Całe Kaszuby w ręku hafciarki. Amatorski film zachwycił jury

Pomorze

Tomasz Woźniak | kaszubi.plNagrodę otrzymał Tomasz Woźniak za film pt. "Barwy Kaszub"

Kaszubski konkurs filmowy zorganizowano po raz pierwszy. Każdy mógł przesłać dowolny film, przedstawiający ciekawy element lokalnej kultury. Zwyciężył film przedstawiający historię haftu kaszubskiego.

– Jesteśmy zaskoczeni pomysłowością uczestników – mówi przewodniczący jury Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. – Mimo, że filmy mógł nakręcić każdy, to poziom był naprawdę dobry – dodaje.

Chcą promować Kaszuby

Konkurs na film edukacyjny w ramach projektu "Wirtualne Kaszuby" zorganizowany został m.in. przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Głównym jego celem była promocja kultury regionu.

Głosowało nie tylko jury złożone z ekspertów, ale również publiczność za pomocą portalu społecznościowego. Pierwsze miejsce przypadło Tomaszowi Woźniakowi, który nakręcił film o hafcie kaszubskim. Film spodobał się zarówno głosującym internautom, jak i jury.

- Film "Barwy Kaszub" reprezentował najwyższy poziom, został profesjonalnie zrealizowany. Ogląda się go bardzo przyjemnie. Wyróżniał się na tle pozostałych prac – podkreśla Richert.

Stworzą stronę internetową

Jak tłumaczy Richert, konkurs był tylko przedsmakiem portalu internetowego, który będzie prezentować wartościowe i ciekawe filmy o regionie.

– Teraz każdy może kręcić, są odpowiednie narzędzia, prawie wszystkie komórki mają funkcję kamery, a my chcemy zachęcić ludzi do próbowania i wspólnej zabawy – dodaje. Nowy portal kaszubski ma ruszyć jeszcze we wrześniu. Drugie miejsce zajął film "Z Tabakierą na Kaszubach":

Film "Z tabakierą na Kaszubach" zajął drugie miejsce Waldemar Soroka | kaszubi.pl

Trzecie miejsce zajął film "Ceramika Neclów":

Film pt. „Ceramika Neclów” kaszubi.pl

Autor: aja/mz / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: kaszubi.pl | Tomasz Woźniak