Zobacz przykładowe odpowiedzi z fizyki oraz arkusze z łaciny

Aktualizacja:
sxc.hu | Joerg LoehnigFizyka już za maturzystami

Matura z fizyki i astronomii oraz z łaciny i kultury antycznej już za maturzystami. Przed wami arkusze, które publikujemy poniżej oraz przykładowe rozwiązania zadań z fizyki przygotowane specjalnie dla nas przez ekspertów z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

WSZYSTKO O TEGOROCZNYCH MATURACH W SPECJALNYM RAPORCIE TVN24.PL - SPRAWDŹ, CZY ZDASZ

W windzie znajduje się waga łazienkowa (naciskowa), na której stoi człowiek. Zanotowano wskazania wagi podczas ruchu windy. W tabeli wybierz kolumnę, w której dane są zgodne z prawami mechaniki - to pierwsze zadanie z fizyki na poziomie podstawowym.

Arkusze egzaminacyjne z fizyki - poziom podstawowy

Z kolei na poziomie rozszerzonym trzeba było m.in. rozwiązać takie oto zadanie: Na wykresie przedstawiono zależność wartości prędkości motorówki względem brzegu od czasu. Motorówka pływała wzdłuż prostoliniowego brzegu rzeki z prądem i pod prąd. Przez cały czas silnik motorówki pracował z pełną mocą i wartość prędkości motorówki względem wody była stała. Prędkość wody w rzece także była stała i mniejsza od prędkości motorówki względem wody. Oblicz drogę, jaką przebyła motorówka w czasie 30 minut ruchu.

Arkusze egzaminacyjne z fizyki - poziom rozszerzony

Przykładowe rozwiązania z fizyki - poziom podstawowy

Przykładowe rozwiazania zadań z fizyki na poziomie podstawowym przygotowali specjalnie dla tvn24.pl: Przemysław Dzięgielewski, Angelika Samson oraz prof. dr hab. Jerzy Jasiński z Politechniki Warszawskiej.

Przykładowe rozwiązania z fizyki - poziom rozszerzony

Przykładowe rozwiazania zadań z fizyki na poziomie rozszerzonym przygotowali specjalnie dla tvn24.pl: Robert Chudek, inż. Przemysław Michalski oraz prof. dr hab. Jerzy Jasiński z Politechniki Warszawskiej.

Łacina i kultura antyczna

W poniedziałek maturzyści pisali również egzamin z łaciny i kultury antycznej. Na obu poziomach - podstawowym i rozszerzonym - musieli rozwiązać test leksykalno-gramatyczny. Na poziomie podstawowym odpowiadali również na pytania dotyczące rozumienia tekstu - zmierzyć musieli się z fragmentem tekstu Juliusza Cezara. W trzeciej części z kolei sprawdzana była ich wiedza z kultury antycznej. Na poziomie rozszerzonym czekał ich natomiast przekład tekstu Cycerona i Tarkwiniusza, a następnie wypracowanie.

Arkusz egzaminacyjny z łaciny i kultury antycznej - poziom podstawowy

Arkusz egzaminacyjny z łaciny i kultury antycznej - poziom rozszerzony

34 tys. maturzystów

Arkusze z zadaniami z fizyki maturzyści rozpieczętowali o godz. 9. rano. Na poziomie podstawowym mieli 120 minut na rozwiązanie problemów, a na poziomie rozszerzonym - pół godziny więcej.

W ławkach szkolnych zasiadło ich ponad 34 tysiące i prawie wszyscy liczyli na dobre wyniki, bo jako przedmiot nieobowiązkowy została wybrana przede wszystkim przez osoby, którym ocena z fizyki i astronomii ma pomóc w dostaniu się na wybrane studia. Na otrzymanie świadectwa dojrzałości dzisiejsze wyniki nie będą miały wpływu.

Z kolei egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej, który rozpoczął się o godz. 14, zdawało 208 abiturientów, czyli 0,06 proc.; więcej niż połowa z nich - 115 osób - zdecydowała się na egzamin na poziomie podstawowym.

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZE I PROPONOWANE ODPOWIEDZI DO ZADAŃ Z DOTYCHCZAS ZDAWANYCH PRZEDMIOTÓW

Partnerzy akcji ”Sprawdź, czy zdasz”

Autor: adso/jk//kdj/k / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Joerg Loehnig

Pozostałe wiadomości