Wzrost, nie wiek. Nowe przepisy ws. przewożenia dzieci. Niektóre kontrowersyjne

Zmiany mają związek z dostosowywaniem polskiego prawa do unijnych dyrektyw
Zmiany mają związek z dostosowywaniem polskiego prawa do unijnych dyrektyw
tvn24
tvn24Na tylnym siedzeniu będzie mogło jechać dziecko mierzące 135 cm

Zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa - to m.in. zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja Prawa o ruchu drogowym.

Na tylnym siedzeniu, bez fotelika, będzie mogło jechać dziecko mierzące co najmniej 135 cm. To rozwiązanie krytykują eksperci.

- Dziecko o takim wzroście będzie miało problem. Pas biodrowy będzie biegł po brzuchu, a pas barkowy będzie biegł zbyt blisko szyi - tłumaczy biomechanik zderzeń, Paweł Kurpiewski.

Trzecie dziecko bez fotelika

To nie koniec wątpliwości. Nowe prawo zakłada także też możliwość przewożenia trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa - bez fotelika - na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.

- Pas będzie przebiegać przez brzuch dziecka. To niebezpieczne - ocenia Kurpiewski.

Zmiany mają związek z dostosowywaniem polskiego prawa do unijnych dyrektyw.

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 88 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2008 r. poziom ich stosowania wzrósł o ok. 4 proc. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Autor: eos//gak / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości