Działania resortu i śledczych w prywatnej sprawie ministra. Na te pytania Zbigniew Ziobro nie odpowiada

Źródło:
TVN24
Zbigniew Ziobro nie odpowiadał wprost na pytania reporterki Marty Gordziewicz
Zbigniew Ziobro nie odpowiadał wprost na pytania reporterki Marty GordziewiczTVN24
wideo 2/11
Zbigniew Ziobro nie odpowiadał wprost na pytania reporterki Marty GordziewiczTVN24

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który deklarował, że wyłączył się ze sprawy, nie chce odpowiadać na pytania o swoje - i swoich podwładnych - zaangażowanie w prywatną sprawę jego rodziny i to zarówno przed sądem w Polsce, jak i przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Przedstawiamy listę pytań pozostających bez odpowiedzi.

Reporterka "Czarno na białym" TVN24 Marta Gordziewicz w reportażach "Operacja Ziobry" oraz "Państwo Ziobry" pokazała działania śledczych w związku ze śmiercią (w 2006 roku) ojca obecnego ministra sprawiedliwości. Sprawa była dwa razy umarzana przez niezależną od Zbigniewa Ziobry prokuraturę. Gdy PiS przejął władzę, zaangażowały się w nią zarówno nadzorowana już przez Ziobrę prokuratura, jak i kierowane przez niego Ministerstwo Sprawiedliwości.

Żona zmarłego Jerzego Ziobry i matka urzędującego ministra Krystyna Kornicka-Ziobro złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz). Jak wynika z informacji, do których dotarła Gordziewicz, Ministerstwo Sprawiedliwości nie chciało bronić interesu Polski w sporze z matką Zbigniewa Ziobry przed ETPCz. Resort Ziobry proponował MSZ, by nie kwestionować faktów zawartych w skardze i zająć neutralne stanowisko.

Przed emisją pierwszego reportażu o sprawie, "Operacja Ziobry", autorka zwracała się do Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej i Solidarnej Polski z prośbą o rozmowę. Zaproszenie ponawiane było także przy okazji przygotowywania kolejnego reportażu - "Państwo Ziobry" - oraz podczas jednej z konferencji prasowych. Bez odpowiedzi.

Na środowej konferencji, już po emisji drugiego z reportaży, Gordziewicz powtarzała pytania w kwestii treści reportażu i tłumaczyła, że dotyczą one zaangażowania prokuratury i resortu sprawiedliwości w sprawę śmierci ojca Ziobry. Minister nie odpowiadał na pytania wprost.

Ziobro nie przyjął także zaproszenia TVN24 na debatę dzień po emisji reportażu.

OBEJRZYJ CAŁĄ KONFERENCJĘ ZIOBRY PROGRAM SPECJALNY PO REPORTAŻU "PAŃSTWO ZIOBRY" W TVN24 GO

W reportażu zawarte są pytania, na które minister nadal nie odpowiedział. Dotyczą zarówno działań Ministerstwa Sprawiedliwości, jak i działań śledczych. Przedstawiamy treść najważniejszych z nich.

Pytania w sprawie działań resortu sprawiedliwości

Czy minister działał we własnej sprawie poprzez doprowadzenie do zmiany przepisów - artykułów 55 i 640 Kodeksu postępowania karnego?

Zmiany te nastąpiły kilka dni po połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, były przygotowane przez resort Ziobry. Przepisy po zmianach stały się korzystne dla sprawy rodziny ministra.

Paragraf 4 artykułu 55 Kodeksu postępowania karnego został zmieniony tak, że w sprawę toczącą się z prywatnego oskarżenia, a taką jest sprawa rodziny Ziobrów, w każdej chwili może włączyć się prokurator i de facto ją przejąć. Oskarżenie prywatne zmienia się wtedy w publiczne.

Zmiana art. 55 § 4 Kodeksu postępowania karnegoTVN24

- Miesiąc po wejściu w życie tej zmiany, prokuratura chyba pierwszy raz w Polsce skorzystała z tej zmiany i przystąpiła do tej sprawy - przypomniał w rozmowie z Gordziewicz Dariusz Mazur, sędzia ze stowarzyszenia sędziów "Themis".

Mazur nawiązał do tego, że w tamtym czasie do procesu z prywatnego aktu oskarżenia po stronie Ziobrów przystąpił podległy ministrowi prokurator z wydziału ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, mimo że wcześniej prokuratura dwa razy nie dopatrzyła się błędów lekarzy i umorzyła śledztwo.

Grochal: odkąd Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości, nastąpiło kilka zmian w prawie
Grochal: odkąd Zbigniew Ziobro został ministrem sprawiedliwości, nastąpiło kilka zmian w prawieTVN24

Zmiana w paragrafie drugim artykułu 640 Kodeksu postępowania karnego ma chronić oskarżyciela posiłkowego, czyli w tym wypadku rodzinę Ziobrów, przed koniecznością zapłacenia za opinię biegłych. Opinia w sprawie śmierci Jerzego Ziobry kosztowała 370 tysięcy złotych. - Koszty pracy biegłych zostałyby przeniesione w sposób bezpośredni na działania osób pokrzywdzonych, czyli właśnie w tym wypadku mojej mamy i mojego brata - mówił w 2016 roku Ziobro.

Zmiana art. 640 § 2 Kodeksu postępowania karnegoTVN24

Jak jednak w rozmowie z Gordziewicz tłumaczyła sędzia Agnieszka Pilarczyk, zmiana przepisów prawdopodobnie wynikała z niezrozumienia ich przez Zbigniewa Ziobrę. - Przed wprowadzeniem tego przepisu nie można było obciążyć oskarżycieli subsydiarnych kwotą powyżej 300 złotych - mówiła.

Dlaczego Zbigniew Ziobro chciał przejęcia kompetencji do reprezentowania Polski przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka? Czy chciał, by na zarzuty jego matki przeciwko Polsce oficjalnie odpowiedział jego podwładny z resortu sprawiedliwości? 

Skarga Kornickiej-Ziobro trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwietniu 2016. Jak ustaliła Gordziewicz, w 2017 roku podległy Ziobrze resort sprawiedliwości doprowadził do sporu kompetencyjnego między Ministerstwem Sprawiedliwości a Ministerstwem Spraw Zagranicznych. MS chciało odebrać MSZ kompetencję do reprezentowania Polski przed ETPCz. MSZ posiadał ją od 25 lat.

Z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości sprawą zajmował się Łukasz Piebiak, ówczesny wiceminister sprawiedliwości, który w 2019 roku stracił stanowisko po wybuchu afery hejterskiej w resorcie sprawiedliwości.

Szefem MSZ był wtedy Witold Waszczykowski. - Już za moich czasów zaczęły się dyskusje na temat wyłączenia z MSZ-u całego pionu europejskiego. Ja się na to nie zgadzałem - tłumaczył teraz reporterce TVN24 Waszczykowski.

Pytany, czy wiedział wtedy, że chodzi w tej sprawie o skargę Krystyny Kornickiej-Ziobro, Waszczykowski potwierdził. - Zakładałem, że jest to prywatna kwestia i sprawa ta nie może być pretekstem, żeby zmienić cały układ między resortami - powiedział.

Ministerstwo Sprawiedliwości w wysłanym do TVN24 mailu przekonywało, że w sprawie chodziło o "potrzebę konsolidacji spraw związanych z wymiarem sprawiedliwości". Ale gdyby doszło do zmiany, o której wspomniał Waszczykowski, na zarzuty, które przed ETPCz podniosła Kornicka-Ziobro, miałby odpowiedzieć podwładny Zbigniewa Ziobry.

- Gdyby minister sprawiedliwości rzeczywiście przejął te kompetencje, to byłby to ewidentny konflikt interesów - skomentował dla TVN24 były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, do którego w 2017 roku dotarły nieoficjalne informacje o planach resortu sprawiedliwości.

Czy Łukasz Piebiak konsultował ze Zbigniewem Ziobrą propozycję stanowiska Polski wobec skargi Krystyny Kornickiej-Ziobro, którą to propozycję wysłał do MSZ 17 stycznia 2018 roku? 

Sprawa przeniesienia kompetencji upadła jesienią 2017 roku, gdy ówczesny wiceszef MSZ Jacek Czaputowicz pisał w notatce: "W związku z faktem, iż skarga została złożona przez najbliższego krewnego osoby obecnie sprawującej funkcję ministra sprawiedliwości oraz dotyczy postępowań, w których minister sprawiedliwości występował w charakterze pokrzywdzonego oraz wnosił prywatny akt oskarżenia, sprawa może wywołać duże zainteresowanie mediów".

Resort sprawiedliwości zaczął jednak wtedy zwlekać w przesłaniu swojego stanowiska w sprawie, o które zabiegał MSZ, by do 17 stycznia 2018 roku odpowiedzieć ETPCz. Stanowisko MS było potrzebne, bo skarga dotyczyła prokuratorskiego śledztwa.

Stanowisko MS zostało przesłane przez ówczesnego zastępcę Ziobry, Łukasza Piebiaka, 17 stycznia 2018 roku, po godzinie 17:

Rząd RP NIE KWESTIONUJE faktów zawartych w dokumencie komunikacyjnym Trybunału. Rząd RP uprzejmie zawiadamia ETPCz, że z przedstawionych poniżej powodów powstrzyma się przed przedłożeniem ETPCz stanowiska prawnego w sprawie Kornicka-Ziobro przeciwko Polsce (skarga nr 23037/16), zakomunikowanej 8 września 2017. Skarżącą w tym postępowaniu jest Krystyna Kornicka-Ziobro, matka Zbigniewa Ziobro, sprawującego obecnie funkcję Ministra Sprawiedliwości w Rządzie RP. W takiej sytuacji Rząd RP pragnąłby uniknąć jakichkolwiek zarzutów lub podejrzeń dotyczących jego bezstronności.

Piebiak w rozmowie z Gordziewicz nie chciał odpowiedzieć, dlaczego w ostatnim dniu, kiedy Polska musiała wysłać do ETPCz stanowisko w sprawie skargi Kornickiej-Ziobro, MS - wcześniej ponaglane przez kilka miesięcy do przedstawienia swojej opinii - wysłało propozycję stanowiska całego rządu korzystną dla Kornickiej-Ziobro.

- Nie było stanowiska Polski zajętego w tej sprawie. Inaczej niż we wszystkich innych sprawach, z tego powodu, że nie chciałem, żeby ktokolwiek mógł mi postawić zarzut, iż mój osobisty punkt widzenia w tej sprawie rzutuje na to stanowisko. Dlatego nie było w tej sprawie zajętego stanowiska rządu polskiego - mówił wczoraj na konferencji minister.

Ziobro: nie było stanowiska Polski zajętego w tej sprawie
Ziobro: nie było stanowiska Polski zajętego w tej sprawieTVN24

- Rola procesowa polega na obronie interesów państwa. Tutaj państwo próbuje powiedzieć: "nic nie powiem, nie będę bronił stanowiska RP" - komentowała w reportażu "Państwo Ziobry" prawniczka Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska, która przez ponad 20 lat pracowała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Dlaczego uznano, że akurat w tej sprawie Polska nie powinna zajmować stanowiska, czyli de facto nie powinna bronić się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka?

Na to pytanie Ziobro odpowiedział krótko w środę na konferencji. - Skoro pełniłem w danym momencie tę funkcję i musiałem tego rodzaju stanowisko zająć, uznałem, że uczciwe będzie niezajmowanie stanowiska. To jest wyraz mojej uczciwości i najwyższych standardów. To wszystko - przekonywał.

- Jeżeli się nie przedstawia stanowiska rządu polskiego, albo dąży się do nieprzedstawienia, to pośrednio działa się na korzyść skarżącego - komentował w reportażu Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich.

Polska ostatecznie przedstawiła swoje stanowisko przed ETPCz w lutym 2017 r., po przedłużeniu terminu na odpowiedź. Przedstawione Trybunałowi stanowisko i argumenty przechyliły szalę na korzyść Polski.

Jeśli Zbigniew Ziobro mówi o konflikcie interesów, to dlaczego nie wyłączył się ani z procesu dotyczącego krakowskich lekarzy, ani ze sprawy skargi jego matki do ETPcz? Dlaczego nie mówił prawdy, twierdząc, że wyłączył się ze sprawy krakowskich lekarzy? Dlaczego nie mówił prawdy, twierdząc, że nie zajmował się sprawą stanowiska Polski w sprawie skargi jego matki?

Ziobro w 2016 roku twierdził - na mównicy sejmowej - że wyłączył się ze sprawy dotyczącej lekarzy. - Tę sprawę będzie oceniał sąd. Ja w tej sprawie się wyłączyłem i uczciwość wymaga tego, by sprawę zbadać, również wtedy, kiedy dotyczy pokrzywdzonych, czyli matki ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. I również wtedy, kiedy dotyczy śmierci jego ojca. Prawo jest równe wobec wszystkich - zapewniał.

Jednak w procesie dotyczącym śmierci jego ojca, minister nigdy nie przestał być oskarżycielem posiłkowym.

Pytania w sprawie działań prokuratury

Kto zdecydował o przystąpieniu do sprawy Ziobrów przeciwko krakowskim lekarzom prokuratora z wydziału ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, bezpośrednio podległej Zbigniewowi Ziobrze? 

Kto zdecydował o niemal natychmiastowym wszczęciu śledztwa w sprawie sędzi Agnieszki Pilarczyk (która uniewinniła lekarzy w sprawie dotyczącej śmierci Jerzego Ziobry), tuż przed planowanym przez nią ogłoszeniem wyroku?

W styczniu 2017 r. Krystyna Kornicka-Ziobro złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej dotyczące popełnienia przestępstwa przez sędzię Pilarczyk. Chodziło o dopuszczenie przez nią dowodu z opinii biegłego, którego ekspertyza kosztowała 372 tys. zł, na który to koszt sędzia wyraziła zgodę. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte zaledwie trzy dni później. Do dzisiaj Pilarczyk nie postawiono zarzutów, nie złożono nawet wniosku o uchylenie jej immunitetu.

- Została wykorzystana władza jednego człowieka, będącego stroną tego procesu, żeby uzyskać korzystny dla siebie wynik sprawy - powiedziała sędzia Pilarczyk w opublikowanym w styczniu tego roku reportażu "Operacja Ziobry".

Pilarczyk w rozmowie z reporterką TVN24 pytana była, czy jej zdaniem chciano wywrzeć na nią nacisk, żeby wydawany przez nią wyrok w sprawie lekarzy był inny, korzystny dla rodziny Ziobrów. - Tak, uważam, że tak - odparła sędzia. To również jedno z pytań, na które powinien odpowiedzieć Zbigniew Ziobro.

Warto także zwrócić uwagę, że sędzia Pilarczyk twierdzi, że Zbigniew Ziobro jako pierwszy własnoręcznie podpisał wniosek o sporządzenie uzasadnienia wydanego przez nią wyroku, w którym orzekła nie po myśli Ziobrów.

Skoro prokuratura i Zbigniew Ziobro mówią o bogatym materiale dowodowym w sprawie biegłego Czesława Ch. (szefa zespołu biegłych, który przygotował opinię niekorzystną dla rodziny Ziobrów), któremu w 2016 roku prokuratura postawiła zarzut próby wyłudzenia 370 tysięcy złotych, to dlaczego do dzisiaj nie ma aktu oskarżenia w tej sprawie? 

Ile śledztw, w jakich sprawach i wobec ilu osób, które miały styczność ze sprawą śmierci Jerzego Ziobry, prowadzą i prowadziły prokuratury? Dlaczego zainteresowały się sprawą dopiero od 2016 roku, gdy ich szefem - jako prokurator generalny - został Zbigniew Ziobro? 

Ile opinii biegłych w różnych wątkach dotyczących sprawy śmierci Jerzego Ziobry zamówiły prokuratury i ile te opinie kosztowały?

Wieloletnia batalia rodziny Ziobrów o posadzenie lekarzy na ławie oskarżonych rozpoczęła się miesiąc po śmierci Jerzego Ziobry. W sierpniu 2006 roku Witold Ziobro złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwych błędach popełnionych przez lekarzy.

W 2008 roku, a potem - po odwołaniu się Ziobrów - w 2011 roku prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Jerzego Ziobry. W 2011 roku prywatny akt oskarżenia przeciwko czworgu lekarzom z krakowskiego szpitala wniosła Krystyna Kornicka-Ziobro, do sprawy przyłączyli się jej dwaj synowie, Zbigniew (który wówczas nie był w rządzie) i Witold.

Sąd Rejonowy w Krakowie w lutym 2012 roku stwierdził, że lekarze właściwie postawili diagnozę i prawidłowo leczyli Ziobrę. Miesiąc później została złożona apelacja, która kilka miesięcy później nie została uwzględniona przez sąd okręgowy.

W grudniu 2012 roku ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet na prośbę rodziny Ziobrów wniósł kasację. Kilka miesięcy później Sąd Najwyższy uchylił postanowienie krakowskiego sądu, wskazując między innymi na brak spójności w stanowiskach biegłych. Sprawa trafiła ponownie do sądu rejonowego.

W lutym 2017 roku, po uzyskaniu kolejnych opinii, sąd uniewinnił wszystkich czterech lekarzy. Prokuratura i rodzina Ziobrów zaskarżyła wyrok. Proces odwoławczy trwa do dziś.

Czy każdy obywatel, w podobnej sytuacji, w sprawie dotyczącej błędu medycznego, może liczyć na podobne zaangażowanie prokuratury i resortu sprawiedliwości? Czy Zbigniew Ziobro może wymienić choć jedną taką sprawę, w której podległy mu resort podejmował podobne działania?

***

70-letni Jerzy Ziobro trafił do Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w 2006 roku. Po kilku dniach, mimo przeprowadzanego leczenia i zabiegów, zmarł. Według szpitala, doszło do powikłań, jakie się zdarzają. Według rodziny zmarłego, lekarze popełnili błąd, którego skutkiem była śmierć mężczyzny.

W 2016 roku Krystyna Kornicka-Ziobro wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zarzuciła Polsce naruszenie artykułu drugiego Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do życia). Według matki ministra sprawiedliwości, śledztwo w sprawie śmierci jej męża nie było prowadzone wystarczająco szybko.

W październiku 2022 roku w wyroku w sprawie skargi Kornickiej-Ziobro, Trybunał "stwierdził, że nie doszło do naruszenia konwencji", bo nie dostrzegł "znaczących okresów bezczynności lub innych uchybień" w trakcie prowadzonych w Polsce śledztw.

CZYTAJ WIĘCEJ: Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył skargę matki Zbigniewa Ziobry. Jest wyrok i uzasadnienie

Autorka/Autor:akw//bb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24