Polska

"Wiedzą, co znaczy służba obywatelom, ciężka praca". Kopacz przedstawiła nowych ministrów

Polska

Nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz
tvn24Nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz

Nowym ministrem zdrowia zostanie prof. Marian Zembala, ministrem skarbu Andrzej Czerwiński, a sportu Adam Korol - poinformowała na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu podała także, że koordynatorem ds. służb specjalnych będzie Marek Biernacki, wiceministrem gospodarki Anna Nemś, a środowiska Dorota Niedziela.

Ewa Kopacz tuż przed podaniem nazwisk nowych rządzących powiedziała: - Każda z tych osób, które będę prezentować, wie, co znaczy służba obywatelom, ciężka praca, znajomość problemów zwykłych ludzi.

Następnie poinformowała, że nowym ministrem zdrowia będzie prof. Marian Zembala - lekarz, kardiochirurg, transplantolog i kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Jak podkreślała premier, Zembala wraz z prof. Zbigniewem Religą stworzył i rozwinął w Zabrzu nowoczesną polską chirurgię. Jest ponadto pionierem transplantacji płuc w Polsce.

Ministrem skarbu będzie Andrzej Czerwiński - samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł poseł IV, V i VI kadencji, specjalista w dziedzinie energetyki. Obecnie przewodzi komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych.

Adam Korol będzie natomiast nowym ministrem sportu. Kopacz tłumaczyła, że ze sportem związany jest od 13. roku życia. Był wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, mistrzem olimpijskim z igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Kopacz poinformowała ponadto, że sekretarzem stanu w KPRM i koordynatorem służb specjalnych będzie Marek Biernacki - poseł III, V i VI kadencji. W latach 1999–2001 był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, w latach 2013–2014 ministrem sprawiedliwości. Od września 2014 roku jest m.in. przewodniczącym sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Kobiety w ministerstwach

Wiceministrem gospodarki będzie Anna Nemś, a wiceministrem środowiska Dorota Niedziela.

Pierwsza z nich - jak mówiła Kopacz - jest działaczką samorządową, przedsiębiorcą i politykiem. Była też wiceprezydentem Zawiercia. Nemś to posłanka na Sejm VII kadencji, absolwentka wydziału handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Z kolei Dorota Niedziela to absolwentka wydziału medycyny weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, lekarka weterynarii, od początku kadencji aktywny członek komisji ochrony środowiska, aktywna na forum europejskim. - Osoba, która zaznaczyła swoją obecność i merytoryką i zaangażowaniem ws. ochrony klimatu - mówiła Kopacz.

Kopacz: będziemy zabiegali o zaufanie

Kopacz na zakończenie spotkania z mediami zwróciła się do Polaków. - Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali - powiedziała premier.

Zmiany w rządzie to następstwo ujawnienia akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej. W środę z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostał szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski.

[object Object]
Minister obrony narodowej, szef MSZ, marszałek. Polityczna droga Sikorskiego tvn24
wideo 2/20

Autor: db\mtom / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości