W zbliżających się wyborach samorządowych wybierzemy między innymi członków rad powiatów. Czym zajmują się radni powiatowi? Kto może zostać członkiem rady powiatu? Wyjaśniamy.
Już w niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Wybrani zostaną członkowie rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura głosowania.
Wybory samorządowe 2024 – czym zajmuje się rada powiatu
Rada powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym władz powiatu. Pierwsza z tych funkcji oznacza, że radni podejmują uchwały dotyczące realizacji zadań leżących w kompetencji powiatu. Zgodnie z treścią Ustawy o samorządzie powiatowym jako przykład takich zadań można wskazać m.in. na: zapewnienie dostępu do edukacji publicznej, pomocy społecznej, transportu zbiorowego i kultury, ochronę zabytków, ochronę środowiska, bezpieczeństwo obywateli czy przeciwdziałanie bezrobociu.
Do wyłącznej kompetencji rady powiatu należy:
- wybór i odwołanie zarządu powiatu; - stanowienie o kierunkach działania zarządu powiatu i rozpatrywanie sprawozdań z jego działalności; - uchwalanie budżetu powiatu; - podejmowanie uchwał w sprawach wysokości wybranych podatków i opłat; - podejmowanie uchwał w sprawach dot. sprzedaży, wynajęcia czy dzierżawy nieruchomości powiatu; - podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.
Rada powiatu pełni także funkcję kontrolną, co w praktyce oznacza, że nadzoruje działania zarządu powiatu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. Zarząd powiatu liczy od 3 do 5 osób. W jego skład wchodzą: starosta (przewodniczący), wiceprzewodniczący oraz szeregowi członkowie. Powiatowe jednostki organizacyjne to z kolei np. Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowy Zarząd Dróg czy Powiatowy Dom Pomocy Społecznej.
Wybory samorządowe 2024 – kto może zostać radnym powiatu?
O mandat radnego powiatu ubiegać się może każdy dorosły obywatel Polski posiadający prawo wybieralności i zamieszkujący na stałe powiat, na terenie którego chciałby kandydować. Funkcji radnego powiatu nie można łączyć: z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody czy członkostwem w organach innej jednostki samorządu terytorialnego.
Liczba radnych powiatu zależy od liczby zamieszkujących go osób. W powiatach, gdzie liczba mieszkańców jest mniejsza niż 40 tys., wynosi ona 15. W powiatach ludniejszych zwiększa się o 2 osoby wraz ze wzrostem liczby mieszkańców o każde 20 tys. I tak przykładowo w przy liczbie mieszkańców równej 30 tys. rada ma 15 członków, przy liczbie mieszkańców równej 50 tys. - 17, przy 90 tys. mieszkańców - 21, a równej 160 lub większej - 27.
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Red_Baron/Shutterstock