Zderzenia kobiet z systemem państwa na konkretnych przykładach. "My tę walkę wygramy. Pytanie jest nie czy, tylko kiedy"

Źródło:
TVN24
Dorota Brejza: inwigilowana była nasza rodzina, ale dzisiaj nie jesteśmy bezradni
Dorota Brejza: inwigilowana była nasza rodzina, ale dzisiaj nie jesteśmy bezradni TVN24
wideo 2/3
Dorota Brejza: inwigilowana była nasza rodzina, ale dzisiaj nie jesteśmy bezradni TVN24

Adwokatki Dorota Brejza i Kamila Ferenc opowiadały w "Faktach po Faktach" w TVN24 o swoich doświadczeniach związanych ze zderzeniem kobiet z systemem państwa. Brejza mówiła o sytuacji inwigilowania jej męża, a tym samym ich rodziny, systemem Pegasus. - Uważamy, że ponieważ prawda prawna i prawda moralna jest po naszej stronie, to my tę walkę wygramy - powiedziała. - W Fundacji FEDERA odnotowujemy sytuacje, w których kobiety nie mają dzisiaj w Polsce bezpieczeństwa fizycznego, zdrowotnego, bo nie ma zapewnionego dostępu do opieki aborcyjnej - mówiła natomiast Ferenc.

W najnowszym sondażu zrealizowanym przez firmę Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 respondenci odpowiedzieli między innymi na pytanie dotyczące tego, jak zmieniła się w czasie rządów PiS sytuacja kobiet w Polsce. 49 procent ankietowanych uważa, że w tym czasie sytuacja kobiet się pogorszyła. 27 procent twierdzi, że w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości sytuacja kobiet uległa poprawie, a 17 procent uważa, że nie uległa ona zmianie. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 7 procent ankietowanych.

Zobacz także: Jak zmieniła się sytuacja kobiet w czasie rządów PiS? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Dorota Brejza: inwigilowana była nasza rodzina, ale dzisiaj nie jesteśmy bezradni

O sytuacji kobiet w Polsce w ostatnich latach dyskutowały w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Dorota Brejza, adwokatka reprezentująca między innymi swojego męża, senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę, a także mecenas Kamila Ferenc, adwokatka z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodzin FEDERA.

Zostały poproszone przez prowadzącą program o to, aby przedstawiły na konkretnych przykładach - ze swoich doświadczeń - przykłady zderzenia kobiet z systemem państwa.

Jako pierwsza głos zabrała Dorota Brejza, która przypomniała, że jej mąż był inwigilowany systemem Pegasus.

Czytaj także: Postępowanie w sprawie inwigilacji Pegasusem. Senator Brejza: sprawa jest wielkim zagrożeniem dla PiS-u

- Mój mąż był inwigilowany Pegasusem w czasie kampanii wyborczej w 2019 roku jako szef sztabu Koalicji Obywatelskiej, w taki sposób, który był nieprawdopodobnie perfidny, ponieważ nikt o tym nie wiedział. Narzędzie było zupełnie niesamowicie inwazyjne i zupełnie niezauważalne dla użytkownika telefonu. W ten sposób, obok tego, że inwigilowana była cała Koalicja Obywatelska, sztab Koalicji Obywatelskiej, inwigilowana była także nasza rodzina - mówiła.

- Ta bezradność wobec tej sytuacji, o której dowiedzieliśmy się post factum, jest rzeczywiście dojmująca. Natomiast my nie jesteśmy już dzisiaj bezradni. My walczymy z tym aparatem państwa, wykorzystujemy instrumenty, które mamy, robimy to, co potrafimy i absolutnie nie czujemy się ofiarami. Wręcz przeciwnie - uważamy, że ponieważ prawda prawna i prawda moralna jest po naszej stronie, to my tę walkę wygramy. Pytanie jest nie czy, tylko pytanie jest kiedy - powiedziała Dorota Brejza.

Ferenc: są kobiety w Polsce, które umarły tylko dlatego, że zaszły w ciążę w tym kraju

Następnie o przypadkach zderzenia kobiet z systemem państwa opowiadała mecenas Ferenc. - W swojej pracy zawodowej niestety widziałam i ciągle widzę i podejrzewam, że jeszcze zobaczę nieraz takie przypadki. W Fundacji FEDERA odnotowujemy sytuacje, w których kobiety nie mają dzisiaj w Polsce bezpieczeństwa fizycznego, zdrowotnego, bo nie ma zapewnionego dostępu do opieki aborcyjnej, ale też opieki okołoporodowej na należytym poziomie. Chodzi generalnie o opiekę ginekologiczną. To się niestety wiąże z restrykcjami aborcyjnymi - mówiła przedstawicielka fundacji.

Powiedziała, że "kobiety w Polsce umarły tylko dlatego, że zaszły w ciążę właśnie tutaj, w tym kraju, że były obywatelkami Polski". - To są przypadki Izabeli z Pszczyny, Doroty z Nowego Targu, pani Marty, Justyny, pani Anny, pani Agnieszki z Częstochowy. Można pewnie wymieniać więcej, ale to są tylko te, które udało się mediom udokumentować - wyliczała.

Mówiła także o przykładach klientek, które - jak stwierdziła - "zderzyły się z przemocą policyjną". - To jest pani Joanna z Krakowa, to jest pani Ola z Warszawy, to jest pani Justyna, akurat ona nie jest moją klientką, z aborcyjnego Dream Teamu, która po prostu została skazana za to, że pomogła innej kobiecie - wymieniała dalej Kamila Ferenc.

Ferenc: kobiety w Polsce umarły tylko dlatego, że zaszły w ciążę w tym kraju
Ferenc: kobiety w Polsce umarły tylko dlatego, że zaszły w ciążę w tym krajuTVN24

Brejza: nie było w Polsce takiej władzy, która by uczyniła kobietom tak wielkie piekło, jak zrobił to PiS

Rozmówczynie programu komentowały także wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24.

Dorota Brejza stwierdziła, że "niestety to nie jest zaskakujące". - Prawie 50 procent osób mówi, że sytuacja się pogorszyła. Nie było w Polsce takiej władzy, która by uczyniła kobietom tak wielkie piekło, jak zrobił to PiS. To, co się w tej chwili dzieje w kwestiach kobiecych, to jest przede wszystkim kwestia aborcyjna. Nie było takich protestów w wolnej Polsce jak te, które nastąpiły po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w 2020 roku. Nie było tak trudnej sytuacji - powiedziała. 

- Dzisiaj kobiety boją się zachodzić w ciążę, nie czują bezpieczeństwa, boją się, że jeśli cokolwiek się wydarzy, kiedy dana osoba będzie w ciąży, to nie uzyska pomocy medycznej. Przecież znamy przypadki - pani mecenas o tym mówiła - kobiet, które umierały na sepsy, ponieważ nie otrzymały na czas opieki medycznej - kontynuowała mecenas Brejza.

Dorota Brejza mówiła, że "żyjemy w państwie, które kontroluje kobiety". Oceniła, że to jest "przejaw państwa autorytarnego, jedna z twarzy państwa autorytarnego". - Autorytaryzm nienawidzi wolności, odbiera tę wolność krok po kroku, w najróżniejszych obszarach państwa, w takich czy innych. Natomiast w kwestiach kobiecych po kolei kontroluje kobietę. To jest bardzo smutna statystyka, niestety - tłumaczyła.

Ferenc: byłabym zszokowana, gdyby wyniki tego sondażu były inne

Wyniki sondażu komentowała także Kamila Ferenc. - Byłabym zszokowana, gdyby wyniki tego sondażu były inne. I będę zszokowana, jeżeli przy urnach wyborczych kobiety się po pierwsze nie pojawią, po drugie nie pokażą, że mają sprzeciw wobec zawłaszczania ich praw, wobec stawiania ich w sytuacji, kiedy nie są traktowane godnie, nie są traktowane jak odpowiedzialne, mądre osoby, a przede wszystkim właśnie nie zapewnia im się bezpieczeństwa w tej najważniejszej sferze, jaką jest zdrowie - powiedziała.

- Osiem ostatnich lat pokrywa się mniej więcej z moją pracą zawodową w obszarze praw kobiet i niestety muszę stwierdzić, że ten brak poczucia bezpieczeństwa jest też coraz większy, również w innych obszarach, w obszarze ekonomicznym.  Nie ma dzisiaj dostępu do mieszkań, żłobków, przedszkoli, które nie byłyby komercyjne, nie byłyby wysokopłatne. Nie ma nauczycieli, zwłaszcza poza wielkimi miastami. Nie ma poczucia, że będzie jak dowieźć i dokąd dowieźć dziecko do placówki opiekuńczej, (jest poczucie, że - red.) nie będzie komu edukować tych dzieci. Nie ma też poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego, bo przecież wychowywanie dzieci to relacje - mówiła dalej.

Zdaniem Ferenc "państwo w ostatnich latach nie zrobiło nic, żeby ścigać przemoc domową i poprawić ściągalność alimentów". - Niestety zmiany w prawie, zmiany przepisów nie wystarczą, bo musi ktoś te przepisy jeszcze prawidłowo wykonywać - powiedziała rozmówczyni TVN24.

Autorka/Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jest to pokłosie kontroli NIK dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Jest śledztwo prokuratury wobec byłego ministra z PiS w sprawie Mierzei Wiślanej

Jest śledztwo prokuratury wobec byłego ministra z PiS w sprawie Mierzei Wiślanej

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP

Kyle Clifford, podejrzany o zabójstwo żony i córek brytyjskiego komentatora sportowego Johna Hunta, w przeszłości "był chłopakiem jednej z zamordowanych kobiet", podają media. 26-latek pracował między innymi jako prywatny ochroniarz. Jego starszy brat odsiaduje wyrok dożywocia za zabójstwo.

26-latek podejrzany o zabójstwo żony i córek komentatora sportowego. "Był chłopakiem jednej z kobiet"

26-latek podejrzany o zabójstwo żony i córek komentatora sportowego. "Był chłopakiem jednej z kobiet"

Źródło:
Reuters, Sky News, BBC, tvn24.pl

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

W jednym z supermarketów w Elblągu oberwał się fragment sufitu. Dwie osoby zostały ranne. To mężczyzna i kobieta w wieku 63 lat. Mężczyzna trafił do szpitala.

Fragmenty sufitu spadły na klientów supermarketu

Fragmenty sufitu spadły na klientów supermarketu

Źródło:
PAP

Ratownicy z dwóch stron próbują dostać się do obszaru, w którym przebywa poszukiwany górnik. Akcja jest bardzo trudna z powodu występujących wstrząsów. Jak poinformowała w komunikacie Polska Grupa Górnicza, takie zagrożenia miały miejsce kilkukrotnie w ciągu nocy i na rannej zmianie w piątek, ratownicy byli wycofywani. W wyniku czwartkowego wstrząsu w kopalni Rydułtowy jeden z górników zginął, a drugi, który pozostaje pod ziemią, jest poszukiwany.

Wstrząsy przerywają akcję ratunkową w kopalni

Wstrząsy przerywają akcję ratunkową w kopalni

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 12 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano w kilku nadmorskich kąpieliskach w Gdańsku i w Gdyni.

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na pytania Sary Małeckiej-Trzaskoś, najmłodszej reporterki z akredytacją prasową w Sejmie. 'Wolność słowa nie jest dla dzieci. Odejdź" - mówił prezes PiS do rezolutnej 10-latki, kiedy ona nie dawała za wygraną.

Kaczyński do najmłodszej sejmowej reporterki: to nie dla dzieci, odejdź

Kaczyński do najmłodszej sejmowej reporterki: to nie dla dzieci, odejdź

Źródło:
tvn24.pl

Niebezpieczne zjawiska pogodowe nie opuszczą nas również w piątek. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, nad Polską przesunie się front atmosferyczny ze strefą ulewnych opadów i silnych podmuchów wiatru. W najbliższym czasie nie odpoczniemy również od gorąca.

Nad Polską przejdzie front, który "gwarantuje podtopienia"

Nad Polską przejdzie front, który "gwarantuje podtopienia"

Źródło:
TVN24

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Wypadek z udziałem autobusu komunikacji miejskiej i ciężarówki w Grudziądzu. Dwie osoby zostały poszkodowane. To kierowca i jedna z pasażerek. Oboje trafili do szpitala.

Autobus zderzył się z ciężarówką. Są ranni

Autobus zderzył się z ciężarówką. Są ranni

Źródło:
tvn24.pl

Porządkowanie praworządności na przykładzie sądu w Olsztynie. Tam dwaj sędziowie, których nazwiska były w ostatnich latach głośne, stanęli po dwóch stronach barykady. Sędzia Maciej Nawacki traci władzę, ale i chyba chęć do orzekania. Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do pracy, także w nowej roli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

Źródło:
TVN24

Nie bronię komitetu wyborczego PiS. Ja bronię prawa - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej, odnosząc się do badania sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, w tym PiS.

Kalisz: niektóre urzędy potraktowały pytania PKW niepoważnie

Kalisz: niektóre urzędy potraktowały pytania PKW niepoważnie

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden, w czasie prezentacji deklaracji "Ukraine compact" przez państwa, które parafowały dwustronne umowy z Ukrainą, przez pomyłkę przedstawił prezydenta Ukrainy jako "Władimira Putina". Natychmiast się poprawił.

Pomyłka Bidena, szybka riposta Zełenskiego. "Jesteś o wiele lepszy"

Pomyłka Bidena, szybka riposta Zełenskiego. "Jesteś o wiele lepszy"

Źródło:
PAP, Reuters

Komisja Europejska nie popiera pomysłu premiera Donalda Tuska, by za unijne pieniądze sfinansować spalanie polskiego węgla na potrzeby Kijowa - przekazała "Rzeczpospolita". Propozycja szefa rządu zaskoczyła nie tylko Brukselę, ale także wiele spółek energetycznych.

Prąd dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska przeciwna pomysłowi Tuska

Prąd dla Ukrainy bez opłat ETS? Komisja Europejska przeciwna pomysłowi Tuska

Źródło:
PAP

Był związany z Legią Warszawa i takimi redakcjami, jak: "Ślizg", "Machina" czy "Fakt". W wieku 49 lat zmarł dziennikarz Łukasz Kowalski.

Zmarł Łukasz Kowalski, ceniony dziennikarz związany z Legią Warszawa

Zmarł Łukasz Kowalski, ceniony dziennikarz związany z Legią Warszawa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod koniec XXI wieku liczba ludności w Polsce spadnie do poziomu około 19,4 milionów osób - wynika z raportu ONZ "World Population Prospects 2024". Pierwsze oznaki rozpoczynającej się depopulacji będą widoczne już w 2030 roku. Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w tym kontekście we wpisie na platformie X zacytowała słowa hymnu Polski i przestrzegła, by "traktować te mądre słowa naszego Hymnu z najwyższą powagą".

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Populacja Polski spadnie prawie o połowę. Niepokojące prognozy ONZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczynie (woj. zachodniopomorskie) wjechał samochód osobowy. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzony został filar budynku i nadproża bram. Kierowca prawdopodobnie dostał ataku epilepsji za kierownicą, został przewieziony do szpitala. Policja skierowała wniosek do sądu, aby sprawdzić, czy 41-latek może dalej posiadać prawo jazdy.

Kierowca wjechał w budynek remizy

Kierowca wjechał w budynek remizy

Źródło:
tvn24.pl

Słowackie media podały, że wśród ofiar lawiny błotnej w Tatrach na Słowacji nie było Polaków. W zdarzeniu życie straciły dwie kobiety, Czeszka i Słowaczka. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy zwały błota uderzyły w wiatę, pod którą stali turyści.

Lawina błotna w Tatrach. Słowackie media: wśród ofiar nie było Polaków

Lawina błotna w Tatrach. Słowackie media: wśród ofiar nie było Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Nawałnica przeszła w czwartek wieczorem przez Warszawę. Nagle zrobiło się ciemno, zaczęło bardzo silnie wiać i intensywnie padać. Doszło do podtopień na ulicach, a wiatr połamał drzewa. Zamknięto Łazienki Królewskie.

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po 26 latach nauczycielka przedszkolna z okolic włoskiego miasta Frosinone w centrum kraju doczekała się stałego miejsca pracy z pełnym etatem. Finał jej starań nastąpił, gdy osiągnęła wiek 65 lat, a więc mogłaby już iść na emeryturę.

Jej okres próbny trwał ćwierć wieku. Etat przyszedł, ale przed emeryturą

Jej okres próbny trwał ćwierć wieku. Etat przyszedł, ale przed emeryturą

Źródło:
PAP

Skrajnie niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych w miejscowości Pobłocie w powiecie słupskim. Samochód osobowy wjechał na pasy w momencie, gdy od kilku sekund przechodziły już po nim dzieci przeprowadzające prawidłowo rowery. Pojazd potrącił jeden z jednośladów, na szczęście jednak chłopcom nic się nie stało.

Kierowca wjechał w dzieci. Szokujące nagranie

Kierowca wjechał w dzieci. Szokujące nagranie

Źródło:
tvn24.pl, brd24.pl

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Źródło:
BBC, CNN, Forbes, tvn24.pl

Gdy w Waszyngtonie odbywał się szczyt NATO, były prezydent USA Donald Trump przyznał na wiecu wyborczym, że nie wiedział, co to za organizacja, zanim został prezydentem - poinformował "New York Times". Następnie dodał, że zrozumiał to "w dwie minuty" i zauważył, że "oni nie płacą".

Trump "nie wiedział", co to NATO, ale "pojął w dwie minuty"

Trump "nie wiedział", co to NATO, ale "pojął w dwie minuty"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban poinformował we wpisie na platformie X, że spotkał się z Donaldem Trumpem w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie. Tematem rozmów były "możliwości pokoju" w Ukrainie. Wcześniej szef węgierskiego rządu odwiedził też Kijów i Moskwę, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Wizyta w Rosji była szeroko krytykowana.

Orban ze swoją "misją pokojową" poleciał na Florydę

Orban ze swoją "misją pokojową" poleciał na Florydę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tenis, pływanie po Wiśle z olimpijką Agnieszką Kobus-Zawojską i inne atrakcje od rana do wieczora. W sobotę Dzielnica Wisła zapowiada huczne otwarcie Przystani Warszawa. Przestrzeń zacznie tętnić życiem po kilku zmarnowanych sezonach. Najpierw klimatyczne domki wymagały poprawek, później był problem ze znalezieniem dzierżawcy.

Nie tylko dla miłośników sportów wodnych. W sobotę otwarcie Przystani Warszawa

Nie tylko dla miłośników sportów wodnych. W sobotę otwarcie Przystani Warszawa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz ogłosił, że prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Zwycięzca przetargu przygotuje koncepcję przebiegu linii M4 i dokumentację niezbędną do realizacji kolejnych etapów planowanej inwestycji. Wyniki tych prac będą znane w... 2027 roku.

Wybrali firmę do prac przedprojektowych dla czwartej linii metra. Ich wyniki poznamy za trzy lata

Wybrali firmę do prac przedprojektowych dla czwartej linii metra. Ich wyniki poznamy za trzy lata

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

Z góry uprzedzam, że pisząc o Żoliborzu, jestem stronniczy. Urodziłem się w tej dzielnicy trzy lata przed wojną. Moja metryka znajduje się w aktach kościoła Stanisława Kostki na Felińskiego. Zdumiony też zauważam, że dziś ten kościół występuje jako "Kościół ks. Popiełuszki".

O wyższości Żoliborza nad Saską Kępą

O wyższości Żoliborza nad Saską Kępą

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Publikacje z dziećmi mogą "stanowić pożywkę dla hejtu, cyberprzemocy, tworzenia prześmiewczych memów", a w najbardziej drastycznych przypadkach "zasilać fora popularne wśród osób o skłonnościach pedofilskich". Twórcy poradnika "Wizerunek dziecka w internecie. Publikować czy nie?" apelują o rozwagę do rodziców, ale też do szkół, przedszkoli czy klubów sportowych umieszczających w internecie zdjęcia młodych ludzi. Jakie zagrożenia się z tym wiążą? I jak ich uniknąć?

Jakich zdjęć dziecka lepiej nie publikować? Ważny poradnik dla rodziców i opiekunów

Jakich zdjęć dziecka lepiej nie publikować? Ważny poradnik dla rodziców i opiekunów

Źródło:
tvn24.pl

Pozwalają poczuć wakacyjny klimat i dobrze się bawić. Oto pięć seriali w sam raz na lato. Wszystkie można obejrzeć na platformie Max.

Bajeczne wyspy i "Grzech pierworodny". Pięć seriali na lato

Bajeczne wyspy i "Grzech pierworodny". Pięć seriali na lato

Źródło:
tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl