Zarzuty za więzienia CIA dla Siemiątkowskiego

Aktualizacja:
Piotr Kosmaty z krakowskiej prokuratury
Piotr Kosmaty z krakowskiej prokuratury
TVN24/EastNews
Piotr Kosmaty z krakowskiej prokuraturyTVN24/EastNews

Były szef Agencji Wywiadu Zbigniew Siemiątkowski ma zarzuty udziału w zorganizowaniu w Polsce ośrodka, w którym CIA w latach 2002-2003 przetrzymywała jeńców podejrzewanych o terroryzm - poinformowała "Gazeta Wyborcza". Prokuratura Apelacyjna w Krakowie potwierdza, że prowadzi śledztwo, ale odmawia jakichkolwiek komentarzy - ze względu na tajemnicę państwową.

Śledczy zarzucają mu przekroczenie uprawnień oraz naruszenie prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Według informacji gazety, postawienie zarzutów było możliwe dzięki temu, że prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu pełną dokumentację współpracy z CIA w pierwszym okresie wojny z terroryzmem.

Siemiątkowski powiedział "Gazecie", że odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie ze względu na bezpieczeństwo państwa. - Będę odmawiał (składania wyjaśnień) na każdym etapie tego postępowania, również w sądzie - mówi. Także w telefonicznej rozmowie z TVN24 były szef AW odmówił jakichkolwiek komentarzy na ten temat. - Najważniejsze dla mnie było i jest bezpieczeństwo kraju - podkreślił Siemiątkowski.

Ściśle tajne

"Gazeta" pisze, że byłemu szefowi AW postawiono zarzut 10 stycznia, ale informacji nie ujawniono, ponieważ sprawa jest ściśle tajna.

Na antenie TVN24 Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie odmówił potwierdzenia doniesień o postawieniu zarzutów Siemiątkowskiemu. - Nie będę potwierdzał tych informacji medialnych ani im zaprzeczał, ponieważ całe postępowanie i materiały objęte są tajemnicą państwową - powiedział.

Jak dodał, prokuratura jest na etapie kończenia analizy materiałów. - W najbliższym czasie podejmiemy decyzję o potrzebie i ewentualnie o składzie osobowym grupy prokuratorów, którzy dalej będą prowadzili to postępowanie - podkreślił Kosmaty. Śledztwo początkowo prowadzone było przez prokuraturę w Warszawie. Potem zostało jednak przeniesione do Krakowa. Jak dodał Kosmaty, stało się to w lutym tego roku, a przeniesienie sprawy do Krakowa było decyzją Prokuratury Generalnej. Ta z kolei odmówiła "Gazecie" komentarza. Według "GW", przeniesienie sprawy zmniejsza szanse na jej zamknięcie jeszcze w tym roku.

Zarzuty także dla zastępcy Siemiątkowskiego?

Nie będę potwierdzał tych informacji medialnych ani im zaprzeczał, ponieważ całe postępowanie i materiały objęte są tajemnicą państwową. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję o potrzebie i ewentualnie o składzie osobowym grupy prokuratorów, którzy dalej będą prowadzili to postępowanie. Piotr Kosmaty, Prokuratura Apelacyjna w Krakowie

Jak podaje "GW", zarzuty może usłyszeć też zastępca Siemiątkowskiego płk Andrzej Derlatka. Dodatkowo, jak twierdzi gazeta, prokuratura zebrała dowody pozwalające na ewentualne rozpoczęcie w Sejmie procedury postawienia przed Trybunałem Stanu ówczesnego premiera Leszka Millera.

Postawienie zarzutów Siemiątkowskiemu stało się możliwe dzięki dokumentacji, którą prokuratura otrzymała od Agencji Wywiadu w 2011 roku. AW przez dłuższy czas nie udostępniała tych danych śledczym, zgodziła się dopiero po interwencji pierwszego prezesa Sądu Najwyższego Stanisława Dąbrowskiego - twierdzi "Gazeta". Według informatora "GW" w aktach nie ma nazwiska, tylko numery osób przetrzymywanych w willi.

Zdaniem informatora "Gazety", Polacy jedynie udostępnili Amerykanom lotniska i ośrodek w Kiejkutach. - To nie były żadne kazamaty - powiedział w rozmowie z "GW". Według źródła, była to strzeżona willa na terenie ośrodka. - Nasi ludzie przywozili więźniów z lotniska i odwozili do samolotów. Za próg nie mieliśmy wstępu - mówi informator.

Posiedzenie w Brukseli

W związku z więzieniami CIA w Europie w Brukseli odbędzie się dziś posiedzenie komisji Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich i sprawiedliwości. Francuska europosłanka tej komisji Helene Flautre (Grupa Zielonych) przedstawi roboczy dokument o przygotowywanym przez nią raporcie na ten temat. Raport ten nie ma mocy prawnej, jest inicjatywą własną PE.

Posiedzenie odbędzie się bez zaproszonych przedstawicieli Rumunii i Litwy, a także polskiego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, który swą nieobecność na wysłuchaniu uzasadnił tym, że "całe śledztwo jest niejawne i (...) nie mógłby odpowiedzieć na żadne pytania". Obecni na posiedzeniu mają być natomiast przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką domniemanych więzień CIA. Z polskiej strony informację przedstawi wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) Adam Bodnar.

Leszek Jarosz z Brukseli o posiedzeniu Komisji ds. wolności obywatelskich
Leszek Jarosz z Brukseli o posiedzeniu Komisji ds. wolności obywatelskichTVN24

Więzienia CIA w Polsce

Sprawa rzekomych więzień CIA w Europie po raz pierwszy pojawiła się pod koniec 2005 roku w artykule Dany Priest w "Washington Post". Dziennikarka nie sprecyzowała wtedy, o jakie kraje chodzi, ale zrobił to Human Rights Watch wskazując na Polskę i Rumunię. Na lotnisku w Szymanach miały lądować samoloty CIA z więźniami, których później transportowano do więzienia w Kiejkutach - tam mieli być torturowani.

Przedstawiciele polskich władz różnych szczebli wielokrotnie zaprzeczali, że istniały takowe więzienia (w tym w Starych Kiejkutach) i że torturowano w nich osoby zatrzymane w wyniku wypowiedzianej przez George'a W. Busha wojny z terroryzmem.

Tajne śledztwo

Sprawę od 2008 r. prowadził stołeczny wydział Prokuratury Krajowej, a następnie Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Prokuratura badała, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. Postępowanie jeszcze się nie zakończyło. Jest prowadzone w trybie niejawnym.

Według raportu ONZ i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w Kiejkutach przetrzymywano podejrzanych o terroryzm więźniów m.in. z Afganistanu, Dubaju i Maroka. Samoloty z więźniami na pokładzie miały w latach lądować na lotnisku w Szymanach kilkanaście razy.

Gazeta zajęła się tematem wspólnie z "Panoramą" TVP.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/EastNews

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium