TVN24 | Polska

Wołodymyr Zełenski o szczegółach rozmowy z Andrzejem Dudą

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ft,
pp/kab,
mtom
Źródło:
PAP, TVN24
Kumoch: trwają rozmowy Zełenski-Duda w Wiśle
Kumoch: trwają rozmowy Zełenski-Duda w WiśleTVN24
wideo 2/5
TVN24Kumoch: trwają rozmowy Zełenski-Duda w Wiśle

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczęli w czwartek dwudniowe konsultacje w Wiśle. Tematem rozmów przywódców jest sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej na Ukrainę. Po południu Zełenski napisał, że "produktywne rozmowy" są w toku.

W czwartek po południu prezydent Ukrainy zamieścił wpis na Twitterze, w którym poinformował o przebiegu rozmów z Andrzejem Dudą. Przekazał, że "produktywne rozmowy" są w toku. Podkreślił, że wraz z polskim prezydentem omówił m.in. wyzwania w sferze bezpieczeństwa, znoszenie przeszkód w sektorze transportu czy wzmacnianie interakcji energetycznych.

Ukraiński prezydent dodał, że uzgodniono też dalszy harmonogram spotkań.

Konsultacje obu prezydentów w Wiśle mają być kontynuowane w piątek.

Kumoch: Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego

Po godzinie 14, po rozpoczęciu rozmów, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch na briefingu prasowym przekazał, że temat rozmów "jest oczywisty". - Sytuacja, która się dzieje wokół ukraińskich granic. Rosyjskie prowokacje i eskalacje powodują olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa znacznej części kontynentu. Polska wspiera Ukrainę i bardzo jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji i sprzeciwia się ustępstwom w tej sprawie. Uważamy, że Ukraina zasługuje na pełne poparcie świata zachodniego - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Te rozmowy potrwają dzisiaj do bardzo późna, będą różne formaty, częściowo będziemy też w nich uczestniczyli. Chcemy, żeby była pełna i jasna koordynacja działań pomiędzy naszymi państwami - dodał Kumoch.

Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda w WiśleMarek Borawski/KPRP

Soloch: wsparcie Ukrainy to jeden z priorytetów polityki prezydenta Dudy

Wcześniej szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podkreślał, że wsparcie Ukrainy to jeden z priorytetów polityki prezydenta Dudy. - Będziemy chcieli poznać perspektywę strony ukraińskiej co do możliwego rozwoju wydarzeń w najbliższych dniach, ale i w dłuższym okresie - dodał.

Soloch poinformował, że prezydenci będą także rozmawiać "o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym". - Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego - zaznaczył.

Według szefa BBN prezydenci Duda i Zełenski odniosą się także do ostatnich rozmów, jakie odbywały się w formacie bilateralnym i sojuszniczym. - Przypomnę, że w środę prezydent Zełenski rozmawiał z szefem Departamentu Stanu USA Antonym Blinkenem. Wizyta tak wysokiego przedstawiciela administracji w Kijowe to przede wszystkim bardzo mocny sygnał wsparcia Ukrainy ze strony USA. Intensywne konsultacje na forum sojuszniczym i unijnym prowadzi także Polska - powiedział.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do PolskiTwitter/@ADeshchytsia

Biuro prezydenta Ukrainy napisało w mediach społecznościowych, że "szefowie państw przeprowadzą szereg spotkań w formacie w cztery oczy oraz w szerokim składzie i omówią pełne spektrum ważnych dla obu krajów spraw i wspólnych wyzwań". "Głównym tematem pozostaje kwestia bezpieczeństwa" - dodano.

Rosyjskie wojsko przy granicy z Ukrainą

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 roku. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Autor:ft, pp/kab, mtom

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości