Szefowie resortów sprawiedliwości, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji przedstawili na konferencji prasowej propozycje zmian przepisów dotyczących ruchu drogowego. Wśród nich jest między innymi zaostrzenie kar dla sprawców wypadków, którzy mają nałożony sądowy zakaz prowadzenia. Ma też powstać nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych. Prezentujemy listę propozycji.
W piątek przed południem w kancelarii premiera odbywa się konferencja prasowa "Bezpieczeństwo na drogach - propozycje zmian w prawie" z udziałem: ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka i ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.
Do zmian ma dojść w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń i Prawie o ruchu drogowym, które mają być odpowiedzią na "plagę", jaką jest naruszanie bezpieczeństwa na polskich drogach.
Pomysły rządu na zmianę przepisów drogowych
- W ciągu najbliższych tygodni będzie trwał intensywny proces legislacyjny zmierzający do tego, aby te propozycje przeszły pełen proces konsultacji społecznych i następnie zostały przyjęte przez rząd i parlament - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaangażowany w nie będzie wiceszef resortu Arkadiusz Myrcha.
Bodnar zaprezentował kilka z założeń:
- Zaostrzenie kar dla sprawców jadących z sądowym zakazem, między innymi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
- Rozszerzenie zasad stosowania przepadku pojazdu. W sytuacji, w której kierowca miał od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi lub miał zakaz prowadzenia pojazdów
- Ograniczenie możliwości zawieszenia kary pozbawienia wolności, jeśli sprawca wypadku w momencie zdarzenia miał zakaz prowadzenia pojazdów lub miał co najmniej 1,5 promila we krwi
- Zakazy prowadzenia pojazdów nie mogą się nakładać
Propozycje kolejnych zmian przedstawił szef MSWiA Tomasz Siemoniak:
- Nowy typ przestępstwa - organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych
- Wyższe sankcje za rażąco niebezpieczną (brawurową) jazdę
- Nowe wykroczenie - tzw. drift
- Podwyższenie kar za wypadek ze skutkiem śmiertelnym (nielegalny wyścig, rażąco niebezpieczna, brawurowa jazda lub złamanie zakazu prowadzenia pojazdów)
- Za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów będzie obligatoryjny i dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów
Szef MSWiA poinformował, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku doszło do prawie 16 400 wypadków, w których zginęło ponad 1400 osób, a ponad 19 tysięcy zostało rannych. Policji zgłoszono 290 tysięcy kolizji. - Nie możemy tego zaakceptować - zaznaczył.
O kolejnych planach mówił minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
- Prawo jazdy od 17. roku życia - jazda pod okiem doświadczonego kierowcy
- Okres próbny dla młodych stażem kierowców: dodatkowe szkolenie, niższe limity prędkości, zerowy limit alkoholu
- Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym
- Cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy
- Ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych
- Zwiększenie prędkości ciągników rolniczych do 40 km/h
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak