Sześć ministerstw mniej, Kaczyński wicepremierem, Czarnek w resorcie edukacji. Zmiany w rządzie

Autor:
ads/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Premier przedstawił nowych ministrów
Premier przedstawił nowych ministrówTVN24
wideo 2/20
TVN24Premier przedstawił nowych ministrów

Po zmianach w rządzie Jarosław Kaczyński będzie wicepremierem, Przemysław Czarnek pokieruje połączonym resortem edukacji i nauki, a Grzegorz Puda resortem rolnictwa i leśnictwa - poinformował premier Mateusz Morawiecki, który przedstawił w środę zaplanowane zmiany w swoim rządzie. Do Rady Ministrów jako wicepremier wróci też Jarosław Gowin, który będzie szefem ministerstwa rozwoju, pracy i technologii. Zmieniony rząd będzie liczył 14 ministerstw, o sześć mniej niż obecnie.

We wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy ostatecznie zaakceptowała skład rządu po rekonstrukcji. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę przed południem z prezydentem Andrzejem Dudą, by omówić zmiany w rządzie. Prezydent podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Premier przedstawił zmiany w rządzie

W środę po południu o planowanych zmianach w rządzie poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd będzie się składał z 14 ministerstw. To o sześć mniej niż obecnie. Skład Rady Ministrów po zmianach będzie wyglądał następująco:

- Mateusz Morawiecki - premier; - Jarosław Kaczyński - wicepremier; - Piotr Gliński - wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu; - Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych; - Jarosław Gowin - wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii; - Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki; - Michał Kurtyka - minister środowiska i klimatu; - Grzegorz Puda - minister rolnictwa i leśnictwa; - Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury; - Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej; - Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji; - Zbigniew Rau - minister spraw zagranicznych; - Tadeusz Kościński - minister finansów i funduszy; - Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej; - Adam Niedzielski - minister zdrowia; - Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości.

W kancelarii premiera będą też ministrowie bez teki:

- Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera; - Łukasz Schreiber; - Konrad Szymański - minister do spraw Unii Europejskiej; - Michał Cieślak; - Przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko nie zostało podane.

W zmienionej Radzie Ministrów pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego będzie czterech wicepremierów. Dwóch dotychczasowych: Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz dwóch nowych: Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin. Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie będzie kierował żadnym ministerstwem.

Inne zmiany w stosunku do kształtu obecnej Rady Ministrów to:

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zostaną połączone. Nowym resortem - edukacji i nauki - pokieruje Przemysław Czarnek.

- Również Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Klimatu będą scalone. Tym resortem będzie kierował Michał Kurtyka.

- Jarosław Gowin wróci do rządu jako wicepremier i zostanie szefem nowego ministerstwa - rozwoju, pracy i technologii.

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie przekształcone w Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa. Jego szefem zostanie Grzegorz Puda.

- Resort sportu zostanie włączony do resortu kultury, którego szefem nadal będzie wicepremier Piotr Gliński.

- Ministerstwo Finansów zostanie przekształcone w Ministerstwo Finansów i Funduszy. Jego szefem pozostanie Tadeusz Kościński.

Do kancelarii premiera zostanie powołanych dwóch nowych ministrów bez teki - po jednym z Porozumienia i Solidarnej Polski. Z Porozumienia będzie to Michał Cieślak, nazwisko przedstawiciela partii Zbigniewa Ziobry nie jest jeszcze znane.

Mateusz Morawiecki o planowanych zmianach w rządzie
Mateusz Morawiecki o planowanych zmianach w rządzieTVN24

Po zmianach w rządzie zlikwidowane zostaną: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W związku ze zmianami stanowiska tracą:

- Dariusz Piontkowski, obecny minister edukacji; - Marek Zagórski, obecny minister cyfryzacji; - Jadwiga Emilewicz, która kieruje resortem rozwoju i jest wicepremierem; - Jan Krzysztof Ardanowski, który jest ministrem rolnictwa i rozwoju wsi; - Danuta Dmowska-Andrzejuk, która kieruje resortem sportu; - Wojciech Murdzek, obecny minister nauki i szkolnictwa wyższego; - Marek Gróbarczyk, który kieruje resortem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej; - Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która jest ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Autor:ads/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości