Polska

Żakowski przeprasza PAP za zarzut o polityczne motywy

Polska

TVN24Jacek Żakowski komentując sprawę "taśm Beger", zarzucił PAP brak bezstronności

Publicysta Jacek Żakowski wyraził na antenie TOK FM "ubolewanie z powodu posądzenia PAP o kierowanie się motywami politycznymi" w sprawie opóźnionej emisji depeszy o tzw. "taśmach Beger".

Żakowski dodał, że ufa wyjaśnieniom ówczesnego prezesa PAP Piotra Skwiecińskiego, iż opóźnienie nastąpiło z przyczyn technicznych. Oświadczenie Żakowskiego miało też zostać nadane w serwisie PAP. To wynik ugody sądowej zawartej 24 lipca w procesie wytoczonym Żakowskiemu przez PAP.

TOK FM nie udostępniło nam nagrania z audycji, w której Jacek Żakowski składał przeprosiny, bo nie wyraził on na to zgody. Nagranie nie zostało też umieszczone na stronie internetowej radia.

We wrześniu 2006 r. TVN wyemitowała w programie "Teraz My" nagrania z ukrytej kamery, w których ministrowie w kancelarii premiera Adam Lipiński i Wojciech Mojzesowicz rozmawiali z posłanką Samoobrony m.in. o jej propozycji przejścia do PiS w zamian za otrzymanie stanowiska w Ministerstwie Rolnictwa. Beger zawiadomiła prokuraturę o próbie jej skorumpowania, ale śledztwo umorzono.

Wkrótce potem w Radiu TOK FM publicyści, zaproszeni przez Żakowskiego, ostro krytykowali media publiczne za domniemane manipulacje, w tym za rzekome opóźnianie informacji niewygodnych dla władz.

W tym kontekście Żakowski powiedział, że PAP o trzy godziny opóźniła nadanie depeszy o sprawie taśm Beger. Komentując to Tomasz Lis z Polsatu wezwał Skwiecińskiego do dymisji, uznając całą sprawę za celowe działanie Agencji, która jego zdaniem miała opóźnić nadanie depeszy, aby zminimalizować niekorzystny dla PiS efekt upublicznienia nagrań.

Skwieciński zapowiedział wtedy, że PAP pozwie Żakowskiego "za wprowadzenie w obieg nieprawdziwej informacji", bo pierwszą depeszę nadano po godzinie i kilku minutach od zakończenia programu. "Spóźniła się z powodu zawirowania informatycznego, a poza tym wiarygodność agencji prasowej jest ważniejsza od szybkości" - mówił prezes PAP.

Żakowski przyznawał, że się pomylił, bo od momentu rozpoczęcia programu TVN do emisji pierwszej depeszy PAP minęły dwie godziny, a nie trzy. Skwieciński odpowiadał, że nie były to dwie godziny, tylko jedna godzina i piętnaście minut. Według jego wyjaśnień, czas nadania depeszy należy bowiem mierzyć nie od momentu, w którym w telewizji odtworzono "taśmy Beger", tylko od momentu zakończenia całej audycji. Dopiero wtedy sporządzający depeszę dziennikarz dyżurny mógł bowiem przystąpić do pracy (był sam na dyżurze, więc aby zacząć pisać, musiałby przerwać oglądanie programu).

Prezes PAP podkreślał jednak, że główny powód wytoczenia pozwu jest inny, że chodzi przede wszystkim o padający w audycji zarzut działania świadomego i motywowanego politycznie. "To czy chodzi o dwie, czy trzy godziny jest mniej istotne. Mój mocodawca nie wytoczyłby zapewne procesu, gdyby padł sam zarzut o powolności pracy Agencji. Pozwany sugerował jednak, że miało to związek z rzekomą dyspozycyjnością polityczną PAP" - mówił na pierwszej rozprawie pełnomocnik PAP mec. Grzegorz Rybicki.

Na mocy ugody Żakowski miał wyrazić wobec PAP ubolewanie właśnie za tę sugestię. Agencja zrezygnowała zarazem z pierwotnego żądania dokonania przez pozwanego wpłaty 100 tys. zł na cel charytatywny.


Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24