Sikorski: Ukraina potrzebuje Polski wpływowej w Unii Europejskiej, a nie pod pręgierzem

Autor:
akr\mtom
Źródło:
TVN24
Sikorski: Ukraina potrzebuje Polski wpływowej w Unii Europejskiej, a nie pod pręgierzem
Sikorski: Ukraina potrzebuje Polski wpływowej w Unii Europejskiej, a nie pod pręgierzemTVN24
wideo 2/35
TVN24Sikorski: Ukraina potrzebuje Polski wpływowej w Unii Europejskiej, a nie pod pręgierzem

Europoseł i były szef MSZ Radosław Sikorski ocenił w "Tak jest", że "gdyby nie kłótnie z głównymi państwami europejskimi i z instytucjami", to Polska byłaby częścią europejskiego "motoru". - Decyzje co do polityki wobec Rosji i Kijowa zapadałyby w Trójkącie Weimarskim, czyli Polska, Niemcy, Francja - mówił.

Były minister spraw zagranicznych, a obecnie eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski był pytany w "Tak jest" w TVN24 o postawy przywódców Niemiec i Francji wobec wojny w Ukrainie i przyszłość niemiecko-francuskiego europejskiego "motoru".

OGLĄDAJ "TAK JEST" W TVN24 GO >>>

- Gdyby nie kłótnie z głównymi państwami europejskimi i z instytucjami europejskimi, to Polska byłaby dziś częścią tego motoru. Mogliśmy wejść na miejsce Brytyjczyków. Decyzje co do polityki wobec Rosji i Kijowa zapadałyby w Trójkącie Weimarskim, czyli Polska, Niemcy, Francja - ocenił.

Jak mówił Sikorski, "także Ukraina potrzebuje Polski wpływowej w Unii Europejskiej, a nie Polski, która jest pod karami, pod pręgierzem".

Sikorski: Ukraina teraz będzie miała to, co my mieliśmy w latach 90.

Sikorski komentował również przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

- Ukraina teraz będzie miała to, co my mieliśmy w latach 90., czyli taki jasny scenariusz dojścia do stanu ostatecznego, gdzie chcemy być. To nam bardzo ułatwiało reformy w kraju - mówił europoseł. Przyznał, że "wojna oczywiście rujnuje ukraińską gospodarkę, ale jednocześnie stwarza taką ekstraordynaryjną politykę".

- Kanały nadają ten sam program, oligarchowie, politycy współpracują. Więc teraz paradoksalnie można uchwalić mnóstwo rzeczy, które w normalnych czasach byłyby trudne do uchwalenia - ocenił. Wskazywał, że "trzeba po prostu przetłumaczyć na ukraiński i przyjąć jak najszybciej te tysiące ustaw, które stanowią o dorobku prawa europejskiego".

Sikorski: Ukraina teraz będzie miała to, co my mieliśmy w latach 90.
Sikorski: Ukraina teraz będzie miała to, co my mieliśmy w latach 90.TVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości