Służby specjalne ostrzegają przed rosyjskim wywiadem. Ministerstwo o "szczególnie niepokojącym" działaniu

Haker Pegasus
Gawkowski o rosnącej liczbie cyberataków w Polsce
Źródło: TVN24 BiS
Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikowały wspólne ostrzeżenie i raport dotyczące działań rosyjskiej służby wywiadowczej GRU na terenie wielu państw, w tym Polski. Działalność ta jest wymierzona głównie w przedsiębiorstwa zaangażowane w transport pomocy do Ukrainy.
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Kluczowe fakty:
  • SKW i ABW opublikowały raport zawierający analizę działalności rosyjskiej służby wywiadowczej na terenie m.in. Polski.
  • Wykazano, że rosyjskie GRU zajmuje się pozyskiwaniem informacji na temat dostaw pomocy i sprzętu do broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy.
  • Rosyjski wywiad przeprowadza cybernetyczne ataki także na infrastrukturę cywilną, w tym przy użyciu prywatnych kamer.

W środę polskie służby specjalne - SKW i ABW - w kooperacji z partnerami z zagranicy opublikowały wspólny raport dotyczący zaangażowania rosyjskiej służby wywiadowczej GRU, której działania wymierzone są przeciwko zachodnim, ukraińskim i polskim firmom logistycznym i technologicznym zaangażowanym w transport wsparcia na Ukrainę.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że celem raportu "jest ostrzeżenie potencjalnych ofiar oraz przekazanie im zaleceń, które pomogą wzmocnić ochronę przed zagrożeniami".

PEŁNY RAPORT SKW I ABW DO PRZECZYTANIA TUTAJ >>>

Służby ostrzegają przed działalnością rosyjskiego wywiadu na terenie Polski

"Cyberprzestrzeń to dziś pole realnej walki o bezpieczeństwo państw. Działania GRU dotyczą instytucji publicznych, firm i obywateli. Musimy mówić o tym głośno, by nikt nie był zaskoczony, gdy padnie ofiarą. Naszym obowiązkiem jest informować, ostrzegać i budować odporność - wspólnie, ponad granicami" - powiedział cytowany w komunikacie resortu Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Jak czytamy w komunikacie, jednostka wojskowa 26165, wchodząca w skład GRU, prowadzi od 2022 roku - od kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę - "kampanię cyberszpiegowską wymierzoną w firmy zaangażowane w pomoc dla Ukrainy". "Chodzi m.in. o przedsiębiorstwa zajmujące się transportem morskim, lotniczym i kolejowym, zarządzaniem ruchem lotniczym, obsługą centrów logistycznych, a także firmy świadczące usługi IT" - doprecyzowano.

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski: Polska jest na cyfrowej wojnie
Źródło: TVN24

Ministerstwo podkreśliło, że "działania te mają zasięg międzynarodowy" oraz że atakowane są podmioty z wielu krajów NATO, w tym z Polski. "GRU pozyskuje informacje o trasach i terminach dostaw, lokalizacjach przeładunku, danych nadawców i odbiorców sprzętu wojskowego. Celem jest zdobycie wiedzy operacyjnej, która może zostać wykorzystana przeciwko Ukrainie i jej partnerom" - wytłumaczono.

Działania GRU opisane zostały jako "zorganizowane i długofalowe". "Włamania pozwalają rosyjskim służbom na zdobycie dostępu do poczty elektronicznej, dokumentów i kont pracowników. W wielu przypadkach atakujący utrzymywali dostęp przez miesiące - bez wzbudzania podejrzeń. Działania były prowadzone z użyciem wiadomości e-mail podszywających się pod znane instytucje oraz z wykorzystaniem znanych luk w oprogramowaniu" - wyjaśniono.

Rosyjski wywiad hakuje kamery

Jako "szczególnie niepokojące" określono przypadki wykorzystania urządzeń cywilnych, w tym prywatnych kamer, bez wiedzy ich właścicieli. Jak czytamy w raporcie, jednostka GRU "podejmuje również próby uzyskiwania dostępu do podłączonych do sieci Internet kamer zlokalizowanych na przejściach granicznych Ukrainy, w celu monitorowania i śledzenia dostaw pomocy", w tym należących do podmiotów i osób prywatnych.

Służby specjalne przewidują, że kampania prowadzona przez GRU będzie kontynuowana i przypominają, że ochrona przed nią jest jednym z ich kluczowych zadań.

Opublikowany przez SKW i ABW raport przedstawia zalecenia, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko skutecznych ataków obcych służb wywiadowczych.

"Rekomendacje dotyczą m.in. wzmacniania ochrony poczty elektronicznej, stosowania silnych haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego, aktualizacji oprogramowania oraz bezpiecznego zarządzania kamerami IP i dostępem zdalnym" - dodano w komunikacie. Raport zawiera także przykłady i szczegółowe opisy metod działania GRU.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: