Propozycja dotycząca zmian przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa jest słuszna. Reforma wprowadzi cywilizowane, europejskie standardy i jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie zmiany - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Nasza propozycja dotycząca KRS to propozycja słuszna, wprowadza rozwiązania, które są standardem w Europie Zachodniej - podkreślił na konferencji prasowej Ziobro. Zaznaczył, że zamiarem jego ministerstwa jest, aby polskie sądy działały dużo sprawniej i efektywniej.
ZMIANY W KRS W PUNKTACH W poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko ws. projektu noweli ustawy o KRS autorstwa resortu, zdaniem Rady projekt ten w "rażący sposób narusza normy konstytucji".
Wcześniej odbyło się zebranie przedstawicieli sędziów sądów apelacyjnych oraz przedstawicieli sędziów z poszczególnych okręgów, które uznało, że projekt zmierza "wprost do upolitycznienia sądownictwa".
- Wczoraj cały kubeł rozmaitych zarzutów został wylany na nasze rozwiązania, jako niedemokratyczne. Niemcy, Austria, Dania, Holandia, Szwecja, Hiszpania, czy to są kraje totalitarne, gdzie nie ma niezawisłych sądów? To chyba pytanie retoryczne - mówił minister, przywołując przykłady rozwiązań prawnych ws. powoływania sędziów z tych krajów, gdzie wpływ na to ma rząd lub parlament.
"Czas najwyższej kasty dobiega końca"
Projekt nowelizacji ustawy o KRS ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Ministerstwo Sprawiedliwości w zeszłym tygodniu poinformowało o skierowaniu go do konsultacji.
Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych deklarowanych założeń reformy jest - jak to określa MS - "demokratyzacja wyboru KRS".
- Reforma wprowadza cywilizowane, europejskie standardy, jeśli chodzi o zasady powoływania i awansowania sędziów. To co proponujemy jest odpowiedzią na duże społeczne oczekiwanie reformy trzeciej władzy, odpowiedzią na oczekiwania tej zmiany, która powinna łączyć się z podniesieniem standardów etycznych i moralnych w środowisku sędziowskim - przekonywał Ziobro. Jak dodał, jako minister sprawiedliwości - prokurator generalny chce "stać na straży nie tylko interesu całego polskiego społeczeństwa - obywateli, którzy mają prawo oczekiwać uczciwych, rzetelnych sądów" - ale też "bardzo wielu uczciwych, rzetelnych sędziów, którzy ciężko pracują i nie są związani z tą 'spółdzielnią sędziowską', która dziś decyduje o awansach i karierze w sądownictwie".
Dopytywany czy jego zdaniem zaproponowane przez resort rozwiązania są zgodne z polską konstytucją minister podkreślił, że tak.
- Argumenty jakoby konstytucja dawała wyłączne prawo wyboru członków KRS sędziom, czyli że to sędziowie mogą wybierać sędziów jest wyjęte z sufitu. Nigdzie tego w konstytucji nie znajdziemy - przekonywał.
- To jest typowe dopisywanie do konstytucji oczekiwań i aspiracji samego środowiska, które chce zachować przywileje. W konstytucji możemy przeczytać, że członkowie KRS mają być wybrani ale konstytucja nie wskazuje podmiotu, który tego wyboru dokonuje - dodał. - Nie podzielamy tych zastrzeżeń konstytucyjnych, rozwiązanie jest zgodne z konstytucją - zastrzegł.
Powiedział również, że "czas najwyższej kasty dobiega końca". - Przywracamy uczciwość, służbę i stawiamy na rzetelnych i uczciwych sędziów, których nie brakuje w polskich sądach i będą mieć godną reprezentacje w KRS. Będziemy dbać o dobre wizerunki i standardy polskiego sądownictwa, by w sposób skuteczny, efektywny i sprawny rozstrzygało sprawy Polaków i cieszyło się znacznie wyższym zaufaniem niż to ma miejsce teraz - powiedział.
Autor: ts//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: | tvn24