To pierwsza beatyfikacja papieża Leona XIV

Camille Costa de Beauregard2
Trwają przygotowania do inauguracyjnej mszy Leona XIV
Źródło: Reuters

Camille Costa de Beauregard, żyjący w XIX wieku kapłan z Sabaudii, został pierwszym beatyfikowanym za pontyfikatu papieża Leona XIV. Duchowny był zaangażowany w edukację osieroconych dzieci.

Kluczowe fakty:
  • Beatyfikacja Camille'a Costy de Beauregarda stała pod znakiem zapytania po śmierci papieża Franciszka.
  • Jego następca Leon XIV dopełnił potrzebnych formalności i uroczystość odbyła się zgodnie z planem.

Msza beatyfikacyjna została odprawiona w sobotę po południu we francuskim mieście Chambéry. Jak przekazał Vatican News, przewodniczył jej arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski we Francji.

Arcybiskup Chambéry, Thibault Verny, mówił podczas mszy, że świętość Camille’a Costa de Beauregard nie była owocem nadludzkich wysiłków, lecz codziennej wierności Ewangelii. - Camille pokazuje nam, że świętość jest dostępna dla wszystkich, że polega na pozwoleniu Bogu działać w nas i przez nas - powiedział.

Wcześniej arcybuskup Verny, cytowany przez Vatican News, ocenił, że Camille Costa de Beauregard "to wzór działania wobec ludzkiego cierpienia".  

Beatyfikacja stała pod znakiem zapytania

Wierni z trzech diecezji Sabaudii – Chambéry, Maurienne i Tarentaise – odbyli w kwietniu pielgrzymkę do Rzymu śladami duchownego. Jak mówił arcybiskup Verny, Camille Costa de Beauregard studiował w seminarium francuskim w stolicy Włoch i został wyświęcony w Bazylice świętego Jana na Lateranie.

Podczas tego wyjazdu została ogłoszona śmierć papieża Franciszka, co postawiło beatyfikację pod znakiem zapytania. Nowy papież Leon XIV potwierdził jednak możliwość jej przeprowadzenia. Zatwierdził dekret z 14 marca zeszłego roku.

Camille Costa de Beauregard
Camille Costa de Beauregard
Źródło: Joan Sutter/Shutterstock

Camille Costa de Beauregard pomagał osieroconym dzieciom

Camille Costa de Beauregard, który urodził się w 1841 roku w Chambéry. Porzucił karierę dyplomatyczną w służbie Stolicy Apostolskiej i wrócił do rodzinnego miasta, gdzie został wikariuszem katedry.

W sierpniu 1867 roku, dwa miesiące po jego powrocie, Chambéry nawiedziła epidemia cholery. Camille Costa de Beauregard założył Bocage – miejsce, gdzie przygarniał osierocone dzieci i uczył ich pracy na roli. Kierował nim aż do śmierci w wieku 69 lat w 1910 roku. Bocage działa do dziś. Miejsce powadzą księża salezjanie.

Arcybuskup Verny ocenił, że "nowy błogosławiony stanowi wzór świętości na nasze czasy". Jak mówił, "nie był szczęśliwy w czasach szkolnych, dlatego tak bardzo rozumie młodzież, która dziś cierpi".

Jak podał serwis Vatican News, w sobotę miała się odbyć również beatyfikacja biskupa Eduarda Profittlicha w Estonii, jednak została przełożona z powodów logistycznych.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: