Od 1 czerwca przeciw HPV zaszczepiono w Polsce ponad 5,1 tysiąca dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ponad 11 tysięcy dzieci jest zarejestrowanych na szczepienie.
Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi sześć miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej. W 2023 roku szczepienia obejmują dzieci urodzone w 2010 i 2011 roku.
"W programie darmowych szczepień przeciw #HPV szczepionkę przyjęło już ponad 5,1 tys. 12 i 13-latków. Do szczepienia zarejestrowanych mamy jeszcze ponad 11 tys. dzieci” – napisał w czwartek na Twitterze szef MZ.
"Zachęcam do rejestracji - mamy na dziś wolnych ok. 70 tys. terminów w Poznaniu i szczepionki w zapasie" – dodał minister.
Jak zapisać na szczepienie?
Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii. Szczepienia są bezpłatne.
Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi głównie drogą płciową.
Eksperci podnoszą, że szczepienie przeciw HPV w wieku nastoletnim to najskuteczniejsza forma profilaktyki. Zapobiega nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Freedomz/Shutterstock