 w Bazylice Mariackiej złożone zostaną kwiaty przy grobie Pawła Adamowicza, a oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

Wzruszający moment na wiecu w Gdańsku. Rozbrzmiała pieśń "Sound of silence"
Wzruszający moment na wiecu w Gdańsku. Rozbrzmiała pieśń "Sound of silence"14.01 | Tłumy gdańszczan w poniedziałek wieczorem uczestniczyło w wiecu poświęconym pamięci Pawła Adamowicza przy pomniku Neptuna na Długim Targu. Na koniec wiecu w Gdańsku rozbrzmiała pieśń "The sound of silence". Gdańszczanie zastygli w milczeniu, nie mogli powstrzymać łez.tvn24

W piątek spotkania, wystawy i msza

Piątkowe obchody trzeciej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza rozpocznie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego prezentacja pt. "Paweł Adamowicz jako gdańszczanin", przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego (ULO). Zaplanowano wystąpienia zaproszonych gości, w tym europosłanki Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka. Odbędzie się też rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym ULO (patronem liceum jest Paweł Adamowicz – red.) pod hasłem "Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku".

W piątek w południe w Europejskim Centrum Solidarności nastąpi ogłoszenie, w formule online, laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie to przyznawane za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości zostało ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Uroczyste wręczenie nagrody zaplanowane jest na 27 stycznia podczas najbliższego posiedzenia plenarnego Komitetu Regionów.

Rocznica śmierci Pawła Adamowiczatvn24

W piątek w Ratuszu Głównego Miasta, głównej siedzibie Muzeum Gdańska, otwarta zostanie również wystawa "Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi". Na ekspozycji znajdzie się ponad 60 zdjęć dokumentujących czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal (która jest też współkuratorką wystawy), Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski.

Piątkowe uroczystości zakończy o godzinie 18. msza św. w Bazylice Mariackiej w intencji Pawła Adamowicza, po jej zakończeniu przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwa międzywyznaniowa.

Zaplanowano koncerty, wystawy

Zaplanowano też dwa okolicznościowe koncerty carillonowe w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. Pierwszy odbędzie się w piątek z wieży kościoła św. Katarzyny, a drugi dzień później z wieży Ratusza Głównego Miasta.

Trzecią rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, pod hasłem "Dobre słowo/słowo złe", uczci też Europejskie Centrum Solidarności.

W ECS pokazane zostaną dwie instalacje artystyczne Magdaleny Peli. ECS zorganizuje też warsztaty z komunikacji o tym, jak przy użyciu słów być lepszym dla siebie i dla innych oraz budować twórcze relacje bez przemocy. Zajęcia będą adresowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenia organizowane przez ECS zakończy spotkanie "Wieczór dla przyjaciela", w którym weźmie udział m.in. literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek.

Wystawa Magdaleny Peli w Europejskim Centrum Solidarności
Wystawa w Europejskim Centrum Solidarności12.01| Dwie instalacje artystyczne w Europejskim Centrum Solidarności są dziełem gdańskiej artystki Magdaleny Peli.

Ponadto, od wtorku do niedzieli w godzinach wieczornych na fasadzie ECS prezentowana będzie iluminacja prezentująca zdjęcia z czasów aktywności zawodowej Pawła Adamowicza, ale i dni żałoby, która nastała po jego śmierci.

Został zaatakowany na scenie, następnego dnia zmarł

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 roku został raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina. Bazylika Mariacka była dla niego ważna. Na jej sklepieniu jest około 200 gwiazd. Każda z nich jest przypisana do konkretnej osoby. Jedną z takich gwiazd Paweł Adamowicz zadedykował kiedyś swojej żonie i córkom.

Gwiazda Pawła Adamowicza dla jego żony i córektvn24

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

W grudniu ub. roku w związku z zabójstwem samorządowca prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko Stefanowi W.

ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO >>> Adamowicz: nie wyobrażam sobie, żeby nie spojrzeć temu człowiekowi w oczy

"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicy
"Gdańsk dzieli się dobrem". Słowa Pawła Adamowicza uwiecznione na kamiennej tablicy (wideo ze stycznia 2020 roku)"Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem" - słowa, które Paweł Adamowicz wypowiedział tuż przed śmiercią, znalazły się na tablicy odsłoniętej w poniedziałek ku jego pamięci w Gdańsku. Byli rodzina, przyjaciele i tłumy gdańszczan. Fakty TVN

Autor:MAK/ tam

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości