Donald Tusk o "najpoważniejszej wadzie pomysłu" utworzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie

Autor:
ads\mtom
Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: Potrzebna jest jedność w trzech wymiarach. To najkrótszy komentarz do pomysłów Jarosława Kaczyńskiego
Tusk: Potrzebna jest jedność w trzech wymiarach. To najkrótszy komentarz do pomysłów Jarosława KaczyńskiegoTVN24
wideo 2/8
TVN24Tusk: Potrzebna jest jedność w trzech wymiarach. To najkrótszy komentarz do pomysłów Jarosława Kaczyńskiego

Donald Tusk, szef PO, skomentował słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który mówił, że "nie do końca rozumie" polską propozycję utworzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie. - Ten pomysł Jarosława Kaczyńskiego został odrzucony zarówno przez prezydenta Zełenskiego, jak i Amerykanów, a także sekretarza generalnego NATO. - Niech to będzie memento, ostrzeżenie dla wszystkich, którzy nie do końca przejęli się potrzebą jedności - powiedział.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował w niedzielę polską propozycję stworzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie przedstawioną przez Jarosława Kaczyńskiego podczas wizyty w Kijowie prawie dwa tygodnie wcześniej. - Kiedy tylko zaczęła się inwazja, kiedy były zagrożenia związane z naszymi elektrowniami atomowymi, z innymi zakładami o znaczeniu strategicznym, proponowaliśmy zaproszenie dla obecności tam sił pokojowych, takich czy innych. Ale na razie się nie doczekaliśmy - powiedział.

Zełenski stwierdził, że wprowadzenie sił pokojowych na Ukrainę jest pomysłem Polski i że "na razie nie do końca rozumie" tę propozycję. - Na spotkaniu z polskimi kolegami wyjaśniłem, że nie jest nam potrzebny zamrożony konflikt na terytorium naszego państwa - powiedział.

Tusk: niech to będzie memento, ostrzeżenie dla wszystkich

O słowa Zełenskiego był pytany we wtorek Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. - Jedność, jedność, jedność. Mówię to słowo trzy razy, bo ta jedność jest potrzebna dzisiaj w trzech wymiarach. I to mój najkrótszy komentarz do tych pomysłów Jarosława Kaczyńskiego, odrzuconych zarówno przez prezydenta Zełenskiego, jak i Amerykanów, a także sekretarza generalnego NATO - mówił.

- Niech to będzie memento, ostrzeżenie dla wszystkich, którzy nie do końca przejęli się potrzebą jedności. Mówiąc trzy razy "jedność", mam na myśli przede wszystkim jedność wśród Polaków. Ona jest niezbędna - podkreślił Tusk.

- Szukajmy także bezwzględnie jedności z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Ostatnia rzecz, jakiej potrzebują dzisiaj Ukraińcy, to jakieś koncepcje, które są dla nich groźne. Wypowiedź Zełenskiego wskazuje bardzo wyraźnie, że z jego punktu widzenia takie pomysły zmniejszają poczucie bezpieczeństwa Ukrainy, a nie zwiększają. To najpoważniejsza wada tego pomysłu - ocenił szef PO.

Dodał, że trzeci wymiar jedności, który ma na myśli, to "jedność NATO, Unii Europejskiej, całego Zachodu".

OGLĄDAJ CAŁY BRIEFING DONALDA TUSKA W INTERNECIE W TVN24 GO

Tusk chce "rozmawiać o polskich sprawach"

Tusk wystąpił we wtorek na briefingu prasowym w Zduńskiej Woli. Poinformował, że zaczyna kolejną turę rozmów z Polakami, aby rozmawiać o "polskich sprawach".

Tusk "zaczyna kolejną turę rozmów z Polakami" i chce "rozmawiać o polskich sprawach"
Tusk "zaczyna kolejną turę rozmów z Polakami" i chce "rozmawiać o polskich sprawach"TVN24

- Dla mnie jest rzeczą bardzo ważną, żeby wszyscy pamiętali o sobie nawzajem i niezależnie od tego, jak dramatyczne rzeczy dzieją się przy naszej granicy, niezależnie od tego, że wszyscy myślimy o tej okrutnej wojnie, o tragicznym losie ukraińskich rodzin, żebyśmy potrafili także w tym samym czasie skupić się na problemach, jakie i wojna, i wcześniejsze zjawiska - pandemia, drożyzna, koszty kredytów, (...) żeby to nam nie uciekło z pola widzenia - mówił.

Zapowiedział, że wizytę w województwie łódzkim rozpocznie od wspólnego śniadania u młodego małżeństwa z dziećmi ze Zduńskiej Woli. Następnie - jak mówił - odwiedzi Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji, gdzie jest punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Dodał, że w drodze do Sieradza zatrzyma się w miejscowości Rzechta, gdzie będzie rozmawiał o problemach związanych z budową domów. A w samym Sieradzu spotka się z samorządowcami i przedsiębiorcami związanymi z branżą budowlaną.

Donald Tusk na śniadaniu u mieszkańców Zduńskiej WoliPAP/Grzegorz Michałowski

Tusk: nie ma nic upokarzającego w proszeniu o pomoc

Lider PO był też pytany, czy Polska powinna głośno poprosić społeczność międzynarodową o pomoc w kryzysie uchodźczym wywołanym inwazją Rosji na Ukrainę.

- W najbliższych dniach w Polsce znajdzie się około 2,5 miliona uchodźców. Nie będziemy w stanie tego unieść na własnych barkach - ocenił, wskazując na szacunki, wedle których Polska jest w stanie "trwale ugościć" między 600 a 800 tysięcy uchodźców. - Kategorycznie odrzucam słowa Jarosława Kaczyńskiego, że nikogo nie będziemy prosić o pomoc. To żaden wstyd - ludzie i państwa sobie pomagają, trzeba umieć nazwać potrzeby - w tym nie ma nic upokarzającego - powiedział Tusk. Podkreślił, że należy rozpocząć na forum europejskim dyskusję o wprowadzeniu dobrowolnej relokacji uchodźców, zgodnie z możliwościami państw przyjmujących. Kaczyński mówił w ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla "Polska Times", że "nie chodzimy po prośbie" w kwestii uchodźców. "Oczywiście uważamy, że należy nam się jakaś pomoc, ale po prośbie nie chodzimy. Jesteśmy państwem w zupełnie dobrej kondycji" - mówił w wywiadzie prezes PiS.

Tusk: burza wokół słów Grodzkiego jest przesadzona

Dziennikarze zapytali Tuska też o słowa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który w nagraniu skierowanym do Rady Najwyższej Ukrainy mówił, że jako Polska "z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal - nawet wbrew intencjom - finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi". Wskazywał na import surowców energetycznych z Rosji i brak blokady granic z Rosją i Białorusią.

Tusk ocenił, że "burza wokół tych słów wydaje się, delikatnie mówiąc, przesadzona". - Ja rozumiem intencje Grodzkiego. Te słowa opisały mniej więcej stan rzeczy, ale wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na emocje, jakie słowa potrafią wywołać - podkreślił, apelując jednocześnie o rozwagę do wszystkich wypowiadających się publicznie. - Dzisiaj każde słowo i każda inicjatywa ważą więcej niż zwykle - podkreślił.

Autor:ads\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości