Polska

Tyszka: możemy partyjniakom powiedzieć "wiosna wasza, jesień nasza"

Polska

Stanisław Tyszka o wynikach sondażowych
Stanisław Tyszka o wynikach sondażowychtvn24
wideo 2/35

My się nie poddajemy, wyciągniemy wnioski, będziemy walczyli dalej - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll po zakończeniu głosowania do Parlamentu Europejskiego . Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

WYBORY DO EUROPARLAMENTU - WYNIKI SONDAŻOWE

Stanisław Tyszka, który w wyborach do europarlamentu był "jedynką" na liście Kukiz'15 w Warszawie ocenił, że kampania dla ugrupowania była trudna pod względem finansowym.

- Kampanie partyjne kosztowały po 19 milionów złotych, nasza kosztowała trochę ponad milion złotych - powiedział wicemarszałek Sejmu. Podkreślił, że kampania ruchu Pawła Kukiza była finansowana z dobrowolnych wpłat sympatyków.

Tyszka: my się nie poddajemy

- Poczekamy na oficjalne wyniki wyborów. Wiemy z doświadczenia po wyborach samorządowych, że wyniki exit pollu z wynikami oficjalnymi mogą się mocno różnić. Jeżeli się okaże, że te wyniki zostaną potwierdzone to znaczy, że obywatele wolą żebyśmy zostali w Polsce. My się nie poddajemy, wyciągniemy wnioski, będziemy walczyli dalej - zapowiedział Tyszka. - Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć: wiosna wasza, jesień nasza - podkreślił. Zaznaczył, że Kukiz'15 to pierwszy ruch obywatelski w Sejmie.

"To nie projekt na jedną kadencję"

Posłanka Agnieszka Ścigaj, która otwierała listę Kukiz'15 na Dolnym Śląsku i w Opolskiem, podziękowała za trudną kampanię. - Projekt Kukiz'15 to nie jest projekt na jedną kadencję, to jest projekt prowadzący do zmiany, żeby oddać wreszcie w Polsce władze obywatelom. Ta zmiana przyjdzie - podkreśliła. Lider Demokracji Bezpośredniej Paweł Tanajno, "trójka" Kukiz'15 w Warszawie, podkreślił, że w kampanii ze strony ugrupowania Pawła Kukiza pojawił się silny akcent demokracji bezpośredniej i suwerenności. - Jak na popularność tej idei wśród Polaków obecny wynik Kukiz'15 jest budujący. Myślę, że wszystko co najlepsze jest przed nami i że suwerenność dla obywateli będzie znaczyła coraz więcej. I liczę, że jesienią wynik Kukiz'15 ze sztandarem demokracji bezpośredniej będzie dużo, dużo lepszy i będziemy mieć szansę przywrócić obywatelom suwerenność w Polsce - mówił.

Wyniki exit poll

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość. PiS zdobyło 42,4 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska. Na to ugrupowanie zagłosowało 39,1 proc. ankietowanych. Ostatnie miejsce na podium według sondażu exit poll zajęła Wiosna - partię tę poparło 6,6 proc. badanych. Na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 proc. Te ugrupowania będą uczestniczyły w podziale mandatów.

ZOBACZ > Bezkonkurencyjna Beata Szydło. 10 najlepszych wyników w Polsce

Ugrupowanie Kukiz’15 według sondażu exit poll zdobyło 4,1 proc. głosów. Na Lewicę Razem zagłosowało 1,3 proc. ankietowanych. Na inne ugrupowania - 0,4 proc.

Autor: js//rzw / Źródło: TVN24, PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości