Wypis z rejestru gruntów – co to za dokument i do czego służy? Czy można złożyć wniosek online?

Podatek od nieruchomości może być odroczony
Ceny mieszkań w górę. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w księgach wieczystych
Źródło: TVN24

Wypis z rejestru gruntów to dokument zawierający komplet informacji dotyczących danej nieruchomości. Bywa on potrzebny między innymi przy budowie domu i kupnie mieszkania. Czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów? W jaki sposób uzyskać te dokumenty?

● Wypis z rejestru gruntów zawiera informacje dotyczące wskazanego gruntu, budynku lub lokalu. ● Wypis z rejestru gruntów otrzymuje się na wniosek w wersji pełnej lub uproszczonej. ● Wypisu nie należy mylić z wyrysem z mapy ewidencyjnej przedstawiającym informacje w wersji graficznej. ● W niektórych powiatach jest możliwe złożenie wniosku online.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne prowadzona jest ewidencja gruntów i budynków. Ewidencja ta to rejestr zapewniający gromadzenie, aktualizację i udostępnianie informacji o gruntach, budynkach i lokalach. W rejestrze tym wskazuje się także informacje o właścicielach nieruchomości, miejscach ich pobytu stałego lub adres ich siedziby.

Wypis z rejestru gruntów

Ewidencja gruntów jest rejestrem publicznym co oznacza, że może mieć do niego dostęp każdy posiadający prawo do danej nieruchomości. Wypis z rejestru gruntów jest dokumentem, który zawiera pochodzące z rejestru dane dotyczące tej nieruchomości. Ma formę tabeli i zawiera komplet informacji na temat danego gruntu, domu lub mieszkania, w tym jego funkcji oraz dokładnego położenia.

Zwykle wypis potrzebny jest przy okazji dokonywania wpisu w księdze wieczystej nieruchomości, podziale nieruchomości czy braniu kredytu hipotecznego.

Wyrys z mapy ewidencyjnej

Wypisu nie należy mylić z wyrysem. Wyrys z mapy ewidencyjnej różni się od wypisu tym, że jest to fragment mapy ewidencyjnej uwzględniających działkę lub działki objęte wnioskiem. Jest to więc dokument prezentujący informacje z rejestru gruntów w formie graficznej.

Wypis i wyrys często potrzebne są jednocześnie jako uzupełniające się dokumenty.

Wypis i wyrys z rejestru gruntów

Aby uzyskać wypis lub wyrys z rejestru gruntów konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Z wnioskiem takim może wystąpić:

● właściciel nieruchomości, ● osoba, która ma prawo do dysponowania przedmiotową nieruchomością, ● osoba lub przedsiębiorstwo, które ma prawne powody uzyskania takiego dokumentu.

Ustawodawca nie określił w żaden sposób szczególnych okoliczności, w których możliwe jest złożenie wniosku o wypis z rejestru gruntów. Oznacza to, że wniosek taki można złożyć w każdym momencie. We wniosku trzeba jednak zawsze wskazać powód, dla którego ubiega się o wydanie dokumentów.

Wypis z rejestru gruntów - wniosek

Wniosek o wydanie wypisu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Wzór wniosku można otrzymać bezpośrednio w tym urzędzie a także znaleźć go w załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 28 lipca 2020 roku w sprawie wzorów wniosków o udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłat, a także sposobu wydawania licencji.

Wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie lub starostwie właściwym ze względu na położenie nieruchomości. Możliwe jest złożenie wniosku osobiście lub listownie. W niektórych powiatach możliwe jest również zrobienie tego online korzystając z Portalu Informacyjnego Służby Geodezyjnej i Kartograficznej - informacja, w których powiatach jest możliwe złożenie wniosku online również znajduje się na Portalu.

ZOBACZ TEŻ: Przed nami spadki cen mieszkań. Najnowsza analiza

Wypis z rejestru gruntów - cena 

Otrzymanie wypisu lub wyrysu z rejestru gruntów wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty. Wynosi ona:

● 140 zł za elektroniczną wersję wypisu i wyrysu, ● 150 zł za drukowaną wersję wypisu i wyrysu.

Płatności dokonać można na miejscu w kasie urzędu lub starostwa albo przelewem na podany rachunek bankowy. O tym, jak długo będzie trzeba czekać na wnioskowane dokumenty urząd informuje podczas składania wniosku. We wniosku zaznacza się też preferowany sposób odbioru dokumentów:

● w urzędzie, ● pocztą, ● e-mailem.

Otrzymany wypis lub wyrys z rejestru gruntów jest ważny trzy miesiące - oznacza to, że tylko przez ten czas można się nim skutecznie posługiwać.

Uproszczony wypis z rejestru gruntów

Wypis z rejestru gruntów występuje w dwóch wersjach - pełnej oraz uproszczonej. Uproszczony wypis z rejestru gruntów to dokument, który zawiera informacje opisowe o wybranych działkach ewidencyjnych oraz podmiotach, do których działki te należą.

Wniosek o otrzymanie uproszczonego wypisu wiąże się z niższą opłatą, dokument ten nie zawiera jednak informacji o jakości danych ewidencyjnych oraz klauzuli upoważniającej do oznaczania nieruchomości w księdze wieczystej. Uproszczony wypis z rejestru gruntów nie może być zatem podstawą do dokonania w wpisu w księdze wieczystej.

ZOBACZ TEŻ: Księga wieczysta – czym jest? Jakie dane zawiera i jak ją sprawdzić?

Czytaj także: