"Dlatego trzeba wygrać wybory". Liderzy opozycji i byli prezydenci razem na konferencji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkichZDJĘCIA ORGANIZATORA
wideo 2/10
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkichTVN24

We wtorek przy okazji konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski", odbyło się spotkanie liderów opozycji, w którym udział wzięli Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Wydarzenie zainicjowali byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. - Nie przewidywaliśmy, że ta dyskusja wypadnie w takim momencie, kiedy od 6 miesięcy trwa rosyjska agresja na Ukrainę - powiedział Kwaśniewski. - Każda okazja jest dobra do rozmawiania ze sobą nawzajem o współpracy - stwierdził Komorowski. - Udało nam się uniknąć tej najwyższej ceny. Ukraina, niestety, musi ją płacić - mówił Tusk.

Pretekstem do spotkania liderów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Lewicy oraz Polski 2050 jest zaproszenie ich przez byłych prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego do udziału w konferencji "Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - rola Polski" z okazji 25. rocznicy rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO, odbywającej się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie.

W przedsięwzięciu wzięli udział byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, ambasador USA Mark Brzezinski, liderzy opozycji, w tym Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Jarosław Gowin, a także eksperci od bezpieczeństwa.

Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich

- Nie przewidywaliśmy, że ta dyskusja wypadnie w takim momencie, kiedy od 6 miesięcy trwa rosyjska agresja na Ukrainę i sprawa NATO, sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich, dla naszej przyszłości i - jak sądzę - będzie jednym z głównych tematów kampanii wyborczej, która już w istocie się rozpoczęła - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, otwierając wtorkową konferencję.

Jak stwierdził, "w gruncie rzeczy to miejsce wymarzone" na taką dyskusję. - Jestem niezwykle rad, że liderzy partii opozycyjnych, środowisk demokratycznych przyjęli to zaproszenie i będziemy mieli okazję wysłuchać ich poglądów w tych kwestiach i - jak wierzę - zobaczyć, jak bliskie te poglądy są siebie, czyli dają wielkie możliwości tworzenia pewnej wspólnoty programowej i wspólnoty działania w przyszłości tych środowisk - mówił Kwaśniewski.

- Mieliśmy przez lata przekonanie, że sama obecność w NATO jest już wystarczającym czynnikiem odstraszającym, że artykuł 5. - "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" - jest na tyle mocnym, że nie będziemy zagrożeni. 24 lutego pokazał, że jednak nie jest aż tak dobrze - powiedział były prezydent RP.

Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkich
Kwaśniewski: sprawa bezpieczeństwa staje się zasadnicza dla nas wszystkichTVN24

Jak ocenił, "dzisiaj stan bezpieczeństwa to jest kwestia otwarta, bo zagrożona przez politykę rosyjską, politykę Putina, poprzez agresję na Ukrainę, której finału trudno spodziewać się szybko". - NATO staje się więc nie tylko teoretycznym czynnikiem odstraszania, ale praktycznym elementem naszego bezpieczeństwa - oświadczył.

Kwaśniewski podkreślił, że "NATO musimy potraktować jako filar naszego bezpieczeństwa". - A więc trzeba dbać o jedność NATO i unikać wszystkich elementów, które mogą nas wewnętrznie konfrontować czy dezintegrować, pamiętając o tym, że Rosja nie będzie szczędziła starań, by do takiego osłabienia wewnętrznego NATO doszło - zauważył.

Powiedział również, że trwający konflikt ukraińsko-rosyjski to "konflikt na wieki". - Dzisiaj najważniejsze jest to, byśmy wsparli jako NATO Ukrainę, która ma szansę odzyskać swoje terytoria i ma szansę odnieść sukces. Do tego potrzeba naszego politycznego wsparcia i ogromnego wysiłku militarnego - zaznaczył.

Komorowski: każda okazja jest dobra do rozmawiania ze sobą nawzajem o współpracy

- Dzisiejsza rozmowa będzie się odbywała w kontekście naszej troski o przyszłość naszej ojczyzny, w rozumieniu nie tylko militarnym, nie tylko zagrożeń bezpieczeństwa i istnienia państwa, ale również zasad jego funkcjonowania. Mam na myśli także perspektywę czysto polityczną, wyborczą - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że "każda okazja jest dobra do rozmawiania ze sobą nawzajem o współpracy, zbliżeniu, porozumieniu, znalezieniu tego, co łączy". - Niewątpliwie taka okazja, jak wspomnienie niełatwej drogi Polski do NATO, jest okazją bardzo dobrą do rozmawiania także o tym, co dzisiaj może łączyć środowiska demokratyczne w myśleniu wspólnym o bezpieczeństwie ojczyzny, Europy i świata - stwierdził.

Jak mówił, to, że w 1999 roku "daliśmy radę" i dołączyliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to "dobry prognostyk". - Mam przed oczami (Bronisława) Geremka, który podpisuje w imieniu Polski, jako ten dobry syn ojczyzny, który spełnił swój obowiązek, podpisuje się pod traktatem waszyngtońskim. Wiem, że to było marzenie jego życia, ale także marzenie całego pokolenia ludzi Solidarności. To marzenie zostało zrealizowane. Chciałbym, żeby dla nas to było otuchą i zachętą do kontynuowania starań o to, by Polska była lepsza i bezpieczniejsza - oświadczył Komorowski.

Tusk: wielkie polityczne przełomy wymagają poświęcenia i determinacji

Były premier, przewodniczący PO Donald Tusk rozpoczął swoje wystąpienie, przywołując słowa zawarte w preambule do Traktatu Północnoatlantyckiego, w którym napisano, że zachodnie narody zjednoczyły się, ponieważ są "zdecydowane ochraniać wolność, wspólne dziedzictwo i cywilizację swych narodów, oparte na zasadach demokracji, wolności jednostki i rządów prawa". - To nie jest slogan - przekonywał. W tym miejscu wspomniał o Lechu Wałęsie, nazywając go jednym z "ojców założycieli polskiej obecności w NATO". - Jego wysiłek i bohaterstwo stały się fundamentem naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim - stwierdził.

- Nikomu nic nie należy się za darmo. Wielkie rzeczy, wielkie polityczne przełomy, takie jak przystąpienie Polski do NATO, jak odzyskanie niepodległości, wymagają poświęcenia i determinacji. Nam nikt niczego nie dał. Bez wysiłku i pełnego zjednoczenia wokół ważnych spraw nie byłoby tej pięknej polskiej historii - podkreślił Tusk.

Jak mówił, "historia ostatnich lat na wschód od polskiej granicy, historia dramatycznej konfrontacji między Rosją a Ukrainą pokazuje z nadzwyczajną dobitnością, że także w przypadku Ukrainy nikt niczego temu państwu za darmo nie dał i nie da". - Bohaterstwo Ukraińców szczególnie widoczne w ostatnich miesiącach w czasie agresji rosyjskiej nie zostawia żadnych wątpliwości cywilizowanemu zachodniemu światu, po której stronie jest racja - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

- Każdy, kto był w Ukrainie, w Kijowie, w Donbasie w ostatnich kilku latach i miesiącach i rozmawiał z Ukrainkami i Ukraińcami, dobrze wie, że Ukraina rozumie dzisiaj jak mało kto na świecie, że opór stawiany Rosji to także wielki bój o wartości. Oni nie mają żadnych wątpliwości, czego pragną jako ostatecznego finału tej wojny - chcą być w Unii Europejskiej i chcą być w NATO - zauważył.

Dodał, że Ukraińcy "dobrze rozumieją, że atak Putina na Ukrainę to nie tylko atak na suwerenność Ukrainy, ale także atak na te wszystkie fundamenty świata Zachodu w sensie politycznym, do którego Ukraina także chce przynależeć i za który jest gotowa zapłacić najwyższą cenę, tak jak w jakimś momencie naszej historii i my byliśmy zdecydowani".

Tusk: Bohaterstwo Ukraińców nie zostawia żadnych wątpliwości cywilizowanemu zachodniemu światu, po której stronie jest racja
Tusk: Bohaterstwo Ukraińców nie zostawia żadnych wątpliwości cywilizowanemu zachodniemu światu, po której stronie jest racja TVN24

- Dzięki historycznym zbiegom okoliczności, mądrości liderów politycznych, udało nam się uniknąć tej najwyższej ceny. Ukraina, niestety, musi ją płacić. Tym większe dla nas wszystkich zobowiązanie, by wesprzeć Ukrainę wszystkimi dostępnymi środkami. Powinniśmy głośno i codziennie domagać się od wszystkich uczestników politycznej cywilizacji Zachodu, cywilizacji wolności, by Ukraina wyszła z tej wojny zwycięsko. Bo chodzi o demokrację, o nasze wspólne dziedzictwo, o wolność, w tym wolność jednostki i rządy prawa - oznajmił Tusk.

Według byłego premiera "zadaniem liderów opozycji demokratycznej w Polsce dzisiaj jest jasne i twarde postawienie tych kwestii: rządów prawa, wolności jednostki, tego wszystkiego, o co Ukraińcy walczą dzisiaj, płacąc daninę krwi, jedność NATO, jedność i pełna integracja Unii Europejskiej". - To są wszystkie cele, co do których nie ma między nami różnic - przekonywał.

Wezwał przedstawicieli opozycji do pełnej determinacji we współpracy, aby "wyeliminować z polskiego życia publicznego wszystkie niebezpieczne fenomeny, które tę literkę "Z" mają jako swój emblemat". - My także mamy swoje zadanie w tej konfrontacji między politycznym Wschodem, autorytaryzmem, pogardą dla człowieka i mniejszości, a tym naszym światem - stwierdził Tusk.

- Polacy wybaczą nam różnice, które pojawiają się od czasu do czasu w wielu kwestiach, ale jeśli nasze zwycięstwo - w które głęboko wierzę - nie będzie oznaczać wspólnej determinacji przeciwko temu wszystkiemu, co Polskę, Europę, świat Zachodu chce pogrążyć w chaosie, dezorientacji, niepewności, to wtedy będziemy wstydzić się do końca życia - przestrzegł lider PO.

Czarzasty: oś Kijów-Warszawa powinna być obok osi Paryż-Berlin drugim napędem Unii Europejskiej

- To ważne spotkanie, że jesteśmy w jednym miejscu i o jednym czasie. Słowo "dogadać się" od soboty było w naszym kraju odmieniane przez wszystkie czasy i osoby. Myślę, że trzeba się w to wsłuchać i wyciągać rozsądne wnioski - powiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący Nowej Lewicy.

Podkreślił, że "bezpieczeństwo Polski jest wielowymiarowe". - Wymiar militarny zapewnia nam sojusz z USA i członkostwo w NATO, ale bezpieczeństwo to również przynależność do Unii Europejskiej, gdzie Polska powinna przestać być problemem, a powinna stać się dostarczycielem rozwiązań problemów, z jakimi boryka się Unia - mówił.

Według niego "Unia Europejska to wspólnota przyjaznych narodów". Czarzasty powiedział, że "przyszły rząd musi skończyć z polityką szczucia na Brukselę i na jeden czy drugi naród, ale Polacy i partnerzy na Zachodzie muszą być świadomi, że przyszły polski rząd będzie wolny od PiS-owskich obsesji, ale będzie też ściśle realizował polską rację stanu w polityce wschodniej, klimatycznej, energetycznej". - W sprawach polskiej racji stanu nie będziemy się cofać - powtórzył.

Czarzasty: przyszły rząd musi skończyć z polityką szczucia na Brukselę
Czarzasty: przyszły rząd musi skończyć z polityką szczucia na BrukselęTVN24

Jak przekonywał, "bezpieczeństwo Polski to silna i niepodległa Ukraina". Jego zdaniem Ukraina to państwo, z którym Polska "powinna nadać w najbliższych dekadach nowy impet Unii Europejskiej. - Oś Kijów-Warszawa powinna być obok osi Paryż-Berlin drugim napędem Unii Europejskiej - przekonywał.

Czarzasty wyjaśnił także, jak rozumie pojęcie bezpieczeństwo. - Bezpieczeństwo to odpowiedzialne państwo, które nie zostawia obywateli samych sobie w czasach kryzysu, państwo świadczące nowoczesne usługi publiczne i dbające finansowo o tych, którzy te usługi świadczą: nauczycieli, pielęgniarki, urzędników. Bezpieczne państwo to państwo poważne i odpowiedzialne, takie, gdzie władza nie szczuje jednych obywateli na drugich, nie tworzy teorii spiskowych i nie wykorzystuje niezabliźnionych ran do zbijania kapitału politycznego. To państwo praworządne o stabilnym systemie prawnym i niepodważalnych wyrokach sądowych. To karanie osób odpowiedzialnych za zdradę publicznych pieniędzy. Bezpieczeństwo to wolne media i niezależna kultura, to odpowiedzialna polityka klimatyczna - wymieniał lider Lewicy.

Kosiniak-Kamysz: odbudowa wspólnoty narodowej to jest dziś zadanie numer jeden

- Spotkanie, które w swym założeniu ma mówić o bezpieczeństwie, o Polsce w NATO, o wyzwaniach stojących przed Polską w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą staje się też okazją do dyskusji, jak w przyszłości rządzić Polską - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Podkreślił, że "wolność, ochrona cywilizacji, naszych wartości, jednostki, rządy prawa są wspólnym mianownikiem dla nas wszystkich", nie tylko dla formacji politycznych, ale także dla Polaków. - Bo najważniejszy jest ten, kogo reprezentujemy. My jesteśmy od tego, by zapewnić mu bezpieczeństwo - zaznaczył. Jak wyznał, nie ma poczucia, że Polska jest dziś bezpieczna. Powiedział, że powodem tego jest "niespełnianie fundamentalnych zasad gwarantujących bezpieczeństwo".

Jego zdaniem "odbudowa wspólnoty narodowej to jest dziś zadanie numer jeden". - Tego nie zrobią rządzący. Nie jest to możliwe pod rządami tych, którzy rozsiewają chorobę nienawiści. Dlatego trzeba wygrać wybory. Niezależnie w jakich blokach pójdziemy, to trzeba przywrócić elementarne poczucie bezpieczeństwa, zaczynając od odbudowy wspólnoty narodowej - podkreślił szef ludowców.

Jako kolejne filary bezpieczeństwa lider PSL wymienił też silną armię oraz mocną pozycję Polski w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

Kosiniak-Kamysz: nie mam poczucia, że Polska jest dziś bezpieczna
Kosiniak-Kamysz: nie mam poczucia, że Polska jest dziś bezpiecznaTVN24

Hołownia: jak nie jesteś przy stole, to kończysz w karcie dań

Szymon Hołownia powiedział, że w obliczu rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie tylko powinny cechować nas święte oburzenie, publicystyczne wzmożenie, kolejne polityczne rady, ale powinniśmy z zimną, żelazną precyzją zastanowić się, co zrobić, żeby to bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO promieniowało na Ukrainę i żeby za chwilę to Ukraina była wschodnią flanką NATO, której bezpieczeństwo będziemy wspólnie budować".

Jak zaznaczył, pierwsza rzecz, którą będzie musiał wprowadzić nowy rząd, to porządek. - Ja nie ma wrażenia, że dzisiaj podejściem do kwestii bezpieczeństwa narodowego, do kwestii rozbudowy potencjału Polskich Sił Zbrojnych rządzi jakikolwiek porządek - stwierdził.

Druga rzecz, o której wspomniał to obecność Polski w sojuszach i utrwalenie prawdy o tym, że "jak nie jesteś przy stole, to kończysz w karcie dań". - My musimy przy tym stole dzisiaj twardo się znaleźć, wrócić na to miejsce, które nam się należy. Europa dzisiaj z naszym udziałem musi stać się również obronnym sojuszem, który będzie sam zdolny do kreowania obronnego potencjału poprzez wspólne myślenie, poprzez wspólny przemysł obronny, żebyśmy co chwila nie musieli oglądać się na Stany Zjednoczone - mówił lider Polski 2050.

Hołownia: powinniśmy z zimną precyzją zastanowić się, co zrobić, żeby to bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO promieniowało na Ukrainę
Hołownia: powinniśmy z zimną precyzją zastanowić się, co zrobić, żeby to bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO promieniowało na UkrainęTVN24

Gowin o wyzwaniach stojących przed Polską w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę

Szef Porozumienia Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że "Ukraina nie przegrywa wojny i jak wszystko wskazuje obroni niepodległość". - To jest wspaniała wiadomość dla całego wolnego świata i dla Polski. Nauczyliśmy się przez ostatnie 30 lat, że rację miał Jerzy Giedroyc, gdy pisał, że suwerenna, integralna terytorialnie i prozachodnia Ukraina to jeden z warunków bezpieczeństwa Polski. Zrozumienie tej prawdy zajęło nam trochę czasu. Nie było to ze względów historycznych rzeczą prostą. Dzisiaj ta prawda jest powszechnie akceptowana - zauważył Gowin.

Odniósł się także do wyzwań stojących przed Polską w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Jest przez cały czas zagrożenie eskalacją wojny, a konkretnie ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej. To ryzyko wydaje się dzisiaj mało realne, ale ono rośnie dzisiaj wraz z porażkami Rosji. Gdyby doszło do tego użycia, świat Zachodu stanie przed pytaniem, czy ulec temu szantażowi. Co więcej, my temu szantażowi jesteśmy poddani już teraz. Nie wolno mu się poddać, nie wolno poddać się w obliczu słów, skoro Ukraina nie poddaje się w obliczu masowych mordów - mówił były wicepremier.

Gowin: Ukraina nie przegrywa wojny i jak wszystko wskazuje obroni niepodległość
Gowin: Ukraina nie przegrywa wojny i jak wszystko wskazuje obroni niepodległośćTVN24

Punkt drugi to - jak wskazał - "przestroga przed brakiem realizmu". - Myślę, że Zachód jako całość znakomicie zdaje egzamin, jakim jest rosyjska agresja na Ukrainę, ale nie powinniśmy ulegać złudzeniom. To nie jest tak, że celem Zachodu jest rzucenie Rosji na kolana. Celem Zachodu jest doprowadzenie do porozumienia, które będzie realizowało interesy ukraińskie - podkreślił.

Mówił również, że obecność Polski w NATO i UE to gwarant naszego bezpieczeństwa. - Obecność polski w Unii Europejskiej to konstruktywny element naszej racji stanu - przekonywał.

Stwierdził również, że Polski "nie stać na bezsensowny konflikt" z naszym zachodnim sąsiadem. - Niemcy to nasz sojusznik w ramach NATO, w ramach Unii Europejskiej, to główny partner gospodarczy w naszym kraju. Z drugiej strony nie możemy przemilczać tego, że Niemcy przez ponad ćwierć wieku prowadziły błędną politykę zagraniczną, o czym dzisiaj w Niemczech mówi się z pełną szczerością. I nie możemy również przemilczeć, że w kwestii Ukrainy stanowisko rządu niemieckiego nie jest takie, jak byśmy oczekiwali - ocenił Gowin.

Hołownia: serce Europy musi przesunąć się w stronę Warszawy

Wcześniej, na porannej konferencji prasowej Szymon Hołownia mówił, że "musimy dzisiaj mieć świadomość tego, że bezpieczeństwo jest rzeczą krytycznie ważną, a nie będzie go, jeżeli nie będzie Polski w sercu Europy". - To serce Europy dzisiaj musi przesunąć się w stronę Warszawy. O tym będę mówił dzisiaj głównie na tej konferencji, wskazując też oczywiście konkretne pola, w których powinniśmy dzisiaj to bezpieczeństwo polskie od wewnętrznej strony wzmocnić - mówił

Zapowiedział, że "ta rozmowa będzie kontynuowana". Przekazał, że w niedzielę na jego zaproszenie do Warszawy przyjedzie 100 europarlamentarzystów z frakcji Renew Europe na "trwającą do środy wizytę, w czasie której będziemy w dziesiątkach spotkań, paneli, warsztatów rozmawiać o tym, co zrobić, aby Polska znów znalazła się w sercu Europy".

- To krytycznie ważne, żeby nie tyko Stany Zjednoczone były gwarantem naszego bezpieczeństwa, tylko żeby Europa była dla nich partnerem - stwierdził lider Polski 2050. Dodał, że rozmowy będą także dotyczyć tego, co zrobić, by artykuł 5. NATO był równie poważnie traktowany i przez USA, i przez Francję i przez Niemcy.

"Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego"

- Mam nadzieję, że to będzie czas naprawdę dobrych rozmów, które doprowadzą do tego, że kiedy już uda się wygrać, przejąć w Polsce władzę, odzyskać ją z rąk ludzi, którzy nie rozumieją, po co władza i odpowiedzialność dzisiaj jest, będziemy mieli krótką drogę do przywrócenia Polsce należnego miejsca w strukturach Unii Europejskiej - oświadczył Hołownia.

Hołownia: serce Europy musi przesunąć się w stronę Warszawy
Hołownia: serce Europy musi przesunąć się w stronę WarszawyTVN24

Czarzasty: to kolejne spotkanie pokazujące chęć konsolidowania liderów opozycji

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty mówił dziennikarzom, że cieszy się, iż wszyscy liderzy przyjęli zaproszenie na wtorkowe spotkanie. Jak zauważył, jest to już czwarte takie spotkanie. - To jest następne spotkanie pokazujące chęć konsolidowania liderów opozycji - podkreślił. Wcześniej były to między innymi rozmowy przy okazji rocznicy uchwalenia konstytucji, a także podpisania umowy z Komitetem Obrony Demokracji ws. kontroli wyborów.

Pytany o swoją sobotnią wypowiedź, że opozycja jest "dogadana, wspólnie planuje przyszłość, wspólnie stworzy rząd i nie da się skłócić" Czarzasty wyjaśnił, że miał na myśli jedynie to, iż celem wszystkich ugrupowań opozycyjnych jest wygrana z PiS, a także utworzenie wspólnego rządu po ewentualnym zwycięstwie. - Wszyscy mówimy o wspólnym rządzie, niektórzy widzą się nawet w tym rządzie - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Czarzasty: Będzie spotkanie liderów. Opozycja jest dogadana
Czarzasty: Będzie spotkanie liderów. Opozycja jest dogadanaTVN24

Jak dodał, toczą się też bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie paktu senackiego. - Jeżeli mamy pakt senacki, który w tej chwili jest w trakcie dogadywania, jeśli jesteśmy dogadani w sprawie wspólnego rządu, to można powiedzieć, że jesteśmy dogadani - ocenił Czarzasty. Zaznaczył, że nie miał na myśli wspólnych list wyborczych do Sejmu. - Uważam, że będzie w stu procentach pakt senacki, natomiast jeśli chodzi o listy wyborcze, każdy ma w tej sprawie swoje zdanie - podkreślił. - Przyjdzie czas, to będzie przełom tego i następnego roku lub wiosna 2023, zrobimy badania i podejmiemy taką decyzję, która będzie dla opozycji najbardziej racjonalna - dodał polityk Nowej Lewicy.

Jego zdaniem dziś nie można powiedzieć więcej niż to, że będzie jedna lista, dwie lub trzy. - Wariant, który będzie najbardziej skuteczny zostanie przez Lewicę poparty - zapowiedział Czarzasty. - My z panem Zandbergiem i panem Biedroniem jesteśmy otwarci na każdą możliwość, która da szanse na odsunięcie PiS od władzy - oświadczył.

Budka: jesteśmy otwarci na dużą wspólną listę

Szef klubu KO Borys Budka podkreślając, że cieszy się z chęci partnerów opozycyjnych do rozmów, dodał, że "nie można dzielić skóry na niedźwiedziu".

- Nie rozmawiamy o podziale stanowisk. Już był kiedyś "premier z Krakowa", był już "premier z Wrocławia". Umówmy się, najpierw trzeba wygrać wybory, a później stworzyć dobry rząd - powiedział Budka.

- Jesteśmy otwarci na dużą wspólną listę, ale bez względu na to, jak to się ukształtuje, dla nas partnerami po stronie opozycji są: ruch ludowy, Lewica oraz Polska 2050 - mówił szef klubu KO dziennikarzom.

Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo Polski to temat szerokiego porozumienia

Według lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza tematem spotkania i debaty, w której będzie brał udział z innymi liderami opozycji będzie agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje dla bezpieczeństwa Polski i polskiej polityki.

- To spotkanie dotyczyć będzie bezpieczeństwa, wojny na Ukrainie i jej wpływu na polską i europejską politykę i organizowane jest na 25. rocznicę rozpoczęcia rozmów o wstąpieniu do NATO - powiedział lider PSL.

Pytany, czy na spotkaniu poruszane będą też inne tematy, na przykład związane ze wspólnymi listami opozycji na przyszłe wybory, szef ludowców odparł, że nie. - Ja jestem zwolennikiem tego, żebyśmy mieli tematy, które są tematami wspólnymi, do których się zgadzamy. I myślę, że bezpieczeństwo Polski to temat szerokiego porozumienia. Więc to będzie dyskutowane, a nie dzielenie skóry na niedźwiedziu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz o politycznych koalicjach na przyszłe wybory: to są dwa bloki
Kosiniak-Kamysz o politycznych koalicjach na przyszłe wybory: to są dwa blokiTVN24

Wstąpienie Polski do NATO

Rozmowy w sprawie wejścia Polski do NATO rozpoczęły się oficjalnie w 1997 roku. W tamtym roku na szczycie NATO w Madrycie podjęto decyzję o zaproszeniu nowych członków, co Polakom zakomunikował ówczesny prezydent USA Bill Clinton, występując wraz z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim na wiecu na Placu Zamkowym w Warszawie 10 lipca 1997 roku.

Polska przystąpiła do NATO 12 marca 1999 roku. Tego dnia w Independence (w stanie Missouri) minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Rzeczpospolita Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim doszło do pożaru dachu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Ogień rozprzestrzenił się już na pobliski budynek i piętro niżej. Na miejscu pracuje 12 zastępów straży pożarnej. Wszystkie osoby zostały ewakuowane z budynków. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar dachu. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek

Pożar dachu. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

O godzinie 14 ma rozpocząć się blok głosowań w Sejmie. Posłowie w punkcie dziewiątym zdecydują w sprawie projektów dotyczących aborcji. Zajmą się czterema wnioskami o ich odrzucenie. W przedostatnim, 13. punkcie bloku głosowań, Sejm zdecyduje w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia tych projektów.

Wnioski o odrzucenie, potem powołanie komisji. Głosowania w sprawie aborcji i ich kolejność

Wnioski o odrzucenie, potem powołanie komisji. Głosowania w sprawie aborcji i ich kolejność

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W nocy ze środy na czwartek w hotelu sejmowym odbyła się głośna impreza z udziałem posłów. Jej hitem miała być przeróbka utworu zespołu Myslovitz, która nawiązuje do skandalu z udziałem Grzegorza Brauna z Konfederacji. - Byłem tam tylko przez chwilę. Czy głośno śpiewałem? Nie - powiedział "Super Expressowi" poseł klubu PiS Kamil Bortniczuk.

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

Źródło:
"Super Express", tvn24.pl

Chciał dawać przykład swojemu synowi, był bardzo zaangażowanym i dobrym ojcem. Pozostawił po sobie wielką pustkę - w rozmowie ze szwedzkimi mediami mówi siostra zastrzelonego w Sztokholmie Polaka. 39-latek w środę zginął na oczach swojego 12-letniego syna. Po śmierci Polaka w miejscu, gdzie doszło do tragedii, gromadzili się ludzie, którzy zapalali znicze i wspominali mężczyznę.

Polak zastrzelony w Sztokholmie. Siostra: chciał dawać przykład swojemu synowi

Polak zastrzelony w Sztokholmie. Siostra: chciał dawać przykład swojemu synowi

Źródło:
Aftonbladet, tvn24.pl

Powołałam zespół, który przygotuje założenia i podstawy programowe do nowego przedmiotu - edukacja zdrowotna - poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że zastąpi wychowanie do życia w rodzinie.

Nowacka zapowiada nowy przedmiot w szkołach. "Zespół przygotuje założenia"

Nowacka zapowiada nowy przedmiot w szkołach. "Zespół przygotuje założenia"

Źródło:
TVN24, PAP

Samochody zderzyły się na autostradzie A1 na wysokości miasta Knurów w województwie śląskim. Nie ma ofiar. Zablokowany jest pas jezdni w kierunku granicy państwa. Przewidywany czas utrudnień to dwie godziny.

Na autostradzie zderzyło się siedem aut. Zablokowany pas w kierunku granicy

Na autostradzie zderzyło się siedem aut. Zablokowany pas w kierunku granicy

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie zespołu szkół w Przasnyszu (Mazowieckie) doszło do rozpylenia gazu. Jego pochodzenie jest na razie nieznane. Uczniowie oraz personel zostali ewakuowani. Sześć osób przetransportowano do szpitala, ale poszkodowanych może być więcej.

W szkole rozpylono gaz. Ewakuowano ponad 300 uczniów

W szkole rozpylono gaz. Ewakuowano ponad 300 uczniów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy jadący przez Łódź i Zgierz muszą liczyć się z ogromnymi utrudnieniami w związku z rolniczymi protestami. W stolicy województwa łódzkiego zablokowane są ważne ulice: Strykowska, Szczecińska, Maratońska i ośmioramienne skrzyżowanie w Nowosolnej. W Zgierzu traktory stanęły na rozwidleniu dwóch ważnych dróg - krajowej 91 z wojewódzką 702.

Protest rolników w Łodzi i Zgierzu. Zablokowane ważne skrzyżowania

Protest rolników w Łodzi i Zgierzu. Zablokowane ważne skrzyżowania

Źródło:
tvn24.pl

W piątek rano na oddanym dwa tygodnie temu moście pieszo-rowerowym w Warszawie pojawili się pracownicy wykonawcy. Jego część została wygrodzona barierkami. W Zarządzie Dróg Miejskich usłyszeliśmy, że trwają drobne prace związane z regulacją śrub w barierkach.

Robotnicy i barierki na nowym moście

Robotnicy i barierki na nowym moście

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

W listopadzie ubiegłego roku David Moothappan, 23-letni rybak ze stanu Kerala w Indiach, znalazł na Facebooku ofertę pracy na stanowisku ochroniarza w Rosji. Oferowana pensja w wysokości 204 tysięcy rubli miesięcznie (równowartość ok. 8700 zł) zrobiła na nim wrażenie. Zaaplikował. Kilka tygodni później znalazł się na froncie pod Donieckiem. Podobne doświadczenia mają inni obywatele Indii - pisze BBC.  

Skusiła ich oferta pracy w Rosji, zostali wysłani na front. Indyjscy rybacy o traumie, jaką przeszli  

Skusiła ich oferta pracy w Rosji, zostali wysłani na front. Indyjscy rybacy o traumie, jaką przeszli  

Źródło:
BBC

Mamy wyniki audytu w służbach, pracujemy nad analizą tych materiałów - powiedział minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak w rozmowie z Wirtualną Polską. Ocenił, że "dla opinii publicznej będzie szokujące, w jaki sposób na prywatne cele wykorzystywano fundusz operacyjny jednej ze służb".

Siemoniak o audycie w służbach: to będzie szokujące

Siemoniak o audycie w służbach: to będzie szokujące

Źródło:
PAP

Nie chowajcie jeszcze ciepłych kurtek do szaf. W pogodzie po weekendzie czeka nas zimowy epizod. Temperatura znacząco spadnie, a ochłodzeniu mogą towarzyszyć opady deszczu ze śniegiem. - Zacznie płynąć zimne, arktyczne powietrze - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Czeka nas "duże zimno". Mogą wrócić opady deszczu ze śniegiem

Czeka nas "duże zimno". Mogą wrócić opady deszczu ze śniegiem

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Debacie sejmowej nad ustawą o aborcji miał towarzyszyć zapowiadany przez Trzecią Drogę wniosek o przeprowadzenie referendum. Nie został jednak złożony, bo kluby PSL i Polski 2050 nie mają wystarczającej liczby podpisów. - Nie jest tajemnicą, że nasi koalicjanci na ten moment nie podzielają naszego pomysłu. Brakuje nam poniżej 5 podpisów - mówi szef klubu Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Trzeciej Drodze brakuje podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie aborcji

Trzeciej Drodze brakuje podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24, RMF FM, Wprost

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej przeszukał gabinet prokurator Ewy Wrzosek. Ma to związek ze śledztwem w sprawie wysyłania pism przez prokurator dotyczących zmian w publicznych spółkach radiowych - ustalił Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl.

Prokuratorzy przeszukali gabinet Ewy Wrzosek

Prokuratorzy przeszukali gabinet Ewy Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

To niewyobrażalne okrucieństwo - oświadczył premier Szwecji, przemawiając w miejscu śmierci 39-letniego obywatela Polski. Pamięć mężczyzny, który został zastrzelony w środę w Sztokholmie po tym, jak zwrócił uwagę grupie młodzieży, uczcili także ministrowie oraz politycy opozycji. - Chłopiec patrzył, jak jego ojciec umiera. Dzwonił do babci i stał tam całkiem sam. Coś jest naprawdę nie tak z niektórymi ludźmi w tym społeczeństwie - powiedział szwagier ofiary.

"Niewyobrażalne okrucieństwo". Premier Szwecji w miejscu śmierci Polaka

"Niewyobrażalne okrucieństwo". Premier Szwecji w miejscu śmierci Polaka

Źródło:
PAP, Euronews

Tragiczny wypadek na terenie zalewu na krakowskim Zakrzówku. 53-letni mężczyzna spadł z klifu o wysokości 20 metrów i wylądował na skalnej półce. Mimo szybkiej reakcji służb, życia mężczyzny nie udało się uratować.

Tragedia nad zalewem. Mężczyzna spadł na półkę skalną z 20 metrów

Tragedia nad zalewem. Mężczyzna spadł na półkę skalną z 20 metrów

Źródło:
tvn24.pl

Leżący od miesiąca na wawerskich mokradłach mały samolot przyciąga gapiów. Bezradność służb i śledczych irytuje właścicielkę maszyny. Zwraca uwagę, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. W czwartek utknął tam nastolatek, któremu musieli pomóc strażacy.

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Chciał zobaczyć z bliska rozbity samolot. Ewakuowali go strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Iran przygotowuje się do bezpośredniego ataku na Izrael, który może nastąpić już w ciągu najbliższych 24-48 godzin - podał w piątek amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na "osobę zaznajomioną ze sprawą".

"Wall Street Journal": Izrael szykuje się na atak Iranu, który może nastąpić w ciągu 24-48 godzin

"Wall Street Journal": Izrael szykuje się na atak Iranu, który może nastąpić w ciągu 24-48 godzin

Źródło:
PAP

Instruktorzy wojskowi i personel ministerstwa obrony Rosji przylecieli do Nigru - podała nigerska telewizja państwowa RTN. Zdaniem agencji Reutera to kolejny znak, że kraj ten buduje bliższe relacje z Moskwą, podobnie jak jego zarządzani przez junty sąsiedzi.

Przylecieli, rozładowali sprzęt. Reuters o kolejnym przyczółku Rosji

Przylecieli, rozładowali sprzęt. Reuters o kolejnym przyczółku Rosji

Źródło:
PAP

Myślę, że z czasem nasi sojusznicy zrozumieją, że wydatek 2 procent PKB na obronność jest nieadekwatny do kosztu potrzebnej modernizacji - wskazał naczelny dowódca wojsk NATO w Europie generał Christopher Cavoli. Ocenił, że "pod względem produkcji amunicji Rosja przewyższa całe NATO stosunkiem 3 do 1".

"Rosja przewyższa całe NATO". Dowódca wojsk o "krytycznej sytuacji"

"Rosja przewyższa całe NATO". Dowódca wojsk o "krytycznej sytuacji"

Źródło:
PAP

Już po wyborach samorządowych nowa krakowska rada miejska przedstawi kolejny projekt strefy czystego transportu. Poprzednią uchwałę uchylił sąd administracyjny. W przekazie Konfederacji takie strefy są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Konfederacja: strefy czystego transportu są niezgodne z konstytucją. Co na to prawnicy?

Źródło:
Konkret24

Sąd Okręgowy w Brnie skazał Daniela Madaráša na dziesięć i pół roku więzienia po tym, jak Słowak zepchnął turystę z murów brneńskiego zamku Špilberk. Cytowany przez czeskie media prokurator podkreślił, że poszkodowany nie zginął "tylko dzięki zbiegowi okoliczności".

Podczas wieczoru kawalerskiego zepchnął turystę z murów zamku. Usłyszał wyrok

Podczas wieczoru kawalerskiego zepchnął turystę z murów zamku. Usłyszał wyrok

Źródło:
idnes.cz, visitczechia.com

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Władze Orenburga położonego nad rzeką Ural wezwały w piątek mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia domów z powodu podnoszących się wód powodziowych - informuje agencja informacyjna Reuters. Sytuację określono jako "krytyczną". Pod wodą jest wiele domów. Trwają największe powodzie od 70 lat.

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

38-latek wybijał szyby w samochodach, kiedy wpadł w ręce policjantów na gorącym uczynku w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). Miał przy sobie młotek, stalowe kulki do procy i samą procę. Od kilku tygodni niszczył samochody oraz witryny na jednym z osiedli. Jak sam przyznał policji, była to jego reakcja na zawód miłosny.

Niszczył samochody od kilku tygodni. Przyznał się, dlaczego

Niszczył samochody od kilku tygodni. Przyznał się, dlaczego

Źródło:
Policja opolska

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

Organizacje humanitarne alarmują w sprawie rosnącej liczby eksmisji osób w kryzysie bezdomności z centrum Paryża – podaje Le Monde. Zdaniem aktywistów wywożenie z miasta osób mieszkających na ulicach ma związek ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi. Władze stolicy Francji zaprzeczają jakoby prowadziły operację "ukrywania biedy" w ramach przygotowań do sportowej imprezy. 

Władze Paryża oskarżane o "ukrywanie biedy" i wywożenie z miasta osób w kryzysie bezdomności

Władze Paryża oskarżane o "ukrywanie biedy" i wywożenie z miasta osób w kryzysie bezdomności

Źródło:
PAP, Le Monde

Reklama, w której podczas komunii świętej zakonnica dostaje chipsa zamiast hostii, wywołała oburzenie wśród Włochów. "Chrystus został zredukowany do chipsa. Poniżony i szkalowany, tak jak 2 tysiące lat temu", oceniła gazeta "Avvenire". Pod wpływem krytyki producent chipsów wycofał reklamę i wydał specjalne oświadczenie.

"Chrystus został zredukowany do chipsa". Reklama oburzyła Włochów

"Chrystus został zredukowany do chipsa". Reklama oburzyła Włochów

Źródło:
CNN, Guardian, tvn24.pl

Brytyjski trybunał zajmujący się rozpatrywaniem skarg przeciwko medykom bada sprawę dr. Tijiona Esho, znanego na wyspach z medialnej działalności jako specjalisty od medycyny estetycznej. Zgodnie z ustaleniami trybunału 42-latek oferował jednej ze swoich pacjentek zabiegi z użyciem botoksu w zamian za kontakty seksualne. Mężczyzna zaprzecza prawdziwości zarzutów. Sprawa ewentualnego ograniczenia jego uprawnień do wykonywania zawodu ma zostać rozstrzygnięta jeszcze w tym miesiącu.  

Oferował darmowy botoks w zamian za seks. Lekarz celebryta może stracić uprawienia  

Oferował darmowy botoks w zamian za seks. Lekarz celebryta może stracić uprawienia  

Źródło:
BBC, Sky News

Na trasie z Supraśla do Krynek (woj. podlaskie) zginął żubr. Został potrącony przez pojazd wojskowy. Żołnierz podróżował sam i był trzeźwy. Sprawę bada żandarmeria wojskowa. W podobnych dwóch zdarzeniach z ostatnich miesięcy postępowania zostały pozostawione bez biegu. W jednym przypadku kierowca nieznacznie przekroczył dozwoloną prędkość, a w drugim – biegły nie zdołał ustalić, ile żołnierz miał na liczniku. 

Kolejny żubr zginął na drodze. Potrącił go samochód wojskowy

Kolejny żubr zginął na drodze. Potrącił go samochód wojskowy

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem w warszawskich Włochach doszło do pożaru miejskiego autobusu. Żaden pasażer nie ucierpiał, ale pojazd spłonął doszczętnie. Zdjęcia z miejsca zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Spłonął miejski autobus

Spłonął miejski autobus

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ruszyli w pościg za 29-letnim kierowcą auta osobowego, który na ich widok zaczął się nerwowo rozglądać. Uciekał osiedlowymi uliczkami w centrum Białegostoku. Gdy został zatrzymany, okazało się, że wiózł czteroletniego chłopca i trzyletnią dziewczynkę. Tłumaczył, że chciał uniknąć kontroli, bo nigdy nie miał prawa jazdy. 

Uciekał przed policją, wioząc dwójkę małych dzieci. "Tłumaczył, że nigdy nie miał prawa jazdy"

Uciekał przed policją, wioząc dwójkę małych dzieci. "Tłumaczył, że nigdy nie miał prawa jazdy"

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl