Prawo i Sprawiedliwość opublikowało listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w dziewięciu z trzynastu okręgów wyborczych. Do PE wystartują między innymi Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek, a także posłowie i samorządowcy. Oficjalnie PiS zaprezentuje swoje listy w czwartek na konwencji w Kielcach.
Część kandydatów z list PiS jest już znana - listy zarejestrowanych kandydatów z czterech okręgów zostały opublikowane na stronie PKW. O nazwiskach kandydatów na eurodeputowanych informowali też sekretarze wojewódzcy, a także sami startujący w eurowyborach.
Okręg nr 1
Listę PiS w okręgu pomorskim nr 1 otwiera była szefowa MSZ Anna Fotyga. Drugie miejsce ma były wiceminister kultury Jarosław Sellin, a trzecie - poseł Kazimierz Smoliński. Były rzecznik rządu Piotr Mueller ma czwarte miejsce na liście, kolejne: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marcin Horała, Hanna Foltyn-Kubicka, Dariusz Drelich, Sylwia Wiśniewska i Tomasz Rakowski.
Okręg nr 2
Według nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej, liderem listy nr 2 (kujawsko-pomorskie) będzie europoseł Kosma Złotowski.
Okręg nr 3
Listę PiS w okręgu nr 3 obejmującym woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie otworzy Maciej Wąsik, były wiceszef CBA i MSWiA. Na drugim miejscu jest Karol Karski, obecny europoseł z tego okręgu. Pięć lat temu był liderem listy PiS w wyborach do PE. Za Karskim na liście znaleźli się kolejno: Adam Andruszkiewicz (poseł z Podlasia), Iwona Arent (posłanka z Warmii i Mazur), Olga Semeniuk-Patkowska (posłanka z Warmii i Mazur) i Jacek Bogucki (poseł z Podlasia). Za nimi są była senator PiS, a obecnie radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Bogusława Orzechowska oraz była posłanka PiS, obecnie radna sejmiku województwa podlaskiego - Bernadeta Krynicka. Dwa ostatnie miejsca przypadły: posłowi PiS z Warmii i Mazur Robertowi Gontarzowi i podlaskiemu posłowi PiS Sebastianowi Łukaszewiczowi.
Okręg nr 4
Według nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej liderką listy PiS w okręgu warszawskim będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, a "dwójka" przypadnie Tobiaszowi Bocheńskiemu, który ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy w ostatnich wyborach samorządowych.
Okręg nr 5
Z kolei liderem listy nr 5, obejmującej większość Mazowsza (poza okręgiem warszawskim), ma być europoseł Adam Bielan. Drugie miejsce na tej liście ma otrzymać były prezes TVP Jacek Kurski, który według doniesień początkowo miał otrzymać "jedynkę" w okręgu nr 3.
Okręg nr 6
W okręgu wyborczym nr 6, obejmującym woj. łódzkie, liderem będzie - podobnie jak pięć lat temu - ubiegający się o reelekcję Witold Waszczykowski. Drugie miejsce zajmuje posłanka Joanna Lichocka, od 2016 członkini Rady Mediów Narodowych, trzecie posłanka Anna Milczanowska. Na kolejnych są byli ministrowie w rządzie Zjednoczonej Prawicy – Robert Telus i Waldemar Buda. Wśród kandydatów PiS do PE w tym okręgu są także: były doradca prezydenta Andrzeja Dudy, poseł Paweł Sałek, parlamentarzystka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, poseł Piotr Polak i była radna wojewódzka Ewa Wenderowska. Listę zamyka były już marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber, który w kwietniu został wybrany na radnego sejmiku łódzkiego. Na liście nie ma obecnej eurodeputowanej PiS z okręgu łódzkiego Jolanty Kopcińskiej.
Okręg nr 7
Prezydencki minister Wojciech Kolarski otworzy wielkopolską listę PiS (nr 7) w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Za nim znaleźli się wieloletni europoseł Ryszard Czarnecki i była minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Kolejni na liście są Bartłomiej Wróblewski, Marcin Porzucek, Joanna Szczechowska, Marek Sowa, Katarzyna Rzepecka-Andrzejak, Joanna Haraszczak i Leszek Galemba.
Okręg nr 8
Natomiast były szef MSWiA Mariusz Kamiński otworzy listę w okręgu obejmującym woj. lubelskie (nr 8). Za nim znalazł się wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski, a na trzecim miejscu poseł Dariusz Stefaniuk. Na dalszych miejscach są kolejno posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Anna Baluch, Tomasz Zieliński, aktualna radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Kamila Grzywaczewska, starosta puławski Danuta Smaga i prof. Zbigniew Krysiak. Z ostatniego miejsca wystartuje poseł Jan Kanthak (Suwerenna Polska).
Okręg nr 9
Na Podkarpaciu (okręg nr 9) listę otworzy były szef Orlenu Daniel Obajtek. Za nim znalazł się europoseł Bogdan Rzońca, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i minister sprawiedliwości w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego Marcin Warchoł. Kolejni na liście są Teresa Pamuła, Rafał Weber, Maria Kurowska, Jolanta Sawicka i Ewa Leniart. Na ostatnim miejscu znalazł się były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Okręg nr 10
Z kolei była premier Beata Szydło otwiera listę w okręgu nr 10 obejmującego woj. małopolskie i świętokrzyskie. Kolejne miejsca zajmują zaś: były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk i europoseł Dominik Tarczyński. Następni na liście są: Anna Krupka, Michał Wójcik, Wojciech Skruch, Urszula Rusecka, Jacek Włosowicz, Małgorzata Tlałka-Długosz oraz Marek Pęk.
Okręg nr 11
Według informacji reporterki "Faktów" TVN, na Śląsku listę nr 11 ma otwierać europosłanka Jadwiga Wiśniewska.
Okręg nr 12
Lista PiS w okręgu nr 12, obejmującego województwa dolnośląskie i opolskie, została już opublikowana na stronie PKW. Otwiera ją eurodeputowana Anna Zalewska, na drugim miejscu jest europosłanka Beata Kempa, a dalej: były szef KPRM Michał Dworczyk, Kamil Bortniczuk, Agnieszka Soin, Szymon Pogoda, Grzegorz Peczkis, Krzysztof Mróz, Krzysztof Domagała i Iwona Porowska.
Okręg nr 13
Na stronie PKW została również już opublikowana lista PiS w okręgu nr 13, obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie. Jej liderem jest poseł do PE Joachim Brudziński, na drugim miejscu - eurodeputowana Elżbieta Rafalska. Na tej liście znaleźli się również: Małgorzata Golińska, Jerzy Materna, Artur Szałabawka, Władysław Dajczak, Michał Jach, Małgorzata Gośniowska-Kola, Agnieszka Kurzawa i były wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Źródło: PAP, tvn24.pl