Pomorze

Pomorze

Tomek szedł do szkoły. Kiedy przechodził przez most w Mrzeżynie, woj. zachodniopomorskie, zauważył tonącą kobietę. 15-latek od razu rzucił plecak i szukał rozwiązania, jak pomóc. Pobiegł po kij, który zauważył na kutrze rybackim. Podał jej, przeciągnął kobietę do drabinki i wyciągnął z wody. Po wszystkim odprowadził poszkodowaną do przychodni, a sam wrócił do szkoły.

Pijany ksiądz wsiadł za kierownicę. Na przejściu dla pieszych nie zdążył zareagować i śmiertelnie potrącił 56-latka. Mężczyzna nie przeżył. Stanisław F. wyraził skruchę i od początku współpracował w prokuraturą. Sąd przystał na propozycję oskarżonego, co do dobrowolnego poddania się karze i skazał go na cztery lata więzienia.

Jechał niezarejestrowanym samochodem, bez ubezpieczenia, z tablicami rejestracyjnymi pochodzącymi z innego pojazdu. Strażnik więzienny śmiertelnie potrącił 64-letnią kobietę. Mężczyzna może uniknąć kary, bo śledczy umorzyli śledztwo. Powód? Biegły nie zdołał ustalić przebiegu wypadku, a kamery miejskiego monitoringu też go nie zarejestrowały, bo zamiast na przejście były zwrócone na ozdoby świąteczne.

Młody bocian postanowił spędzić zimę w Pomorskiej Wsi. Mieszkanki miejscowości "adoptowały" ptaka i nazwały go Mieciu. Teraz starają się, żeby przetrwał zimę. Mieciu mieszka w specjalnie dla niego wyremontowanym gnieździe na drzewie, nieopodal kościoła. Kobiety natomiast dokarmiają go wątróbką i mięsem.

Mężczyzna wszedł nocą na taras restauracji. Spokojnie podszedł do stojącej przed lokalem choinki. Nagle wziął ją pod pachę i szybkim krokiem odszedł. Pracownicy restauracji obracają całą sytuację w żart - Może to pomysł na przyszły rok na akcję świąteczną? "Przymierzalnia" będzie rozdawać w grudniu choinki - mówi managerka restauracji.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewnił we wtorek rodziny ofiar zamachu w Berlinie oraz osoby ranne w ataku islamskiego terrorysty, że niemieckie władze "nie pozostawią ich bez pomocy". Przyznał, że ta dotychczasowa była spóźniona i niewystarczająca. W stolicy Niemiec tego dnia odsłonięto też pomnik ofiar zamachu. Ich nazwiska - w tym polskiego kierowcy ciężarówki zastrzelonego przez islamistę - zostały uwiecznione na schodach prowadzących do kościoła.

Unikalną armatę wydobyto z dna morza w Kołobrzegu. Prawdopodobnie jest to polskie działo z okresu II wojny światowej zdemontowane z polskiego okrętu przez Niemców i wykorzystane na jednostce niemieckiej. – Drugiej takiej armaty nikt nie ma. Nawet mi się nie śniło, że ją tu znajdziemy – cieszy się dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, do którego trafi nowy eksponat.

Tragicznie pomordowani stoczniowcy zostawili nam w spadku testament. To jest wielkie świadectwo, dzięki któremu dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Szczecinie w 47. rocznicę wydarzeń grudniowych 1970 roku. Odniósł się też do sprawy uniewinnienia Stanisława Kociołka. - Nie dostaliśmy go, bo taka była III Rzeczpospolita, taki był wymiar sprawiedliwości - powiedział premier.