Spotkanie w willi Morawieckiego i "furia" Kamińskiego. Kto mówi prawdę?

Źródło:
TVN24
Morawiecki: muszę odświeżyć swoje notatki, czy byłem na konkretnym spotkaniu, na którym był Michał Wypij
Morawiecki: muszę odświeżyć swoje notatki, czy byłem na konkretnym spotkaniu, na którym był Michał WypijTVN24
wideo 2/4
Morawiecki: muszę odświeżyć swoje notatki, czy byłem na konkretnym spotkaniu, na którym był Michał WypijTVN24

Głośne spotkanie polityków Zjednoczonej Prawicy w sprawie wyborów kopertowych w willi Mateusza Morawieckiego wiosną 2020 roku było jednym z tematów poruszonych w czasie zeznań przed komisją śledczą. Czy sam były premier brał w nim udział? Zdania są podzielone. Michał Wypij stwierdził w styczniu, że Morawieckiego tam nie było, a Mariusz Kamiński wczoraj - że był. Sporu nie rozstrzygnął dziś nawet sam Morawiecki, który powiedział, że nie pamięta takiego spotkania, potem stwierdził, że pytanie jakie dostał było "nieprecyzyjne", a następnie uznał, że musi sprawdzić notatki.

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński zeznawał we wtorek przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Już na początku przesłuchania doszło do spięcia między nim i przewodniczącym komisji. Poszło o pytanie na temat słynnego spotkania w willi Mateusza Morawieckiego wiosną 2020 roku (pierwsza fala COVID-19) przy ulicy Parkowej, o którym opowiadał w styczniu w trakcie swoich zeznań były poseł Porozumienia Michał Wypij.

Zeznania Kamińskiego i Wypija różnią się nie tylko w kwestii opisu przebiegu samego spotkania, ale także listy jego uczestników. Wypij zeznawał w styczniu, że ze strony Prawa i Sprawiedliwości brali udział w tym spotkaniu Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Jacek Sasin. Według Wypija, nie było tam ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Kamiński przedstawił inny skład rozmówców. Powiedział, że ze strony PiS-u w spotkaniu brali udział: Morawiecki, Kaczyński i Sasin.

Morawiecki "nie przypomina sobie", potem się wycofuje

W środę Morawiecki usłyszał na konferencji prasowej pytanie o tamto spotkanie w jego willi sprzed czterech lat. - W tej konkretnej rozmowie nie przypominam sobie, żebym z panem posłem Wypijem brał udział - odpowiedział.

Dopytany, czy zatem Kamiński skłamał, zeznając 23 kwietnia, że Morawiecki brał udział w tej rozmowie, były premier wycofał się, uznając pytanie reporterki za "nieprecyzyjne". Stwierdził, że "uczestniczył w wielu spotkaniach dotyczących wyborów korespondencyjnych".

Morawiecki pytany o spotkanie z Kamińskim i Wypijem: nie przypominam sobie
Morawiecki pytany o spotkanie z Kamińskim i Wypijem: nie przypominam sobieTVN24

Morawiecki: muszę odświeżyć swoje notatki

Po konferencji o tę wypowiedź dopytywał Morawieckiego reporter TVN24 Sebastian Napieraj. Napieraj pytał, czy były premier brał udział w spotkaniu, o którym mówili Wypij i Kamiński.

- Nie wiem teraz, muszę odświeżyć swoje notatki, czy byłem na danym konkretnym spotkaniu, na którym był, jak rozumiem pytanie, pan poseł Michał Wypij. Nie odpowiem na to pytanie teraz, ponieważ zerknę do swoich notatek. Jeżeli będą jakiekolwiek potwierdzenia, że byłem bądź nie byłem, to odpowiem - mówił były premier.

- Jeżeli będzie na komisji śledczej takie pytanie, to na pewno bardzo dokładnie odpowiem, zgodnie z moją pamięcią i z moją wiedzą - dodał.

Wypij przed komisją śledczą w sprawie wyborów kopertowych o Kamińskim: wpadł w furię, zaczął mówić, że powinniśmy zostać zniszczeni
Wypij przed komisją śledczą w sprawie wyborów kopertowych o Kamińskim: wpadł w furię, zaczął mówić, że powinniśmy zostać zniszczenitvn24

Wypij o spotkaniu i "furii" Kamińskiego

19 stycznia przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych stanął były polityk Porozumienia Michał Wypij. Wiosną 2020 roku polityk, podobnie jak ówczesny szef Porozumienia Jarosław Gowin, był w grupie posłów, która sprzeciwiała się przeprowadzeniu wyborów w formie korespondencyjnej. Wypij mówił podczas przesłuchania między innymi o presji, jaką na niego wywierano.

- Form ewentualnego nacisku, próby wpłynięcia na to, żebyśmy zmienili zdanie, było kilka. Miały różny wymiar, czasami były bardzo dramatyczne, czasem pół-koleżeński, że ktoś sugerował, że lepiej dla nas, byśmy zmienili decyzję, odwrócili wzrok i udawali, że nie ma problemu, czyli pandemii - mówił Wypij.

Polityk opowiadał, że "dochodziło do różnych spotkań". Zrelacjonował jedno z nich, które odbyło się w wilii premiera Morawieckiego przy ulicy Parkowej.

Relacjonował, że w jego trakcie Mariusz Kamiński "wpadł w furię" i zaczął mówić, że "powinniśmy (politycy Porozumienia - red.) zostać zniszczeni".

Zobacz też: Komisja śledcza przesłuchała Michała Wypija. "Kamiński wpadł w furię"

- Ze strony Prawa i Sprawiedliwości brali udział w tym spotkaniu Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Jacek Sasin, Tomasz Zdzikot jako prezes Poczty Polskiej. Wydaje mi się, że był ktoś jeszcze, nie jestem w stanie sobie teraz tej osoby przypomnieć - powiedział. Według Wypija, nie było tam premiera Mateusza Morawieckiego. Jak dodał, ze strony Porozumienia była tam poza nim także Jadwiga Emilewicz i Marcin Ociepa.

- Największe wrażenie w tej dyskusji, która miała zdecydowanie napięty charakter, ale trzymała się w ramach kulturalnej, twardej rozmowy osób, które, jak wierzyłem wtedy, myślą tylko i wyłącznie o interesie Polski, było zachowanie pana Mariusza Kamińskiego, ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, koordynatora służb specjalnych. Przyznam się szczerze, nie wiem dlaczego, w pewnym momencie wpadł w furię, tak lekko wstając, aż wyskoczył, zaczął mówić, że nasze zachowanie i działania nadają się do więzienia, powinniśmy zostać zniszczeni, że nasza działalność jest działalnością antypaństwową i za nią odpowiemy - mówił Wypij.

Zobacz też: Michał Wypij przed komisją ds. wyborów kopertowych. Kim jest?

- Przyznam się szczerze, zszokowało mnie to, bo nie tego się spodziewałem po polityku tak doświadczonym, człowieku poważnym, zwłaszcza, że podnosiliśmy kwestie tylko i wyłącznie natury techniczno-prawnej. Nie było żadnych kwestii natury politycznej - dodał w styczniowym zeznaniu Wypij.

Mariusz Kamiński stanął przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Musiał na chwilę wyjść z sali
Mariusz Kamiński stanął przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Musiał na chwilę wyjść z saliMichał Tracz/Fakty TVN

Kamiński zeznaje i podaje inną wersję zdarzeń

We wtorek na początku przesłuchania Mariusza Kamińskiego przez komisję śledczą do spraw wyborów kopertowych przewodniczący Dariusz Joński zadał byłemu szefowi MSWiA pytanie, opierając się na zeznaniach Michała Wypija. - Dlaczego podczas spotkania w willi premiera pan wpadł w furię do tego stopnia, że sam prezes Kaczyński musiał pana uspokoić? Chciałbym pana wprost zapytać, czy był pan pod wpływem środków, substancji odurzających, czy był pan trzeźwy? - zapytał Joński.

Zobacz też: Zeznania Mariusza Kamińskiego. Nazwał przewodniczącego komisji "świnią"

Na sali wybuchło oburzenie ze strony polityków PiS. - Szanowny panie, sposób, w jaki sformułował pan to pytanie, świadczy o tym, że jest pan pozbawiony jakiejkolwiek... - mówił Kamiński, ale Joński wyłączył mu mikrofon.

- Może pan odpowiadać na pytania? - zwrócił mu uwagę Joński. - Tak, chcę odpowiedzieć na to pytanie. Jest pan świnią - powiedział Kamiński. Po tych słowach wstał i wyszedł z sali.

Kamiński po powrocie na salę powiedział, że spotkanie w wilii było spotkaniem informacyjnym, w którym uczestniczyli przedstawiciele PiS oraz Porozumienia Jarosława Gowina. - Nie było tam żadnej nerwowości, żadnej awantury - przekonywał.

Powiedział, że ze strony partii Gowina w spotkaniu uczestniczyli m.in. Jadwiga Emilewicz, Michał Wypij i Marcin Ociepa, a ze strony PiS premier Mateusz Morawiecki, prezes Jarosław Kaczyński, minister Jacek Sasin, a także szef Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Wypij o Kamińskim: po raz kolejny puściły mu nerwy

Michał Wypij spięcie między Kamińskim a Jońskim skomentował w mediach społecznościowych.

"Po raz kolejny Kamińskiemu puszczają nerwy. Na pytanie Jońskiego o trzeźwość wystarczyło zaprzeczyć. Jego zachowanie tylko utwierdza słuszność podejrzeń" - napisał. Zapewnił, że "pod przysięgą zeznał całą prawdę i tylko prawdę".

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jarek Praszkiewicz/PAP

Pozostałe wiadomości

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji ponad 100 razy. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Gniezno zasypane gradem. "Zalewa komendę straży, sklepy wielkopowierzchniowe, szkoły"

Gniezno zasypane gradem. "Zalewa komendę straży, sklepy wielkopowierzchniowe, szkoły"

Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy - podał Reuters.

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Źródło:
Reuters. PAP

Alert RCB został wydany w pięciu województwach. Eksperci ostrzegli przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w poniedziałek w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Alert RCB. "Znajdź bezpieczne schronienie"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Trzy fronty nad Polską. Grzmi w dziewięciu województwach

Gdzie jest burza? Trzy fronty nad Polską. Grzmi w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego - najwyższego - stopnia przed burzami. W części północno-zachodniej Polski wyładowaniom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 80 litrów na metr kwadratowy.

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Możliwe potężne opady deszczu

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW. Możliwe potężne opady deszczu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Za kilka dni, wraz z innymi premierami europejskimi, przedstawię projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą - poinformował premier Donald Tusk.

Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą

Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael nie ma nic wspólnego ze śmiercią prezydenta Iranu i szefa irańskiej dyplomacji - oświadczył w rozmowie z Reutersem anonimowy przedstawiciel władz Izraela. Ebrahim Raisi i Hosejn Amir Abdollahijan zginęli wraz z siedmioma innymi osobami na pokładzie maszyny, wracając w niedzielę z Azerbejdżanu.

Prezydent i szef dyplomacji zginęli. Komentarz z Izraela

Prezydent i szef dyplomacji zginęli. Komentarz z Izraela

Źródło:
PAP, Reuters

Przywódczyni 130-tysięcznej Gagauzji, Jewgienija Gucul, to nowa wybranka Kremla. Jej głównym zadaniem jest destabilizacja Mołdawii - twierdzi analityk Andrei Curararu z mołdawskiego think tanku Watchdog.md. Stanowisko baszkanki, czyli przewodniczącej autonomicznej Gagauzji, objęła w lipcu zeszłego roku. Wcześniej nie była powszechnie znana. Od początku tego roku już czterokrotnie odwiedziła Moskwę.

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Źródło:
PAP

Robert Fico jest w stanie stabilnym. Sytuacja się poprawia. Porozumiewa się z otoczeniem - przekazał w komunikacie szpital w Bańskiej Bystrzycy, którego lekarze opiekują się zaatakowanym 15 maja premierem Słowacji.

Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe informacje o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
PAP

Poseł Piotr Górnikiewicz z Polski 2050 jest w gronie znajomych Waldemara Jasińskiego, pseudonim Góral, niebezpiecznego gangstera, karanego przed laty między innymi za udział w egzekucji - ustalił "Superwizjer". - Wyjaśniamy tę sprawę. Pan Górnikiewicz przedstawił już wstępne wyjaśnienia - poinformował szef Polski 2050 Szymon Hołownia. Wiceprzewodniczący partii Michał Kobosko powiedział, że "nie widzi zagrożenia dla przyszłości politycznej" posła.

Poseł Polski 2050 w kręgu znajomych gangstera. Hołownia: wyjaśniamy tę sprawę

Poseł Polski 2050 w kręgu znajomych gangstera. Hołownia: wyjaśniamy tę sprawę

Źródło:
TVN24

46 osób skrzywdzonych wykorzystywaniem seksualnym w Kościele podpisało się pod listem do członków Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W ośmiu przedstawionych postulatach domagają się między innymi zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Tadeusza Wojdy, do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań. W przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – postulują usunięcie go z funkcji przewodniczącego. Oświadczenie w sprawie wydał rzecznik KEP.

List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Źródło:
tvn24.pl, "Więź"

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Po śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego jego fotel przejął tymczasowo pierwszy wiceprezydent Mohammad Mochber. Zgodę na to wyraził Najwyższy Przywódca ajatollah Ali Chamenei, który sprawuje w kraju realną władzę. Sam Raisi był czołowym kandydatem do przejęcia stanowiska Chameneiego. Co czeka Iran w tej sytuacji w najbliższych tygodniach i miesiącach?

Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Iran po katastrofie. Co teraz? Najwyższy Przywódca podjął pierwszą decyzję

Źródło:
Reuters, BBC, Al-Dżazira, TVN24, PAP

Andrzej Duda złożył kondolencje Irańczykom po śmierci ich prezydenta w katastrofie lotniczej. "Polacy, doświadczeni katastrofą polskiego samolotu w Smoleńsku, znają uczucie szoku i pustki, jakie w ludzkich sercach i w państwie pozostaje po nagłej utracie elity politycznej" - napisał. Kondolencje do Teheranu napłynęły również od szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, z Japonii i z Indii.

Duda "ze szczególnym zrozumieniem" łączy się z Irańczykami "w modlitwie i żalu" po śmierci prezydenta Raisiego

Duda "ze szczególnym zrozumieniem" łączy się z Irańczykami "w modlitwie i żalu" po śmierci prezydenta Raisiego

Źródło:
PAP, Reuters

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Gdański policjant zatrzymał dwóch mężczyzn, którzy sprzedawali na targowisku amunicję do broni palnej. 41- i 52-latek usłyszeli zarzuty usiłowania handlu amunicją bez wymaganego zezwolenia. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Sprzedawali amunicję na targowisku. Grozi im do 10 lat więzienia

Sprzedawali amunicję na targowisku. Grozi im do 10 lat więzienia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W województwie warmińsko-mazurskim w ciągu zaledwie dwóch dni w marcu znalezione zostały trzy balony. Jako że do ich czasz przyczepione były skrzynki z napisami cyrylicą, istniało podejrzenie, że mogły to być urządzenia szpiegowskie. Biegli stwierdzili jednak co innego, a prokuratura umorzyła sprawę.

Znaleziono balony z cyrylicą. Wiadomo, do czego służyły

Znaleziono balony z cyrylicą. Wiadomo, do czego służyły

Źródło:
PAP

Co najmniej 11 rosyjskich żołnierzy zostało postrzelonych przez własnych kompanów w ciągu dwóch dni - wynika z informacji brytyjskiego resortu obrony. Według Londynu takie przypadki są częste ze względu na "kombinację niskiego morale, nadużywania alkoholu, a także napięć etnicznych".

Rosjanie na froncie do siebie strzelają. Brytyjski resort obrony: znajdują sporo powodów, by to robić

Rosjanie na froncie do siebie strzelają. Brytyjski resort obrony: znajdują sporo powodów, by to robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mężczyzna, który pobił Steve'a Buscemiego, został w weekend zatrzymany i usłyszał zarzuty napaści. Nowojorska policja przekazała amerykańskiej stacji CNN oświadczenie, z którego wynika, że w dniu napaści na aktora 50-latek zaatakował również innego mężczyznę.

Aktor Steve Buscemi pobity na ulicy. Policja zatrzymała sprawcę

Aktor Steve Buscemi pobity na ulicy. Policja zatrzymała sprawcę

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Nie żyje 23-letni wspinacz, poszukiwany przez kilka dni po tym, jak zaginął w Górach Skalistych w Stanach Zjednoczonych - poinformowały władze Parku Narodowego Gór Skalistych. W dniu, w którym wysłał ostatnią wiadomość, przez park przeszły silne burze. Wstępne dochodzenie wykazało, że mężczyzna "spadł z dużej wysokości".

Burza zaskoczyła go w górach, 23-latek "spadł z dużej wysokości"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Policyjne statystyki są alarmujące: po latach poprawy znów rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych. Załamał się pozytywny trend z ostatnich lat, gdy liczby te spadały, a bezpieczeństwo się poprawiało.

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Najbardziej niebezpieczny był kwiecień. Co się dzieje na polskich drogach?

Źródło:
tvn24.pl

W Ukrainie weszła w życie nowa ustawa o mobilizacji. Od teraz w ciągu dwóch miesięcy osoby w wieku poborowym muszą zaktualizować swoje dane m.in. o numer telefonu i adres zamieszkania w wojskowych biurach rejestracji i poboru. Bez tej aktualizacji mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli korzystać z usług konsularnych za granicą.

Weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. "Nikt nie będzie wysyłał świeżaka na pierwszą linię frontu"

Weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. "Nikt nie będzie wysyłał świeżaka na pierwszą linię frontu"

Źródło:
tvn24.pl

Publiczność w Cannes bardzo entuzjastycznie przyjęła film "Horyzont. Rozdział 1" w reżyserii Kevina Costnera i nagrodziła go - jak zmierzono - siedmioma minutami owacji na stojąco. Gdy zaczęła skandować imię twórcy, amerykański aktor nie był w stanie ukryć wzruszenia.

Łzy wzruszenia Kevina Costnera w Cannes. Długie owacje po jego nowym filmie "Horyzont. Rozdział 1"

Łzy wzruszenia Kevina Costnera w Cannes. Długie owacje po jego nowym filmie "Horyzont. Rozdział 1"

Źródło:
Variety

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Z najnowszego sondażu Opinia24 dla "Gazety Wyborczej" wynika, że 31 procent pytanych zamierza głosować w wyborach europejskich na Koalicję Obywatelską. Niewiele mniej, 29 procent, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Nowy sondaż partyjny przed eurowyborami. Niewielka różnica między KO a PiS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Fundacja Ex Bono dostała dofinansowanie w wysokości dziewięciu milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości. - Fundacja nie realizowała wcześniej takich projektów, a mimo to wygrała konkurs z bardziej doświadczoną konkurencją - mówił Artur Warcholiński, dziennikarz "Czarno na białym", autor reportażu "Pieniądze za nic" o fundacji Ex Bono.

Dziewięć milionów dla niedoświadczonej fundacji. "Ciekawe jest to, kto tak naprawdę za nią stał"

Dziewięć milionów dla niedoświadczonej fundacji. "Ciekawe jest to, kto tak naprawdę za nią stał"

Źródło:
TVN24

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl