Willa plus i pytania do Przemysława Czarnka o aneksy do umów. "Wyraźnie widać, że minister czegoś się boi"

Źródło:
TVN24
Lubnauer: każdy pieniądz, który wydaje minister Czarnek, powinien być wydawany w sposób jawny
Lubnauer: każdy pieniądz, który wydaje minister Czarnek, powinien być wydawany w sposób jawny
TVN24
Lubnauer: każdy pieniądz, który wydaje minister Czarnek, powinien być wydawany w sposób jawnyTVN24

Jeśli minister Przemysław Czarnek chce utajniać jakieś informacje, to powinien przenieść się do sektora prywatnego, a nie zajmować się pieniędzmi publicznymi - mówiła w piątek w Sejmie Katrzyna Lubnauer (KO). Wraz z Krystyną Szumilas (KO) domaga się od szefa MEiN informacji na temat aneksów do umów dotyczących programu willa plus, w ramach którego wielomilionowe dotacje trafiły do fundacji powiązanych z PiS. Resort przekonuje, że "wszystko jest transparentne".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował 7 lutego w Sejmie, że fundacje dofinansowane w ramach programu nazywanego willa plus podpisały aneksy uniemożliwiające zbycie zakupionych za dotację nieruchomości przez 15 lat. Na stawiane pytania, które to fundacje, do dziś nie odpowiedział. Pięć organizacji potwierdziło tvn24.pl, że dostały do podpisania aneksy, ale one również nie chcą mówić o szczegółach i odsyłają do ministerstwa.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE WILLI PLUS >>>

O sprawę dopytują między innymi posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas. Podczas kontroli poselskich 10 i 22 lutego usłyszały, że urzędnicy nie mogą przekazać im dokumentów, o które wnioskowały, bo w resorcie trwa kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Nie jest to jednak akcja wprost dotycząca programu willa plus, lecz standardowa kontrola budżetowa. 

Obie posłanki podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie zarzuciły ministrowi Czarnkowi utajnianie informacji, które ich zdaniem powinny być publicznie dostępne.

Lubnauer: każdy pieniądz, który wydaje Czarnek, powinien być wydawany w sposób jawny

- Jako minister edukacji i nauki pan Czarnek odpowiada za finanse publiczne przeznaczone na edukację, w związku z tym każdy pieniądz, który wydaje, powinien być wydawany w sposób jawny - argumentowała posłanka Nowoczesnej i wiceprzewodnicząca klubu KO Katarzyna Lubnauer. 

Dodała, że wraz z posłanką PO i byłą minister edukacji narodowej Krystyną Szumilas chciały dowiedzieć się, "jak były wydawane pieniądze na willa plus, jak wygląda umowa i jak wyglądają aneksy". - Minister Czarnek mówi, że nie będzie nam przekazywał informacji, ponieważ według niego te informacje nie powinny być w rękach publicznych, nie powinny być w rękach posłów - twierdziła Lubnauer. 

- My mu odpowiadamy dość ostro. Jeśli minister Czarnek chce utajniać jakieś informacje, to powinien przenieść się do sektora prywatnego, a nie zajmować się pieniędzmi publicznymi - oceniła posłanka. Zapowiedziała kolejne próby uzyskania dostępu do dokumentów.

Lubnauer powiedziała, że MEiN nie tylko "odmawia dziennikarzom dostępu do informacji publicznej", ale i kłamie. - Minister Czarnek kłamał w swoim piśmie, jeśli chodzi między innymi o informacje dotyczące rzeczoznawców, bo to są informacje dotyczące ekspertów, bo to są informacje z dokumentów oficjalnych, z rozporządzeń. Minister Czarnek mówił, że ujawniamy nazwy fundacji. One od początku powinny być, część z nich była, w dokumentach na stronie ministerstwa. W tej chwili, dzięki naszej interwencji, są już wszystkie - mówiła posłanka. 

- Nie przerwiemy naszej pracy, będziemy dochodzić do tego, jak są wydawane pieniądze publiczne - zapewniła. 

Szumilas: wyraźnie widać, że pan minister czegoś się boi

Szumilas mówiła, że posłanki chciały się "dowiedzieć, jak wyglądają zapisy dotyczące 15-letniego okresu trwałości projektu, bo to jest istotne, na co te organizacje będą mogły wykorzystywać wille plus, czy będą mogły na nich zarabiać, czy będą tam rzeczywiście uczniowie, w jaki sposób pan minister Czarnek zabezpieczył, że te wille rzeczywiście będą przez 15 lat służyły edukacji".

Według niej "wyraźnie widać, że pan minister czegoś się boi". - Boi się ujawnienia dokumentów, nie chce, żeby te dokumenty zostały przedstawione nie tylko przez posłów, ale również przez tych, którzy są zobowiązani do patrzenia władzy na ręce, a więc przez media - kontynuowała. - Chciałyśmy jeszcze od pana ministra otrzymać informacje o tym, na jakiej podstawie, mimo negatywnych opinii komisji, podjął opinie pozytywne. Dlaczego te wnioski, które z negatywną opinią zostały mu przekazane, skierował do realizacji - dodała Szumilas. 

Lubnauer opublikowała na Twitterze pismo skierowane do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Posłanki zwróciły się w nim o udostępnienie do 9 marca wnioskowanych dokumentów.

Odpowiedź MEiN: nikt niczego nie odmawia

W reakcji na wpis posłanki KO resort edukacji odparł, że "nikt niczego nie odmawia". "Wszystko jest transparentne. Otrzymały Panie wszystko, o co prosiły, do rozpoczęcia kontroli służb, w tym NIK. Po drodze naruszając dobro osób trzecich, przez nieuprawnione udostępnienie dokumentów. Po zakończeniu kontroli zapraszamy ponownie" - napisało MEiN.

Autorka/Autor:momo, akr//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP