Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych wśród wyborców, którzy cztery lata temu w poprzednim takim głosowaniu nie poszli do urn. "Nowi" względem 2015 roku wyborcy często popierali też w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość oraz SLD - wynika z sondażu late poll ośrodka Ipsos.
Polacy tłumnie poszli w niedzielę do urn. Takich kolejek w lokalach wyborczych nie było u nas od 30 lat.
Według danych sondażowych przedstawionych przez IPSOS, głosy w niedzielę oddało 61,1 proc. uprawnionych do tego obywateli.
To niemal rekord. Najwyższą frekwencję w III RP odnotowaliśmy w wyborach w 1989 roku. Wówczas zagłosowało 62,7 proc. Polaków.
Według danych dostępnych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, uprawnionych do głosowania w stałych obwodowych komisjach wyborczych w tych wyborach było 29 623 460 obywateli.
Prognozowana frekwencja na poziomie 61,1 proc. oznacza więc, że 13 października zagłosowało około 18,1 mln Polek i Polaków.
Dla porównania frekwencja w wyborach parlamentarnych w 2015 roku wyniosła 50,92 proc., co oznacza, że wówczas posłów i senatorów wybierało ponad 15,95 mln obywateli.
Różnica na korzyść niedzielnych wyborów wyniesie więc prawdopodobnie około 2,5 mln osób.
Która partia zyskała najbardziej?
Analiza głosów wyborców, którzy nie poszli na wybory parlamentarne w 2015 roku wskazuje - jak wynika z sondażu late poll ośrodka Ipsos - że teraz pojawili się w lokalach, by najczęściej oddać głosy na kandydatów Koalicji Obywatelskiej - 27,2 procent. Oznacza to około 680 tysięcy wyborców.
Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 23,3 proc. Polek i Polaków, którzy cztery lata temu zostali w domach, co oznacza około 582,5 tys. wyborców, a do SLD przekonało się 22,1 proc. oddających głosy w niedzielę - około 552,5 tys. wyborców.
W tej grupie kolejne miejsce zajęli kandydaci Konfederacji - 14,9 proc., a krzyżyk przy kandydatach PSL zakreśliło 10,6 proc. wyborców nieaktywnych cztery lata temu w wyborach parlamentarnych.
Sondaż late poll IPSOS dla trzech telewizji. Średni margines dokładności badania wynosi 1 punkt procentowy.
W niedzielnych wyborach Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów. W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. ZOBACZ, JAK ZAGŁOSOWALI POLACY - WYNIKI SONDAŻOWE
Autor: kz/adso / Źródło: tvn24.pl