Prof. Aleksander Wolszczan jeden z najwybitniejszych żyjących polskich astronomów, był przez wiele lat zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu PRL o pseudonimie "Lange" - donosi "Gazeta Polska". Informacje o współpracy Wolszczana z SB potwierdzają badania historyków z Uniwersytetu w Toruniu.
Według "Gazety Polskiej" Wolszczan donosił między innymi na swojego brata, który w latach 70-tych wyemigrował do Szwecji. "Lange", jak pisze tygodnik, współpracę z SB rozpoczął w 1973 roku i nigdy jej nie przerwał - została zawieszona w 1988 roku. Wolszczan za cenne informacje miał otrzymywać od SB pieniądze i prezenty.
Przeprowadzone przez zespół badania potwierdziły istnienie w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów, wskazujących na współpracę prof. Wolszczana ze Służbą Bezpieczeństwa. Prof. Andrzej Radzimiński
Pierwsza pisemna notatka, jaką Wolszczan przekazał SB, dotyczyła jego pobytu we Włoszech. Opisywał w niej pracujących z nim naukowców. "Lange" miał też donosić na polskich naukowców pracujących w RFN, a nawet na bliskich znajomych.
Uniwersytet potwierdza
Rektor Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika Andrzej Radzimiński, którego pracownikiem jest Wolszczan, polecił zbadanie sprawy działającemu na uniwersytecie zespołowi badawczemu. "Przeprowadzone przez zespół badania potwierdziły istnienie w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej dokumentów, wskazujących na współpracę prof. Wolszczana ze Służbą Bezpieczeństwa" - napisał w oświadczeniu profesor Radzimiński. - Do czasu zakończenia prac zespołu historycznego nie należy się spodziewać żadnych decyzji personalnych związanych z osobą prof. Wolszczana - zaznaczył dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.
Prof. Wolszczan nie chciał komentować sprawy: - Dopóki nie przeczytam artykułu, nie chcę się wypowiadać - powiedział "Gazecie Pomorskiej".
Pięć planet i Krzyż Komandorski
Wolszczan jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1992 r. pracuje jako profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanu Pensylwania (The Pennsylvania State University (Penn State), prowadząc jednocześnie wykłady na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu
We wrześniu 1990 roku za pomocą radioteleskopu w Arecibo (Portoryko) odkrył pierwsze trzy planety poza Układem Słonecznym. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z dnia 11 listopada 1997 roku, za wybitne zasługi dla nauki polskiej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W lutym 2005 roku na konferencji w Aspen w Kolorado ogłosił, że wraz z Maciejem Konackim odkrył jeszcze czwartą planetę w tym samym układzie. W maju 2007 roku wraz z grupą polskich astronomów odkrył kolejną planetę.
jaś//mat
Źródło: "Gazeta Polska", TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP