"Putin byłby dumny", "prawda jest brutalna". Nerwowo w Sejmie w czasie debaty o rosyjskich wpływach

Źródło:
TVN24
Budka: Putin byłby dumny z takich wzorców, które próbowano wprowadzić w Polsce
Budka: Putin byłby dumny z takich wzorców, które próbowano wprowadzić w PolsceTVN24
wideo 2/3
Budka: Putin byłby dumny z takich wzorców, które próbowano wprowadzić w PolsceTVN24

Posłowie spierali się w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu w temacie rosyjskich wpływów. Rządzący oskarżali PiS o "najbardziej prorosyjską politykę w historii", a ci odpowiadali tyradą pod adresem premiera Donalda Tuska. - Próbujecie odwracać kota ogonem. W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni - zwrócił się do posłów PiS Robert Kropiwnicki z KO.

Jednym z punktów czwartkowego posiedzenia była "informacja bieżąca w sprawie prowadzonej przez rządy PiS polityki prorosyjskiej".

Budka: Putin byłby dumny

Borys Budka, poseł KO, mówił, że Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej "dokonywał rzeczy haniebnych". - Pozbywał się z polskiej armii ludzi, którzy strzegli polskiego bezpieczeństwa. Chwalił się tym, że wysadził przetarg na Caracale - wyliczał.

- Jakie standardy wprowadzał tamten rząd, widzieliśmy w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Putin byłby dumny z takich wzorców, które próbowano wprowadzić w Polsce - ocenił Budka.

Jego zdaniem "nigdy w historii nie było takiej polityki prorosyjskiej", jak za czasów PiS. - To, co zrobiono w tej sferze propagandy, postawienie jednego z największych hejterów w Polsce na czele telewizji publicznej, pokazywało, że standardy putinowskie są tym, co chcecie zrobić - stwierdził Budka.

- Jeżeli chcemy rozmawiać o tych wpływach, to wasz guru, wasz premier Mateusz Morawiecki, kiedy miał wiedzę o tym, że Rosja zaatakuje Ukrainę, co zrobił? Przyjmował tutaj w Polsce niczym głowę państwa panią Marine Le Pen - kobietę, która mówi wyraźnie o tym, że chce, żeby Rosja raz na zawsze miała wpływy w Ukrainie. A co robił premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki w styczniu 2022 roku? Udał się na zlot najbardziej proputinowskich i antyeuropejskich partii w Europie - mówił polityk KO.

Siemoniak: w interesie waszego środowiska jest to, żebyście się oczyścili

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak przypominał, że "jednym z głównych bohaterów afery mailowej jest pułkownik Krzysztof Gaj". - To postać bardzo charakterystyczna dla waszego środowiska. Co zrobił minister Macierewicz, gdy został ministrem? Pułkownika Krzysztofa Gaja, znanego z poglądów putinowskich, antyukraińskich, mianował na szefa głównego zarządu w Sztabie Generalnym. Potem pułkownik Gaj pracował w Kancelarii Premiera u boku ministra Dworczyka i premiera Morawieckiego - mówił.

Jak dodał, Gaj "sam się do tego przyznał w tych mailach, że wykradał tajne informacje z MON-u i prywatną skrzynką je puszczał do ministra Dworczyka". - Nie został za to rozliczony. Jedyną konsekwencją było odebranie mu poświadczenia bezpieczeństwa. Chcę zapewnić, że takie sprawy będą rozliczone - zapewnił.

- Ja rozumiem, że wy krzyczycie, bo to jest nie w zgodzie z waszymi tezami. Natomiast w interesie waszego środowiska jest to, żebyście się oczyścili z takich ludzi jak Macierewicz, skompromitowanych wieloletnim szkodzeniem Polsce, skompromitowanych związkami z Rosją - zwrócił się do posłów PiS.

Siemoniak o prorosyjskich działaniach PiS
Siemoniak o prorosyjskich działaniach PiSTVN24

Macierewicz: bronicie Putina i zbrodni smoleńskiej

Później Macierewicz odpowiedział z mównicy na słowa Kropiwnickiego. - Pan Gaj został wyrzucony przeze mnie w 2016 roku, kiedy sformułował fałszywy tekst na temat Ukrainy, a pan Jacek Kotas został przyjęty przez ministra Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dał mu dostęp do największych tajemnic państwowych. Ja mu nie dałem dostępu do niczego - mówił.

Macierewicz stwierdził też, że nienawiść wobec PiS i jego samego wynika z tego, że "od 1992 roku likwiduje agenturę rosyjską". - Wy agenturę wspieracie. To, że dziś bronicie WSI, to jest wielka rzecz, bo sami głosowaliście za tym, bym je likwidował, a teraz bronicie za wszelką cenę Rosjan - ocenił. - Bronicie Putina i zbrodni smoleńskiej. Jesteście zdrajcami Polski - zakończył.

Kropiwnicki: prawda się obroni

Poseł KO i wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki oskarżał PiS, że "próbuje odwracać kota ogonem". - W kłamstwie jesteście mistrzami, ale prawda jest brutalna i prawda się obroni. Po prostu będziemy ją pokazywać i będzie robiła to też komisja premiera Tuska - dodał.

- Mówicie o patriotyzmie, a tak naprawdę robicie szemrane interesy z Ruskimi - i to na co dzień to robiliście - oskarżał PiS.

- Służyliście różnym służbom, ale nie służyliście państwu polskiemu. I to jest coś, za co Polacy was rozliczą - stwierdził

Hennig-Kloska: Blokując politykę klimatyczną Europy, działaliście w interesie Putina

Jak mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, "doktryna bezpieczeństwa energetycznego Rosji z 2019 roku jednoznacznie wskazuje, że największym zagrożeniem dla Rosji jest polityka klimatyczna Europy". - Blokując politykę klimatyczną Europy, działaliście w interesie Putina. Świadomie lub nie, wpisujecie się w doktrynę bezpieczeństwa Rosji - mówiła do posłów PiS.

Podała, że "między 2015 a 2018 rokiem import rosyjskiego węgla do Polski wzrósł niemal trzykrotnie". - Ile to kosztowało polskich obywateli? Patrząc na obecne statystyki, straciliśmy nawet sto terawatogodzin czystej, taniej energii. Odbiorcy zapłacili za to dodatkowo nawet dwadzieścia miliardów złotych, które musieli zapłacić za kupno uprawnień do emisji CO2. Co więcej, wdychali zanieczyszczenia, bo to spowodowało dodatkowo ponad czterdzieści milionów ton spalonego węgla, który po prostu poszedł albo do atmosfery, albo do naszych płuc - powiedziała Hennig-Kloska.

- Własną polityką, blokując rozwój odnawialnych źródeł energii, doprowadziliście do tego, że Polska w większym zakresie uzależniła się od importowanych paliw kopalnych, w tym od importowanego węgla z Rosji - dodała.

Czarnek: Tusk to najbardziej prorosyjski premier

Przemysław Czarnek z PiS atakował Donalda Tuska za jego działania z 2007 i 2008 roku. - To już było kilka lat po tym, jak Putin zaczął mordować, najeżdżać, prowadził działalność ludobójczą, okradał. Wszystko to wiedzieliście - zwracał się do rządzących.

- Kto z tej mównicy mówił, że chcemy współpracować z Rosją taką, jaka ona jest? Donald Tusk. Kto się ściskał z Putinem na molo w Sopocie? Donald Tusk. Kto podzielił wizyty w Smoleńsku i doprowadził politycznie do katastrofy? Donald Tusk. Kto był kapciowym Merkel i budował Putina politycznie razem z Merkel? Donald Tusk - wyliczał Czarnek. - To wy jesteście prorosyjscy. Polacy wiedzą, że najbardziej prorosyjski premier po 1989 roku to był Donald Tusk - stwierdził.

Czarnek: Tusk to najbardziej prorosyjski premier
Czarnek: Tusk to najbardziej prorosyjski premierTVN24

"Z poważnego problemu zrobiliście pałkę do naparzania się w kampanii"

Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15 zwrócił się do posłów z rządzącej większości. - Koalicjo 13 grudnia, żenujący jesteście. Robicie hucpę polityczną, zamiast pracować - powiedział. Apelował do nich, by zajęli się wzmacnianiem polskiego wojska i służb. - Budujcie wspólnotę narodową, a nie ją rozwalajcie - wzywał.

Witold Tumanowicz z Konfederacji ocenił, że powoływanie komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, której przewodniczącym ma być "człowiek, który karierę zaczynał w WSI", jest działaniem "skrajnie nieodpowiedzialnym", podobnie jak tocząca się publiczna debata na ten temat.

- Ze śmiertelnie poważnego problemu - działania obcych służb w Polsce - zrobiliście sobie pałkę do naparzania się w kampanii wyborczej. To jest polowanie na czarownice i gonienie króliczka. Wymyśliliście sobie, żeby aby wygrać wybory, wystarczy wmówić społeczeństwu, że ten czy tamten jest rosyjskim agentem - ocenił.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku, skazanym polityku PiS, który dostał się do europarlamentu.

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Źródło:
PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl