Parada równości w Warszawie. Julia Maciocha: polskie społeczeństwo jest gotowe na zmiany, mamy opór polityczny

Źródło:
TVN24
Maciocha: polskie społeczeństwo jest gotowe na zmiany
Maciocha: polskie społeczeństwo jest gotowe na zmianyTVN24
wideo 2/6
Maciocha: polskie społeczeństwo jest gotowe na zmianyTVN24

To, czego potrzebujemy, to polityków i polityczek, którzy nie boją się stanąć po stronie praw człowieka, którzy nie boją się stanąć po stronie grup marginalizowanych - powiedziała w "Faktach po Faktach" prezeska Fundacji Wolontariat Równości Julia Maciocha, komentując sytuację osób LGBT+ przy okazji Warszawskiej Parady Równości. - Cieszymy się, że możemy być widoczni na ulicach stolicy, ale równolegle cały czas mówimy o tym, że nie mamy żadnych praw - powiedziała z kolei Yga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

W sobotę odbyła się Warszawska Parada Równości pod hasłem "Wróżymy równość i piękność". - Ten sygnał z Warszawy płynie nie tylko do Polski, ale całego świata, że Warszawa jest europejska, że Warszawa jest uśmiechnięta, że Warszawa jest tolerancyjna. To jest dla nas niesłychanie istotne - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Sytuację osób LGBT+ oraz samo wydarzenie w stolicy komentowały w "Faktach po Faktach" Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, organizującej Paradę Równości w Warszawie oraz Yga Kostrzewa ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa, działaczka na rzecz praw osób LGBT+.

Rafał Trzaskowski przemawiał do uczestników Parady Równości
Rafał Trzaskowski przemawiał do uczestników Parady RównościTVN24

Maciocha: polskie społeczeństwo jest gotowe na te zmiany

- W naszym kraju mamy zero praw. (…) Jesteśmy absolutnie niewidziani przez nasze państwo, nierozpoznawani prawnie, nierozpoznawani jako pełnoprawni obywatele i obywatelki, którymi powinniśmy być, którymi jesteśmy, bo płacimy tutaj podatki, żyjemy tu - mówiła Julia Maciocha.

W jej opinii "polskie społeczeństwo jest gotowe na te zmiany". - Mamy póki co opór polityczny - dodała.

- To, czego potrzebujemy, to polityków i polityczek, którzy nie boją się stanąć po stronie praw człowieka, którzy nie boją się stanąć po stronie grup marginalizowanych i którzy staną za nami, nie tylko przed wyborami w ramach obietnic, ale również po - zaznaczyła.

Maciocha mówiła także o wrogości okazywanej paradzie równości. - To jest ten hejt, z którym spotykamy się co roku, organizując to wydarzenie. Dostajemy bardzo dużo wiadomości, w których życzą nam śmierci, w których mówią, że jesteśmy obrzydliwi, w których też wielokrotnie powtarzają, że nie powinniśmy mieć prawa wychodzić na ulicę, chociaż prawo do protestu jest w DNA Polek i Polaków - powiedziała. 

Kostrzewa: cały czas mówimy o tym, że nie mamy żadnych praw

Yga Kostrzewa podkreśliła, że w dniu parady "cieszymy się, że możemy być widoczni na ulicach stolicy, ale równolegle cały czas mówimy o tym, że nie mamy żadnych praw". - Przez 20 ostatnich lat, a tak naprawdę od 89. roku, nic się nie zmieniło w stosunku do tego, jakimi my obywatelami jesteśmy - powiedziała.

Pytana o najważniejsze postulaty osób LGBT+, Kostrzewa zaznaczyła, że są to "sprawy życia i śmierci". - Jeżeli moja partnerka umiera, ja nie mam prawa jej pochować - podała jako przykład.  

- Tych postulatów jest dużo więcej i nie można tych rzeczy załatwić przez pójście do notariusza i podpisanie jakichkolwiek dokumentów, upoważnień - dodała.

Pytana o wsparcie polityków i osób publicznych, Kostrzewa podkreśliła, że "im więcej osób, które maja przełożenie na społeczeństwo - to są politycy, polityczki, osoby, które są jakimiś autorytetami - im więcej takich osób, im więcej takich wypowiedzi, tym to jest dużo bardziej słyszalne i ważniejsze". 

Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" 
Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. "Widzimy, że społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej tolerancyjne" Katarzyna Górniak/Fakty TVN

"Idziemy ku lepszemu, idziemy ku lepszej Polsce"

Dopytywana o to, jak może wyglądać przyszłość osób LGBT+, Maciocha przywołała hasło tegorocznej parady - "Wróżymy równość i piękność". - W naszym teamie parady równości wierzymy, że Polska będzie lepsza. Wierzymy w młode pokolenie, które idzie ze zmianą, idzie z flagą równości, które otwiera się na innych, na różnych - powiedziała.

- Parada z roku na rok rośnie. Parada z roku na rok jest piękniejsza, ma większą reprezentację i to właśnie dlatego, że idziemy ku lepszemu, idziemy ku lepszej Polsce - dodała.

- Wierzę w zmianę. Wiem, że dla młodych ludzi to nie jest żaden temat czy ktoś jest niebinarny, transpłciowy, homoseksualny, biseksualny. Jestem pełna optymizmu, mimo że teraz idziemy trochę po grudach, ale na pewno będzie lepiej - odparła z kolei Kostrzewa.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W rosyjskim Kurganie sytuacja powodziowa jest bardzo trudna - rośnie poziom wody w rzece Toboł. Gubernator wezwał mieszkańców do ewakuacji. Agencja informacyjna TASS podała, że w całej Rosji w wyniku powodzi zalanych zostało ponad 14 tysięcy domów.

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

"Zabierzcie swoje rodziny, dokumenty, kosztowności i wyjedźcie"

Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24