Do przyjęcia przez Sejm ustawy anty-TVN odniosło się w czwartek Foreign Press Association w Londynie - najstarsze stowarzyszenie dziennikarzy na świecie. Jak napisano w oświadczeniu, nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest "bardzo niepokojąca i stanowi realne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce".
Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną ustawą anty-TVN. Poparło ją 228 posłów, przy 216 głosach przeciw oraz 10 głosach wstrzymujących się. Nowe przepisy, których projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, w zgodnej opinii komentatorów wymierzone są w niezależność stacji TVN. Przeciwko zmianom w ustawie medialnej zaprotestowało wielu dziennikarzy, polityków i instytucji.
Oświadczenie Foreign Press Association w sprawie lex TVN
Oświadczenie w sprawie ustawy anty-TVN wydało w czwartek Foreign Press Association w Londynie. Przekazała je korespondentowi "Faktów TVN" Maciejowi Worochowi prezes stowarzyszenia Kate McCure.
"Proponowana przez Polskę ustawa medialna jest bardzo niepokojąca i stanowi realne zagrożenie dla wolności słowa w Polsce. Wolność mediów, którą wyznają nowoczesne, demokratyczne narody, musi być broniona. Mamy nadzieję, że ten projekt zostanie odrzucony przez polską izbę wyższą, ponieważ stanowi on szkodliwy precedens dla wolności mediów w kraju, który w ostatnich latach odnotował już spadek w rankingu World Press Freedom Index" - napisano w oświadczeniu.
FPA zostało założone w 1888 roku w Londynie i zrzesza korespondentów oraz przedstawicieli mediów z całego świata w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Jak napisano na oficjalnej stronie stowarzyszenia, jest ono pierwszym i najstarszym takim stowarzyszeniem na świecie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24