Zakończyło się głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Tuż po ukazaniu się pierwszych sondażowych wyników pojawiły się również pierwsze komentarze światowych mediów.
- W niedzielę, 18 maja, odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. O godz. 21 zamknięto lokale wyborcze.
- Według wstępnych sondażowych wyników wygrał nieznacznie Rafał Trzaskowski, który uzyskał 30,8 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Karolem Nawrockim, który ma 29,1 proc. poparcia.
- Największe światowe agencje i portale informacyjne komentują pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich w Polsce.
Media na świecie komentują wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. "Centrowy prezydent Warszawy nieznacznie wygrywa wybory prezydenckie w Polsce" - pisze portal Politico. Jak zauważa, Trzaskowski uzyskał gorszy wynik, niż przewidywały sondaże, a to "zapowiada zaciętą walkę przed drugą turą wyborów 1 czerwca".
Agencja Reuters zauważa, że sondażowe wyniki wskazują, iż w drugiej turze wyborcy będą decydować o tym, czy "Polska będzie trzymać się proeuropejskiej ścieżki wyznaczonej przez (premiera Donalda - red.) Tuska, czy też zbliży się do nacjonalistycznych wielbicieli prezydenta USA Donalda Trumpa". "Zwycięstwo Trzaskowskiego w drugiej turze umożliwiłoby rządowi Tuska wdrażanie agendy, która uwzględnia wycofanie się z reform sądownictwa wprowadzonych przez PiS, które według krytyków podważają niezależność sądów", ale "jeśli Nawrocki wygra, impas, który trwał, odkąd Tusk został premierem w 2023 roku, będzie trwał nadal".
Światowe media o wynikach wyborów
BBC przybliża sylwetki kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze. Jak pisze brytyjski nadawca, Trzaskowski jest 53-letnim proeuropejskim, postępowym poliglotą, prezydentem Warszawy. "Wyborcy uważają, że reprezentuje on poglądy lewicowo-liberalne, wspiera prawa osób LGBT+ i migrantów. Oczekuje się, że podpisze się pod ustawami wspierającymi związki partnerskie, liberalizację aborcji i ochronę środowiska" - podsumowuje portal. Karola Nawrockiego przedstawia jako 41-letniego historyka i szefa państwowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zauważa, że zanim nie został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, był nieznany. "Wspiera tradycyjne wartości katolickie i przedstawia siebie, jako osobę, która staje w obronie przeciętnych Polaków" - zaznacza.
"Wyniki exit poll są znacznie bardziej wyrównane niż oczekiwania i mogą oznaczać znaczący cios dla liberała Trzaskowskiego, który przez całą kampanię był na szczycie sondaży i do niedzieli miał 5 punktów przewagi nad Nawrockim" - komentuje "Financial Times".
Francuskie radio RFI również zwróciło uwagę na bardzo małe różnice między dwoma głównymi kandydatami, ale także na bardzo dobry wynik Sławomira Mentzena. Stwierdza, że dzięki temu kandydat Konfederacji "będzie w lepszej sytuacji niż kiedykolwiek, aby wpłynąć na drugą turę". Według RFI "przesunięcie głosów ze skrajnej prawicy na kandydata PiS może okazać się decydujące 1 czerwca".
Komentarze mediów: Europa się przygląda
"Polska głosuje w zaciętych wyborach, a Europa się przygląda" - pisze France24. Zaznacza, że wybory prezydenckie odbywają się w trudnym momencie dla kontynentu, gdy trwa "inwazja Rosji na Ukrainę, skrajnie prawicowi populiści odnoszą kolejne zwycięstwa, a stosunki z Waszyngtonem są napięte".
Włoska gazeta "La Repubblica" pisze, że Nawrocki otrzymał wynik lepszy, niż wynikałoby to z wcześniejszych sondaży. Zwraca też uwagę na ważną rolę wyborców Mentzena. "Kandydat PiS natychmiast zaapelował do wyborców skrajnej prawicy o 'ratowanie Polski' i 'uniemożliwienie Tuskowi zdobycia całej władzy'" - pisze portal gazety.
Niemiecka stacja Deutsche Welle (DW) zauważa, że wynik wyborów rozstrzygnie, czy rząd Donalda Tuska będzie w stanie wdrożyć reformy, które były blokowane przez konserwatywnego prezydenta Andrzeja Dudę.
Katarska Al Jazeera zauważa, że choć uprawnienia polskiego prezydenta są dość ograniczone, wybory są uważnie obserwowane, gdyż pokażą, czy wyborcy poprą proeuropejską ścieżkę wytyczoną przez premiera Donalda Tuska, czy też będą opowiadać się za powrotem do nacjonalistycznej wizji Prawa i Sprawiedliwości, które rządziło krajem w latach 2015–2023.
Portal euronews podsumowuje również kampanię wyborczą "pełną kontrowersyjnych tematów". Jako jeden z nich wymienia sprawę zakupu mieszkania przez Karola Nawrockiego. "Głównymi osiami dyskusji kandydatów były bezpieczeństwo, migracja, obronność, gospodarka, wojna w Ukrainie, kwestie społeczne, aborcja, stosunki z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi" - wylicza portal.
Autorka/Autor: pb, am
Źródło: tvn24.pl