Jerzy Owsiak chce zabrać sprzęt medyczny do leczenia starszych osób podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy szpitalowi w Pszczynie (woj. śląskie). Jak się okazało, łóżka dla oddziałów geriatrycznych wykorzystywano na oddziale kardiologicznym. - Inaczej sprzęt stałby bezczynnie - tłumaczy takie wykorzystanie sprzętu Jacek Nowakowski, prezes Centrum Dializa S.A., które dzierżawi szpital. Jak dodaje, firma jest gotowa odkupić podarowane łózka.
- Przysłano nam szokujące zdjęcia, na których widać, że nasze łóżka trafiły na oddział kardiologiczny - powiedział w rozmowie z TVN24 Jerzy Owsiak. - Kiedy otrzymaliśmy informację o możliwych nieprawidłowościach w związku ze sprzętem w szpitalu w Pszczynie, natychmiast wysłaliśmy pytanie w tej sprawie - dodał.
WOŚP rusza z kontrolami
- Okazało się, że rzeczywiście sprzęt nie służył starszym osobom, tylko m.in. na oddziale kardiologii. Nie taka była umowa w sprawie przekazania sprzętu. Miał służyć na geriatrii - powiedział Owsiak. - W nadchodzącym tygodniu sprzęt będzie rozesłany do najbliższych szpitali. Teraz jeździmy po całej Polsce i można powiedzieć, że prowadzimy kontrole – dodał Owsiak.
Co na to Jacek Nowakowski, prezes Centrum Dializa SA, które dzierżawi szpital w Pszczynie?
"Inaczej łóżka byłyby niewykorzystane"
Nowakowski w rozmowie z tvn24.pl przyznał, że rozmawiał dziś z Jerzym Owsiakiem i podziękował mu za przekazane łóżka. - Sprzęt jest cały czas wykorzystywany - podkreślił, a przeniesienie czterech łóżek na oddział kardiologiczny tłumaczył "troską o ich prawidłowe wykorzystanie" z pożytkiem dla pacjentów. Gdyby ich nie przeniesiono, "łóżka te byłyby niewykorzystane".
Jak dodał, zaproponował Jerzemu Owsiakowi, że "w przypadku braku zgody WOŚP na takie wykorzystanie przekazanego sprzętu, szpital jest w stanie go odkupić". Umowa darowizny zakładała bowiem używanie łóżek tylko na oddziale geriatrycznym. Tam też znajduje się pozostały przekazany sprzęt, jak kardiomonitory i balkoniki. Na oddziale przebywa aktualnie 2-3 pacjentów. - Jeśli zaistnieje potrzeba hospitalizacji kolejnych pacjentów, to przeniesione łóżka z powrotem się tam znajdą - zapewnił Nowakowski.
Informację o tym, że sprzęt ma zostać przekazany innym szpitalom nazwał "funkcjonującą tylko w mediach". - Jeśli wpłynie do nas pismo od WOŚP z prośbą o przekazanie łóżek innym placówkom, to ją oczywiście spełnimy. Nie będzie z naszej strony żadnych późnień - zapewnił.
Po raz pierwszy dla osób starszych
Podczas tegorocznego 21. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 50,6 mln złotych. W tym roku WOŚP postanowiła profesjonalnie podjąć tematykę związaną z geriatrią. Za pieniądze zakupiła m.in. materace przeciwodleżynowe, regulowane łóżka (z wyposażeniem), ultrasonografy przyłóżkowe, urządzenia do rehabilitacji ruchowej, balkoniki ułatwiające chodzenie, wózki inwalidzkie, pompy infuzyjne i żywieniowe.
Fundacja podkreśla, że w Polsce funkcjonuje 40 oddziałów geriatrycznych wyposażonych w sumie w 750 łóżek. Problemem jest brak lekarzy geriatrów. Z danych WOŚP wynika, że statystycznie jeden geriatra przypada na 125 tys. mieszkańców i 20 tys. osób powyżej 65. roku życia. Obecnie stanowią one 13 proc. społeczeństwa. Na jedną osobę starszą przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym, za 20 lat będzie ich dwie.
Autor: rf//gak / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24