W poniedziałek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Zgodnie z nim kierownicy tych jednostek polecają urzędnikom - z wyjątkiem sądów i prokuratur - pracę w formie zdalnej do 4 grudnia. Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku.
W sobotę odbyło się spotkanie konsultacyjne premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie zasad funkcjonowania administracji samorządowej po wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19.
"W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada" – poinformowali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący komisji Paweł Szefernaker i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Zgodnie z zapowiedzią rozporządzenie w poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Polecenie pracy zdalnej do 4 grudnia
W dokumencie napisano, że "do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury".
Jak dodano, kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących "zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".
Kolejny projekt rozporządzenia w najbliższych dniach
W oświadczeniu Szefernakera i Karnowskiego podkreślono zaś, że "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".
W dyskusji - jak dodano - obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli na przykład przetargi i pozwolenia na budowę.
Przekazano także, że inne zgłoszone przez samorządowców problemy i postulaty zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad projektem kolejnego rozporządzenia, który będzie przedstawiony do zaopiniowania w najbliższych dniach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock